Zamknij

„Wesele” w Bibliotece Miejskiej. Sokołowskie Narodowe Czytanie…

22:32, 03.09.2017 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

Fragmenty dzieła Stanisława Wyspiańskiego czytali przedstawiciele różnych środowisk, a pracownicy MBP udowodnili, że są świetnymi aktorami. Nie zabrakło weselnego stołu, ludowych piosenek i wspólnego śpiewania.

Pod budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim zajechała bryczka, wysiadła z niej Młoda Para i weszła do hallu placówki, udekorowanego na weselną salę – tak w sobotnie popołudnie, 2 września, rozpoczęła się sokołowska odsłona akcji Narodowe Czytanie 2017. W tym roku wybór padł na „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Uczestników powitali burmistrz Bogusław Karakula i dyrektor MBP Hanna Lecyk. Szefowa sokołowskiej książnicy odczytała list, jaki na tę okazję wystosował prezydent Andrzej Duda.

- Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach – napisał m.in. prezydent. - Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej. Będzie to znakomita okazja, by wspólnie zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej Ojczyzny. Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać „Wesele”. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury. 

Pani dyrektor i burmistrz jako pierwsi odczytali fragmenty dramatu Wyspiańskiego. Po nich lekturę kontynuowali wiceburmistrz Krzysztof Dąbrowski, przedstawiciele różnych instytucji i zawodów. Warto odnotować, że pierwszy raz w naszym mieście podczas Narodowego Czytania wykorzystany został alfabet Braille’a. Fragment „Wesela” przy jego pomocy odczytał Witold Grądzki. A pracownicy MBP i młodzież z Grupy Literackiej Wiraż wcielili się w postaci z „Wesela” i zaprezentowali najbardziej znane fragmenty dramatu w formie scenek. Zadbali przy tym o odpowiednią scenografię i kostiumy. 
Po lekturze rolę weselnego wodzireja przejęły Seniorynki pod kierownictwem Danuty Kalinowskiej. Przygotowały wiązankę piosenek biesiadnych i ludowych przyśpiewek i udało im się zachęcić uczestników do wspólnego śpiewania. Po nich pałeczkę weselnych muzyków przejął Zespół Ludowy „Jabłoniacy”, który wracał z występów na Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach. Za swój dynamiczny występ na „Weselu” zebrał gromkie brawa.
A na koniec pojawił się weselny stół z lokalnymi przysmakami i tradycyjnym, kozicowym piwem. Miejska Biblioteka Publiczna za organizację sokołowskiego Narodowego Czytania 2017 zasłużyła na brawa, które dostała od tych, którzy w niej uczestniczyli.

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (1)

CzytelnikCzytelnik

1 0

"Wesele" nie należy do moich ulubionych lektur, ale fajnie to wyszło 10:45, 04.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018