Zamknij

W czwartek w Ceranowie uroczystości i piknik

08:36, 14.05.2018 | ORGANIZATORZY
REKLAMA
Skomentuj

Uroczyste obchody 100-lecia Niepodległości i 10-lecia nadania Szkole w Ceranowie imienia Ludwika Górskiego zaplanowano w czwartek, 17 maja.

Ceranowska szkoła mieści się w dawnym dworze ziemiańskim. Projekt architektoniczny przygotował Bolesław Paweł Podczaszyński dla Ludwika Górskiego a sama rezydencja powstała w 1877 r., który od 1858 roku był właścicielem majątku.
Górski był postacią ze wszech miar wybitną - działaczem społecznym, politycznym i gospodarczym oraz przede wszystkim - mężem stanu wykazującym się niezwykłą aktywnością. Miał przemożny wpływ na życie społeczne w zaborze rosyjskim. Był także jednym z przywódców stronnictwa „białych” przed powstaniem styczniowym 1863 roku, prezesem Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, członkiem Towarzystwa Kredytowego miasta Warszawy, autorem kilkudziesięciu prac z zakresu rolnictwa i socjologii wsi. Współfinansował powstanie wielu obiektów sakralnych, jak: kościół p.w. Wszystkich Świętych, św. Floriana i Zbawiciela w Warszawie, kościoły w Ceranowie i Zembrowie oraz kościół katedralny w Siedlcach. Ludwik był zdeklarowanym przeciwnikiem pańszczyzny, a w polityce twardo stał przy swoich konserwatywnych poglądach. Jego żona Paulina z Krasińskich – córka kasztelana Królestwa Polskiego Józefa Krasińskiego, zmarła w roku 1893 roku. Ludwik Górski zmarł w 1908 roku i został pochowany w Ceranowie w miejscowym kościele. 

Uroczystości  odbędą się 17 maja uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem J.E. ks. bp. prof. Tadeusza Pikusa o godz. 10.00, po czym nastąpi złożenie kwiatów przy trumnie Ludwika Górskiego,  w krypcie kościoła. Następnie zostaną poświęcone tablice upamiętniające 100. rocznicę odzyskanie niepodległości i 10. rocznicy nadania szkole imienia.

Potem nastąpi dalsza część obchodów na scenie plenerowej przy szkole. W programie są przewidziane występy artystyczne dzieci (przedstawienie i pokazy taneczne), wręczenie nagród laureatom i uczestnikom konkursu wiedzy o patronie szkoły oraz sesja popularnonaukowa. Jolanta Bielińska, nauczycielka i była dyrektor, zaprezentuje dzieje szkoły, która obchodzi w tym roku 120 rocznicę istnienia, Piotr Szymona Łoś, redaktor Radia Dla Ciebie, znawca i popularyzator dziejów ziemiaństwa opowie o genealogii rodziny Górskich herbu Bożawola, Artur Ziontek, historyk literatury, regionalista, autor wielu książek dotyczących historii i kultury Podlasia, przedstawi koleje losu wszystkich przedstawicieli rodu Górskich na Ceranowie, zaś prof. Jakub Bartoszewski zajmie się analizą pism socjologicznych Ludwika Górskiego oraz ich nieustającą aktualnością.
Tę poznawczo-artystyczną część zamknie występ Anny Wyrzykowskiej, śpiewaczki  Warszawskiej Opery Kameralnej, z akompaniamentem Anety Mroczek
Po zakończeniu oficjalnych uroczystości zaproszeni goście udadzą się na „Ucztę w sali bawialnej dworu Ludwika Górskiego”, a przed szkołą odbędzie się rodzinny piknik.

(ORGANIZATORZY)
REKLAMA

Komentarze (6)

optymistaoptymista

104 14

I dzieje się nowy dyrektor jednak ożywia rzeczywistość szkoły i gminy. Tyle gości i Wojewoda podobno i Kurator M. Oświaty, Bp. Ordynariusz, senatorowie i posłowie, rodzina Górskich, wielcy sponsorzy jak Sokołów S.A., Gretex, Polsero, Mado, itd. Podobno ok 150 zaproszonych gości. A na następny dzień w piątek planują przyjazd piłkarz Legii!!!!!! 14:46, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

optymista 2optymista 2

102 14

I super wreszcie i dla Ceranowa zaświeci słońce ? Takich ludzi jak dyrektor szkoły nam
potrzeba. 15:59, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo!Brawo!

17 9

Super że w Ceranowie nawiązujecie do tradycji i pamiętacie o przodkach. Szkoła im. Górskiego to piękne upamiętnienie człowieka, który dużo zrobił dla lokalnej społeczności.
Naprawdę nie wszystkie szkoły muszą nosić imię Jana Pawła II, choć to wielki Polak.
20:37, 14.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obraz naszych wielmoobraz naszych wielmo

7 16

powrót do sanacyjnej polski pan siedzal pod ołtarzem w fotelu a dziady stali pod chórem dziatki moje pamiętali o naszym jaśnie wielmożnym Malewiczu nie wolno było wejść do lasu zapomnij o zbieraniu jagód i grzybów 05:45, 15.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzkodaSzkoda

5 8

Dlaczego te uroczystości są w środku tygodnia? 22:38, 16.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bubububu

1 12

Mieszkałem, pracowałem w tej gminie 40 lat, a tutaj nagle w tym roku zjawili sie dobroczyńcy, przodkowie i jeszcze kupa innych darmozjadów. Gdzie byli do tej pory? Obecnego dyrektora szkoly nie znam, ale niechby nie zaprosił biskupa na ten jubel ....Znam te klimaty. 19:20, 19.05.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone