Zamknij

Laleczki z porcelany na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej

08:59, 24.09.2017 | KATARZYNA KARPIŃSKA/FOT. PSP 2
REKLAMA
Skomentuj

Do końca października można podziwiać wystawę lalek zorganizowaną w Bibliotece Pedagogicznej w Sokołowie Podlaskim. Część eksponatów udostępnili mieszkańcy naszego miasta.

- Przed kilkoma miesiącami zwróciłam się między innymi do naszych czytelników z propozycją wspólnego tworzenia wystawy zatytułowanej „Lalki z porcelany” - wyjaśnia Elżbieta Lewczuk, kierownik sokołowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. - Pomysł spotkał się z zainteresowaniem nie tylko kolekcjonerów, ale także osób posiadających pojedyncze egzemplarze lalek w strojach z epoki. To właśnie dzięki ich życzliwości możemy zaprezentować tę piękną wystawę szerokiej publiczności.
Wśród mieszkańców Sokołowa, którzy udostępnili swoje zbiory lalek, są: Grażyna Karakula, Hanna Krasuska-Terka, Ludwika Anusiewicz, Hanna Nowotniak, Maja Komosa, Konrad Ignaciuk, Helena Wojtkowska, Gabriela Remiszewska i Mariola Wojtyńska. Jednak zdecydowaną większość eksponatów przywiozła kolekcjonerka Jolanta Granica-Kownacka z Łebków Wielkich koło Ciechanowa. Jej zbiór liczy 137 lalek, w tym wiele w polskich strojach regionalnych, w strojach balowych lub codziennych z dawnych epok, a także lalki pochodzące z różnych stron świata, m.in. z Tajlandii, Gruzji, Meksyku, Maroka, Panamy, Włoch.
Wernisaż wystawy, który odbył się 20 września, był okazją do spotkania z Jolantą Granicą-Kownacką oraz Grażyną Karakulą. Jako pierwsi wystawę mogli podziwiać uczniowie klas IV z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podlaskim. Dzieci z uwagą wysłuchały opowieści o historii lalek, o powstawaniu bogatych kolekcji oraz anegdot o niektórych lalkach. Podziw budziły zwłaszcza egzotyczne zabawki z dalekich stron świata. Ta barwna wystawa ukazała młodym widzom różnorodność i bogactwo kultury ludowej, a starszych przeniosła w lata ich dzieciństwa i przypomniała piękno ówczesnych zabawek. Całości dopełniały dźwięki rozbrzmiewającej z głośników muzyki – piosenki w wykonaniu Magdy Fronczewskiej „Laleczka z saskiej porcelany”.
Wystawę można oglądać do końca października. - Zapraszamy czytelników indywidualnie oraz grupy zorganizowane, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu - mówi kierownik biblioteki Elżbieta Lewczuk i zapowiada kolejne wystawy, prezentujące pasje kolekcjonerskie mieszkańców Sokołowa.

(KATARZYNA KARPIŃSKA/FOT. PSP 2)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018