Zamknij

W sokołowskim „Rolniku” znów zapachniało chlebem

19:28, 28.10.2017 | FOT. ZS CKR
REKLAMA
Skomentuj

Po raz kolejny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim. przeprowadzono kampanię „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia". Młodzież odwiedziła dwie piekarnie, spotkała się z dietetykiem i samodzielnie piekła chleb.

W dniach 23-27 października pod kierunkiem wicedyrektora Kazimierza Tarkowskiego i nauczycieli przedmiotów gastronomicznych w szkole podjęto szereg działań, mających na celu promowanie zdrowego stylu życia, zdrowego odżywiania oraz uświadomienie społeczności szkolnej roli chleba w żywienia człowieka.
Klasy pierwsze spotkały się z panią dietetyk Esterą Deptułą z Natur House i wysłuchały pogadanki na temat „Zdrowe odżywianie, zaburzenia odżywiania”.
Wychowawcy klas I na lekcjach wychowawczych przeprowadzali pogadanki z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat „Zasady prawidłowego żywienia – chleb to zdrowie”. Uczniowie na tych lekcjach uzyskali informację o zaletach spożywania chleba żytniego i jego wpływie na nasze zdrowie.

Młodzież uczestniczyła w warsztatach pieczenia chleba przeprowadzonych przez klasę III technikum żywienia i usług gastronomicznych pod kierunkiem pań Władysławy Kiciak i Katarzyny Matynkowskiej. Uczniowie sporządzili zakwas i wykonali cały proces produkcyjny chleba orkiszowego.

Uczniowie klas Technikum Architektury Krajobrazu i Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych pod kierunkiem pań Edyty Krasnodębskiej i Małgorzaty Stańskiej przygotowali oprawę graficzną, tablice informacyjne.
Podobnie jak w ubiegłych latach, tak i w tym roku pod kierunkiem pani Małgorzaty Stańskiej zorganizowano wyjazdy do piekarń:
W piekarni  „Bielany” podczas zwiedzania zakładu młodzież klasy II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej zapoznała się z liniami do produkcji pieczywa. Natomiast w tradycyjnej piekarni GS Samopomoc Chłopska w Miedznie uczniowie mieli możliwość poznania trudnej pracy piekarza, a następnie sama formowała różne rodzaje pieczywa. Wypiek chleba ukształtowanego przez uczniów odbywał się w tradycyjnym piecu chlebowym, opalanym węglem;
W obszarze „Zdrowy styl życia” odbyły się także zajęcia fitnes i aerobiku w Energy Family Club pod kierunkiem pań Doroty Ratyńskiej i pani Małgorzaty Krakowskiej. 
W tym tygodniu uczniowie i nauczyciele mieli możliwość konsultacji z panią dietetyk, dokonać pomiaru ciśnienia i cukru we krwi w gabinecie pielęgniarki szkolnej. Można było obliczyć swoje BMI i WHR oraz  otrzymać wskazówki dotyczące odżywiania.

Punktem kulminacyjnym tygodnia chleba żytniego była piątkowa wystawa przygotowana przez uczniów pod opieką pań: Jolanty Plewy, Władysławy Kiciak i Małgorzaty Stańskiej, na której zaprezentowano chleby pieczone przez młodzież i piekarnię GS „Samopomoc Chłopska” w Miedznie. Były chleby z mąki razowej, mąki pszennej bez dodatków i z dodatkami: różnych nasion – słonecznika, soi, rodzynek, żurawiny itp. Młodzież i pracownicy naszej szkoły mieli możliwość degustacji pieczywa. W szkole zapachniało chlebem. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. 

Poszczególne klasy włączyły się do promocji dobrego chleba, biorąc udział w konkursie kulinarnym „Najsmaczniejszy chleb wypiekany metodą tradycyjną”. Wykazali się umiejętnościami kulinarnymi i inwencją twórczą przy aranżacji swoich stanowisk. Jury oceniało zarówno walory smakowe chleba, jak i aranżację stanowiska. Warto dodać, że w konkursie brały udział nie tylko klasy żywieniowe, ale także pozostałe - technik weterynarii, architektury krajobrazu, agrobiznesu, rolnik, mechanizacji rolnictwa oraz zasadnicza szkoła zawodowa. Nagrody w konkursie ufundowała Firma „Axan”.
W piątek, 27 października, szkołę odwiedzili burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula i dyrektor SOK Marcin Celiński.
Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami promowali dobry chleb, zdrowy styl życia i do zobaczenia w następnym roku.  

INFO: WŁADYSŁAWA KICIAK. EDYTA.KRASNODĘBSKA, KATARZYNA MATYNKOWSKA, MAŁGORZATA STAŃSKA

(FOT. ZS CKR)
REKLAMA

Komentarze (4)

kkkk

3 1

Pięknie, tylko po co te dziewczyny tak się malują. Jeszcze mają na to czas. Wyglądają jak dwudziestki co najmniej. 20:18, 28.10.2017

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WeniaWenia

0 2

może łatwiej w sklepie o alkohol wtedy 13:58, 29.10.2017


wwww

1 2

Jak chcą to niech się malują. Wolny kraj (póki co). 16:51, 29.10.2017


kkkk

0 1

Może... 15:15, 29.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone