Zamknij

Jak to ongiś w Kosowie Lackim bywało…

08:18, 14.07.2017 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Takie hasło towarzyszyło niedzielnej imprezie. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury otwarto wystawę „Żydzi Kosowa Lackiego II” z niezwykłym eksponatem.

Festyn rozpoczęły występy artystyczne dzieci i młodzież z Kosowa Lackiego. Spotkanie było bowiem okazją do podsumowania roku kulturalnego 2016/2017. Później na scenie pojawił się Amatorski Teatr Żydowski z Węgrowa, który zaprezentował m.in. popularne piosenki z okresu międzywojennego. Artyści przygotowali też dla publiczności słodki upominek.
W kosowskim M-GOK w niedzielę otwarto wystawę „Żydzi Kosowa Lackiego II”. Najcenniejszym eksponatem jest „Tora” z kosowskiej synagogi, uratowana przez mieszkańca Kosowa. – Otrzymaliśmy ją w depozyt od potomka pana Józefa Maleszewskiego, który zbierał przedmioty związane z historią miasta i prowadził nawet prywatne muzeum. Ocalił „Torę” przed zniszczeniem  – mówi Artur Ziontek, organizator wystaw – obecnej i tej sprzed roku. Wówczas prezentowano zdjęcia, m.in. wykonane w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Wehrmachtu. Tym razem przeważają dokumenty, pochodzące z archiwów w Siedlcach i Lublinie. Zaprezentowano m.in. statystyki wskazujące, że społeczność żydowska w Kosowie Lackim stanowiła około połowy mieszkańców. Są też skany dokumentów kosowskich przodków Sary Goldman z USA, która w ubiegłym roku odwiedziła Kosów. Wystawę w M-GOK można oglądać do końca sierpnia.
Podczas festynu obejrzeć można też było plenerową wystawę przedmiotów wykorzystywanych dawniej w gospodarstwach domowych. Stowarzyszenie „Mostek” do swojego stoiska przyciągnęło nie tylko pszczelarzy. Można było obejrzeć pokaz produkcji miodu, najnowocześniejsze urządzenia wykorzystywane przy jego wytwarzaniu, m.in. wirówkę. Tych, którzy hodują pszczoły zainteresowała też oryginalna konstrukcja ula, której autorami są pszczelarze ze stowarzyszenia.
Na zakończenie na dyskotece pod chmurką zagrał zespół Divers.

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018