Zamknij

Wmurowano kamień węgielny pod siedlecki ośrodek onkologii

12:26, 23.06.2017 | MARTA MILEWSKA, UMWM
REKLAMA
Skomentuj

Nowoczesny, profesjonalny, przyjazny pacjentom a przede wszystkim jedyny w subregionie siedlecko-ostrołęckim – mowa o Siedleckim Ośrodku Onkologii, który już niedługo powstanie przy Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim. W czwartek, 22 czerwca, na terenie nowo powstającego obiektu odbyło się uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który został wmurowany pod budowę nowego ośrodka.

Choroby nowotworowe są drugą najważniejszą przyczyną zgonów w Polsce, tuż za chorobami układu krążenia. Liczba zachorowań na nowotwory z roku na rok jest coraz większa. Tylko w siedleckim szpitalu wojewódzkim liczba porad specjalistycznych udzielonych w poradni onkologicznej od 2009 r. wzrosła ponad dwukrotnie. 
- Niestety, ciągle borykamy się ze zbyt małą liczbą ośrodków onkologicznych w stosunku do potrzeb. Dlatego tak ważna jest dla nas ta inwestycja. Naszym priorytetem jest zapewnienie pacjentom fachowej i kompleksowej opieki onkologicznej na wyciągnięcie ręki – podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. 
Siedlecki Ośrodek Onkologii będzie opierał się na pięciu filarach działalności onkologicznej: profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów na bazie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, systemowym leczeniu nowotworów, radioterapii, badaniach i terapii izotopowej oraz chirurgii onkologicznej. Będą w nim leczeni pacjenci onkologiczni nie tylko z Mazowsza, ale również z Podlasia, Lubelszczyzny i innych regionów Polski. 

Prace przy budowie ośrodka już się rozpoczęły. Wykonano wykopy i trwają prace fundamentowe. Inwestycja zakłada rozbudowę istniejącej infrastruktury szpitala w Siedlcach o nowy pawilon oraz przebudowę budynków technicznych. Nowy obiekt połączony zostanie podziemnym tunelem z głównym zespołem budynków szpitala wojewódzkiego. Cztery z pięciu kondygnacji nowego budynku posłużą bezpośrednio realizacji świadczeń medycznych. 84-łóżkowy kompleks posłuży pacjentom leczonym stacjonarnie. Znajdą się w nim m.in. stanowiska do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna, zakład radioterapii, zakład medycyny nuklearnej, pracownia tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego oraz mammografii. Całkowita powierzchnia ośrodka wynosić będzie 7 785,20 m2.

Koszt całej inwestycji to ok. 112 mln zł. Finansowanie budowy odbywa się dwutorowo. Budowa, której koszt wyniesie ok. 56 mln zł – finansowana będzie z kredytu inwestycyjnego ze wsparciem z budżetu województwa mazowieckiego. Pozostała kwota, potrzebna na wyposażenie, będzie pozyskana ze środków ministerstwa zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych oraz środków unijnych. Dzięki staraniom samorządu województwa, budowa Siedleckiego Ośrodka Onkologii została ujęta w ramach Kontraktu Terytorialnego. 

- Dobrze, że w Siedlcach powstaje nowoczesny, pełnoprofilowy ośrodek onkologiczny, który wzmocni sieć specjalistycznych ośrodków onkologicznych na Mazowszu i w kraju. Wspólnie z zarządem Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Instytut Onkologii postanawia nawiązać partnerstwo i współpracę, która będzie obejmować wymianę wiedzy i doświadczenia, szkolenie specjalistów, konsultacje i konsylia, uzgodnienia kryteriów kwalifikacji pacjentów do optymalnych metod leczenia, koordynację diagnostyki i opieki, wspólne działania w zakresie profilaktyki oraz prowadzenie badań naukowych. Wzorcowa współpraca w codziennej praktyce klinicznej Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Instytutu Onkologii będzie praktyczną realizacją idei skoordynowanej sieci opieki onkologicznej, której pomysłodawcą i prekursorem był jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku prof. Tadeusz Koszarowski – prof. dr hab. n.med. Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Aby zapewnić w powstającym ośrodku najwyższą jakość leczenia podpisano porozumienie z Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To wiodąca placówka zarówno w Polsce, jak i w Europie, prowadząca działalność naukowo-badawczą oraz oferująca kompleksowe leczenie w zakresie chorób nowotworowych. Warszawskie Centrum Onkologii dysponuje wysokiej klasy kadrą medyczną i specjalistycznym zapleczem diagnostyczno-leczniczym. Fachowe wsparcie ze strony Centrum Onkologii pomoże w doborze wyposażenia, metod terapii i tworzeniu procedur profilaktyki, diagnostyki i leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi w Siedleckim Ośrodku Onkologii.
Zapewnienie profesjonalnej kadry medycznej, współpraca w podnoszeniu kwalifikacji personelu, zapewnienie optymalnego przepływu chorych pomiędzy jednostkami, a także możliwość prowadzenia wspólnych projektów naukowo-badawczych będą możliwe dzięki zaangażowaniu i przychylności osób takich, jak: prof. dr hab. n. med. Jan Walewski oraz prof. dr hab. n. med. Andrzej Kawecki.

(MARTA MILEWSKA, UMWM)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018