Na Mazowszu ruszają szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie

09:20, 23.04.2017 | EWA FILIPOWICZ, RZECZNIK PRAS. WOJEWODY MAZOWIECKIEGO/FOT. ARCH ZS
REKLAMA
Skomentuj

Między 25 kwietnia a 8 maja 2017 r. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadza akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów na lasy, pola i łąki. Przynęty ze szczepionką nie wolno dotykać. Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt.

Akcja szczepienia dotyczy powiatów: białobrzeskiego z wyłączeniem gminy Promna, garwolińskiego, kozienickiego, lipskiego, łosickiego, mińskiego, ostrowskiego, otwockiego, przysuskiego, radomskiego i miasta Radom, siedleckiego i miasta Siedlce, sokołowskiego, szydłowieckiego, węgrowskiego, wołomińskiego, wyszkowskiego, zwoleńskiego.
Szczepienie wykonuje się przy użyciu doustnej szczepionki umieszczonej we wnętrzu przynęty w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Zrzuty nie obejmują zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych. Szczepionka uodparnia wyłącznie lisy.
Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii.
Lis jest zwierzęciem wolno żyjącym, najbardziej podatnym na zakażenie wirusem wścieklizny. Regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań. Dzięki nim w województwie mazowieckim nie odnotowano w ostatnich latach żadnego przypadku zarażenia lisa wścieklizną.

(EWA FILIPOWICZ, RZECZNIK PRAS. WOJEWODY MAZOWIECKIEGO/FOT. ARCH ZS)
REKLAMA

Komentarze (2)

mijomijo

7 1

Tego Lisa z Konstancina niech zaszczepią. Po akcji wysyłania opakowań wazeliny, przydałaby się akcja wysyłania ww szczepionki do redakcji Lisweeka. 09:42, 29.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LolekLolek

6 1

Jakiś wystraszony ten LiS...może martwi się o dziennikarzy którzy współpracowali i byc może nie będą mogli być zatrudniani w mediach publicznych. To tak na marginesie bo ja to tylko brałem od NICH piniondze żeby ONI mnieli miej piniendzy.
20:50, 29.04.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018