Zamknij

Z zaproszenia kosowskich szkół skorzystało 200 osób

00:03, 17.05.2017 | INFO/FOT. PLO W KOSOWIE LACKIM
REKLAMA
Skomentuj

W czwartek, 11 maja, Publiczne Liceum Ogólnokształcące oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Kosowie Lackim zorganizowały dzień otwarty dla gimnazjalistów. 

Tego dnia w kosowskich szkołach ponadgimnazjalnych pojawiło się około 200 osób ze wszystkich okolicznych gimnazjów. Grupy zorganizowane przybyły z gimnazjów z Ceranowa, Sterdyni, Skibniewa, Prostyni oraz dwóch gimnazjów z Małkini. Pozostali goście to były osoby indywidualne.
Wydarzenie rozpoczęto spotkaniem ogólnym w budynku szkoły, podczas którego głos zabrał, obecny na dniu otwartym szkoły, burmistrz Kosowa Jan Słomiak, zachęcając do wyboru szkół ponadgimnazjalnych w Kosowie Lackim. Dyrektor ZS Hanna Przesmycka przypomniała ofertę kosowskich szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2017/2018 oraz zasady ubiegania się o przyjęcie do szkoły. Prezentując ofertę liceum dyrektor w szczególności przedstawiła nowy pomysł na klasę „mundurową” i rozszerzenie realizowanej w tej klasie innowacji na różne służby mundurowe, nie tylko na edukację wojskową. W ofercie „ogólniaka” jest też klasa „ogólna”, na którą dyrektor Przesmycka również zwracała uwagę zebranych, jako na bardzo dobry wybór dla gimnazjalistów, którzy jeszcze nie do końca są zdecydowani co do swojej przyszłej kariery zawodowej. 
Prezentując ofertę szkoły zawodowej - przyszłej szkoły branżowej I stopnia - dyrektor przypomniała organizację nauki w klasie wielozawodowej, omówiła najbardziej popularne do tej pory zawody, w których kształcą się dotychczasowi uczniowie tej szkoły takie jak mechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, elektryk i kucharz  oraz zawody nowo wprowadzane, do których należą rolnik, elektromechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik i mechanik operator maszyn i pojazdów rolniczych. Dyrektor przedstawiła też przybyłym do szkoły gimnazjalistom przyszłych wychowawców klas pierwszych: Jolantę Onyśk - nauczyciela języka polskiego planowaną na wychowawcę liceum i Adama Młyńskiego - nauczyciela historii planowanego na wychowawcę w szkole branżowej.

Dodatkowo zebrani obejrzeli prezentację multimedialną z życia jednej z klas liceum - klasy IIIm, która w tym roku ukończyła szkołę. Zebrani zachwyceni byli wielością i różnorodnością zajęć, konkursów, warsztatów, wyjazdów i innych wydarzeń, które dodatkowo poza lekcjami zapewniła szkoła umożliwiając młodzieży rozwój pasji, zainteresowań i zdobywanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji.

Aby umożliwić gimnazjalistom pełne poznanie szkoły, nauczycieli oraz przyszłych koleżanek i kolegów z klas drugich i trzecich, kadra pedagogiczna wspólnie z uczniami zorganizowała w różnych pomieszczeniach, z których korzysta szkoła warsztaty dla gimnazjalistów.  
W hali sportowej administrowanej przez LO i ZSZ nauczycielka wychowania fizycznego Maria Jasko umożliwiła gościom wspinanie się na szkolnej ściance wspinaczkowej, a tegoroczna absolwentka senpai Karolina Marczak przeprowadziła pokaz karate zdradzając nieco szczegółów dotyczących uprawiania tego właśnie sportu: chwytów, podcięć itp. 

Mocną stroną szkół ponadgimnazjalnych z Kosowa są nowoczesne pomoce dlatego też podczas dnia otwartego gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób z wykorzystaniem długopisu 3D, „produkcji” użytecznych drobiazgów z wykorzystaniem drukarki 3D, czy budowie i uruchamianiu nowoczesnego robota interaktywnego. Dużą popularnością cieszyło się też dyktando prowadzone z wykorzystaniem szkolnego zestawu pilotów do zdalnego testowania, praktyczny pokaz możliwości mikroskopu elektronowego oraz wykorzystanie monitora dotykowego do nauki języka angielskiego. 

Tradycyjnie duże wrażenie zrobiły ciecze nienewtonowskie, których właściwości można było poznać w ramach warsztatu „zagadkowej chemii”. Za najbardziej praktyczny uznano warsztat nauki tabliczki mnożenia na palcach - szybciej niż kalkulatorem, jak twierdzą praktycy. 
W bibliotece szkolnej gimnazjaliści testowali nowoczesny system wypożyczeń z wykorzystaniem czytnika kodów kreskowych i zdalnego dostępu do katalogów biblioteki.
Dla wszystkich uczestników dnia otwartego szkoła przygotowała tradycyjne zapiekanki wydawane przez pracowników obsługi w kawiarence szkolnej.
Przez cały dzień w szkołach ponadgimnazjalnych w Kosowie wiele się działo. Nawet pomiędzy warsztatami gimnazjaliści mieli zapewnione dodatkowe atrakcje jak np. wystawkę zdjęć z życia szkoły zatytułowaną „To nam się udało”. 
Po zakończeniu wydarzenia gimnazjaliści byli zmęczeni, gdyż atrakcji przygotowano dla nich mnóstwo, ale jednocześnie zadowoleni, ponieważ każdy znalazł coś dla siebie i każdemu coś wyjątkowo się spodobało. Na pamiątkę, poza wrażeniami i wiedzą, gimnazjaliści zabrali ze sobą też wydruki 3D oraz upominki, które otrzymywali najbardziej zaangażowani uczestnicy warsztatów.
Społeczność LO i ZSZ liczy na dobry nabór na rok 2017/2018. Dyrektor Zespołu Szkół w Kosowie Lackim składa podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację wydarzenia: nauczycielom i pracownikom obsługi szkoły, uczniom i absolwentom oraz organowi prowadzącemu na czele z burmistrzem Janem Słomiakiem. Podziękowania kierowane są też do dyrekcji i nauczycieli gimnazjów, z których uczniowie uczestniczyli w dniu otwartym naszej szkoły oraz do samych gimnazjalistów, którzy szkołę odwiedzili.

(INFO/FOT. PLO W KOSOWIE LACKIM)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018