Zamknij

Młodzi goście z Litwy na wakacjach w Sokołowie

21:36, 28.07.2018 | INFO/FOT. ANETA ROSOCHACKA
REKLAMA
Skomentuj

Od 3 lipca do 12 lipca w Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim gościliśmy dzieci i młodzież z Litwy z okolic Wilna.

Obecność dzieci i młodzieży  była możliwa dzięki pomocy Senatu Rzeczpospolitej Polskiej – w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą pod tytułem „POLSKA – jak dobrze tu być….” i działaniom ks. bpa Antoniego Dydycza oraz wsparciu ze strony Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działającemu przy Episkopacie Polski. Wyjazdy organizuje Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.  
Dzieci i młodzież uczestniczyli w lekcjach języka polskiego, warsztatach dietetycznych , kulinarnych oraz warsztatach decoupage przyczyniających się do pobudzenia kreatywności, zamiłowania do sztuki, poczucia dobrego smaku .W ramach zajęć sportowych przygotowano dla dzieci Spartakiadę, wyjazd do Parku Wodnego w Siedlcach, a także wycieczki po Sokołowie Podlaskim, Warszawy, Ciechanowca i Białowieży. W Warszawie dzieci razem z wychowawcami zwiedziły Zamek Królewski, Starówkę oraz Muzeum Narodowe. W Białowieży dzieci miały okazję zobaczyć liczne gatunki zwierząt w Białowieskim Parku Narodowym. Oprócz tego poznawały i podziwiały najstarsze   dęby spacerując po Szlaku Dębów Królewskim i Książąt Litewskich.  W Ciechanowcu zwiedziły Skansen Wsi Polskiej, Muzeum Rolnictwa. W skansenie miały możliwość uczestnictwa  w warsztatach zanikających dziś zawodów „ Od zierenka do chleba” , obróbki ziarna  w stępie i na żarnach, warsztatach kowalstwa.  Oprócz tego w Nowym Kinie w Siedlcach obejrzały film pt :” Kuba Guzik na tajemniczym lądzie”. Uczestniczyły również w Mszach Świętych dla Polonii, odprawianych między innymi w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Poza tym dzieci brały udział w „żywej lekcji historii” dotyczącej Cukrowni w Sokołowie Podlaskim.
Dla dzieci i młodzieży przygotowano naukę tańca towarzyskiego, konkursy „Mam talent”, plastyczne itp. Ponadto dzieci miały możliwość sprawdzić swoje umiejętności znajomości polskiej ortografii. Na zakończenie kolonii została odprawiona Msza Św pod przewodnictwem Jego Ekcelecji ks. Bp. Antoniego Dydycza. 
Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy przez dofinansowanie, lub pomoc w organizacji współpracują z nami i pomagają prowadzić to dobre dzieło na rzecz potrzebujących. Wspólnie możemy zrobić więcej dla dzieci, aby przemieniać oblicze ich codziennej trudnej rzeczywistości dzieląc się nawzajem miłością.

(INFO/FOT. ANETA ROSOCHACKA)
REKLAMA

Komentarze (3)

PolakPolak

3 0

Szacun! Często bywam na Litwie wiem jak tam ciężko Polakom, brawo za tę inicjatywę. 21:42, 28.07.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Jacek Jackowski Jacek Jackowski

2 0

Dzieciaki wraz z wychowawcami byli bardzo wdzięczni za miłe przyjęcie. Rzeczywiście tam na Litwie jest im bardzo ciężko z powodu prześladowań dotyczących ich pochodzenia. Niedługo będziemy jechać odwiedzić naszych małych rodaków, więc może dało by się przygotować paczki z ubraniami i żywnością. Powiadomię o zbiórce na Facebooku. 08:10, 03.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CzytelniczkaCzytelniczka

2 0

Panie Jacku, jeśli będzie taka zbiórka, to proszę o nagłośnienie w mediach. Na pewno ludzie się włączą, a ja na pewno. Nasi Rodacy tam na wschodzie zostali i trzeba im pomagać. 08:33, 03.08.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone