Zamknij

Na kosowski przegląd kapel weselnych zjechali z całego regionu

10:24, 11.05.2017 | ARTUR ZIONTEK/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI
REKLAMA
Skomentuj

Za nami drugie już Kosowskie Spotkanie Kapel Weselnych. Na scenie plenerowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury wystąpiło kilkunastu wykonawców, którzy przez ponad pięć godzin odkrywali przed publicznością meandry muzyki tradycyjnej.

Nie do końca sprzyjająca aura nie zniechęciła publiczności. 30 kwietnia godzinie 15 miejsca siedzące były już zajęte. Sporo osób stało, rodziny z dziećmi korzystały z rozstawionych obok pompowanych zabawek wielkogabarytowych.
Otwarcia tego swoistego festiwalu dokonali Ewa Rutkowska, dyrektor MGOK oraz Jan Słomiak, burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki. Chwilą ciszy uczczono Tadeusza Wasilewskiego - zmarłego w zeszłym roku mistrza akordeonu, po czym krótki, empatyczny głos zabrała wdowa po nim, pani Urszula Wasilewska.

Przegląd rozpoczęli „Sterdyniacy”, którzy występowali poniekąd jako gospodarze wieczoru, a za sprawą Jerzego Mielaniuka – także współorganizatorzy. Po nich na scenie zagościły kapele: „Szwagry”, „Kapela Wuja Krzycha”, „Kapela Gminna Siemiatycka”, „Bardowie”, „B.A.J.A. Quartet”, „Sami Swoi”, „Mazowszanie”, „Ostrowscy i Korzeniewscy”, „Kapela z Brańska”, „Bondarczukowie”, „Tadeusz Zalewski i jego ekipa”, „Drohiczyniaki”. Poza zespołami wystąpili także solowi wykonawcy i duety: „Magdalena i Ryszard”, Jerzy Bartnik, Kazimierz Sienicki i Józef Walędziak, Zbigniew Krasowski.

Wszyscy wykonawcy za punkt wyjścia dla swojej muzyki uczynili tradycyjne instrumentarium i wesoły, weselny charakter. W zależności od preferencji muzyków prezentowane przez nich utwory niekiedy skłaniały się w stronę muzyki ludowej i tradycji, niekiedy zaś był to tylko temat wywoławczy. Mogliśmy bowiem usłyszeć znakomite wariacje wychodzące z folkloru, które jednak twórczo go przetwarzały. Zatem obok pasjonatów-amatorów pojawili się także znakomici instrumentaliści wplatający w swoją muzykę rozbudowane partie solowe i wirtuozerię. Całość dała zatem szeroki obraz dzisiejszej fascynacji tradycja ludową.
Podkreślmy też, że swoich reprezentantów miały na scenie Bielsk, Brańsk, Drohiczyn, Siemiatycze, Sokołów Podlaski, Sterdyń i Kosów Lacki.
Na koniec pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji II Kosowskiego Spotkania Kapel Weselnych. Nasze podziękowania niech zechcą przyjąć: Ewa Arciechowska, Waldemar Deoniziak i Jerzy Mielaniuk oraz sponsorzy: Zakłady Mięsne „Zakrzewscy”, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska oraz PPHU GAMA.

(ARTUR ZIONTEK/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018