Zamknij

Wyjątkowy Orszak Trzech Króli w Kosowie Lackim

11:26, 09.01.2018 | INFO/FOT. ANDRZEJ ŻOŁNICKI
REKLAMA
Skomentuj

W centrum miasta zbudowana została okazała szopka, a dary Dzieciątku przynieśli ubrani po królewsku samorządowcy. 6 stycznia mieszkańcy gminy i parafii Kosów Lacki oraz przebywający na jej terenie goście już po raz trzeci mieli okazję uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli .  

Organizatorami tegorocznego przemarszu, odbywającego się pod hasłem :,, Bóg jest dla wszystkich”
byli Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim , Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Urząd Miasta i Gminy Kosów Lacki oraz kosowskie placówki oświatowe. 
Miejscem spotkania i wymarszu orszaku był parking przed Urzędem Miasta i Gminy. Tuż po godz. 11 burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki Jan Słomiak przywitał wszystkich przybyłych i w krótkich słowach wprowadził w atmosferę obchodów Święta Objawienia Pańskiego zwanego Świętem Trzech Króli. Przypomniał również hasło przewodnie tegorocznego orszaku. Krótkie słowo wprowadzające wygłosił i błogosławieństwa uczestnikom orszaku  udzielił proboszcz kosowskiej parafii, ks. kanonik Tomasz Pełszyk.
Głos zabrał również senator Rzeczypospolitej Polskiej Waldemar Kraska, mieszkaniec Kosowa Lackiego, który nie krył radości, że jego rodzinnym mieście i parafii tak wiele osób uczestniczy w podejmowanych wspólnie przez władze kościelne i świeckie  inicjatywach. Następnie barwny korowód wyruszył w kierunku kościoła parafialnego . 
Na czele orszaku tuż za gwiazdą, na specjalnie skonstruowanej platformie, jechała kapela ludowa oraz zespół wokalny działająca przy MGOK. Przewodzili oni śpiewowi kolęd, do którego włączali się ochoczo pozostali uczestnicy przemarszu. 

Za kapelą i okolicznościowym sztandarem maszerowali trzej główni królowie: Kacper, Melchior i Baltazar. W ich role wcielili się burmistrz Jan Słomiak , przewodniczący Rady Miasta i Gminy Stanisław Kuziak oraz przewodniczący Młodzieżowej  Rady Miasta i Gminy Bartłomiej Prokopczuk. Za nimi podążały królewskie sztandary i pozostali uczestnicy orszaku. Wiele osób maszerowało w przygotowanych własnoręcznie kostiumach. Dzięki staraniom pani dyrektor oraz pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, którzy zgłosili orszak do Fundacji Orszak Trzech Króli i głosom oddanym za pośrednictwem internetu przez mieszkańców oraz sympatyków Kosowa Lackiego, wszyscy chętni mogli wystąpić w przysłanych przez fundację koronach oraz korzystać ze śpiewników z kolędami. Niestety, w tym roku nie udało nam się wygrać udziału w orszaku prawdziwego wielbłąda, ale jeśli zmobilizujemy się być może w przyszłym roku stanie się to faktem. 

Po raz pierwszy z inicjatywy burmistrza w tym roku centrum miasteczka stanęła Stajenka betlejemska. Role Maryi i Józefa bardzo wiarygodnie odegrali Aneta i Artur Ziontkowie, a Świętej Rodzinie towarzyszyły żywe zwierzątka: kucyk, dwie kózki oraz stadko królików użyczone przez Katarzynę i Bartłomieja Latosów . 
Kiedy orszak zbliżył się do stajenki, królowie oddali symboliczny pokłon Dzieciątku oraz złożyli przyniesione dary:  mirrę, kadzidło i złoto.
Uroczystości  w kościele parafialnym rozpoczęły się krótkim koncertem kolęd w wykonaniu zespołu dziecięcego oraz zespołu wokalnego dorosłych z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury pod wodzą Andrzeja Szymańskiego, a także chóru parafialnego  prowadzonego przez Marka Krzymowskiego -  organistę.
Uroczystą Mszę Świętą odprawił oraz homilię wygłosił ksiądz kanonik Tomasz Pełszyk, który na zakończenie skierował serdeczne podziękowania pod adresem wszystkich osób, instytucji, grup nieformalnych, śpiewaków i kapeli, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do organizacji przedsięwzięcia, czuwały nad jego sprawnym i bezpiecznym przebiegiem oraz ubogaciły je swoim zaangażowaniem i udziałem. Msza Święta odprawiona została, jak co roku , w intencji wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Kosów Lacki .

Bezsprzecznie główną atrakcją kosowskich obchodów Święta Trzech Króli w Kosowie Lackim była stajenka. Pomysł okazał się ,,strzałem w dziesiątkę”. Jeszcze długo po zakończeniu uroczystości była ona oblegana, głównie przez rodziny z małymi dziećmi, które dzięki życzliwości właścicieli i cierpliwości kucyka mogły odbyć krótką przejażdżkę na jego grzbiecie, pogłaskać kózki i króliki, zrobić pamiątkowe zdjęcia z trzema królami i Świętą Rodziną. Wyjątkowa , jak na tą porę roku pogoda sprawiła, że orszak był w tym roku bardzo liczny. Mamy cichą nadzieją, że na kolejny orszak więcej uczestników odważy się wystąpić w kostiumach własnego pomysłu i będzie jeszcze barwniej.

Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki składa bardzo serdeczne podziękowania: służbom mundurowym: policjantom z Posterunku Policji w Kosowie Lackim oraz strażakom ochotnikom z jednostki OSP w Trzcińcu Dużym za zabezpieczenie przemarszu; państwu Katarzynie i Bartłomiejowi Latosom, właścicielom gospodarstwa agroturystyczno-edukacyjnego ,,Latosowo” w Henrysinie za użyczenie zwierząt; panu Michałowi Prasalskiemu - właścicielowi tartaku w Kosowie Lackim za wypożyczenie materiałów budowlanych do wykonania stajenki; panom Piotrowi i Pawłowi Bieńkowskim oraz panu Mieczysławowi Podlesiowi za dostarczenie słomy oraz siana do dekoracji stajenki; Pani Ewie Arciechowskiej  za pomoc w przygotowaniu kostiumów oraz dekoracji  stajenki; pracownikom i właścicielowi PHU MADO p. Andrzejowi Mrozowi za przyłączenie dekoracji świetlnych; panom Janowi Pawlickiemu i Sławomirowi Wycechowi za wybudowanie stajenki mimo bardzo niesprzyjającej pogody; dyrekcji i pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz grupom wokalnym i kapeli ludowej za oprawę muzyczną, przygotowanie kostiumów i aktywny udział w orszaku; dyrektorom, nauczycielom i uczniom kosowskich szkół oraz rodzicom uczniów za przygotowanie kostiumów  i włączenie  się do udziału w orszaku 
Pan Burmistrz składa głęboki ukłon w kierunku wszystkich z mieszkańców Gminy Kosów Lacki oraz naszych gości, którzy włączyli się do organizacji oraz wzięli udział w tej wyjątkowej manifestacji wiary i lokalnej wspólnoty.

(INFO/FOT. ANDRZEJ ŻOŁNICKI)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone