Książeczka, czy płachta podczas wyborów? PKW podsumowała konsultacje.

11:41, 26.09.2017 | INFO/GRAFIKA: PKW
REKLAMA
Skomentuj

Ponad 70 procent uczestników konsultacji kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych opowiedziało się za kartą w postaci książeczki formatu A4. Niespełna 10 procent wybrało kartę wielkoformatową. Nieco ponad 19 procent nie miało w tej sprawie zdania lub miało inne propozycje.

Takie dane przynosi raport z konsultacji, które Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze prowadziły od listopada 2016 do czerwca 2017 roku. W konsultacjach wzięło udział 13 136 wyborców z całego kraju. 12 964 osoby uczestniczyły w spotkaniach konsultacyjnych, 172 osoby przekazały swoje opinie przez Internet. Odbyło się 480 spotkań z wyborcami. 
Za kartą wielkoformatową – tak zwaną „płachtą” - opowiedziało się 1305 wyborców, co stanowi 9,94 %. Za kartą zbroszurowaną – tak zwaną „książeczką” – 9324 wyborców, co stanowi 70,98 %. 2507 osób nie miało w tej sprawie zdania, nie zajęło jednoznacznego stanowiska lub przedstawiło własne propozycje – co stanowi 19,08%.
- Chcemy, by karta wyborcza była przyjazna dla wyborcy – mówi przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, Wojciech Hermeliński. Podkreśla, że wybory samorządowe są najtrudniejsze, bo każdy wyborca w zależności od miejsca zamieszkania otrzymuje trzy lub cztery karty do głosowania. Dlatego - jak mówi - ważne jest, by karta taka była dla wyborcy przyjazna i łatwa w posługiwaniu się. - Większość osób opowiedziała się za "książeczką", twierdząc, że jest ona lepsza w użytkowaniu – powiedział sędzia Hermeliński. Zapowiedział, że PKW na pewno wyciągnie wnioski z wyników konsultacji. - Opinie wyborców są dla nas ważne - podkreślił przewodniczący PKW.
Państwowa Komisja Wyborcza, podejmując decyzję o kształcie kart do głosowania kierować się będzie postanowieniami Kodeksu wyborczego. 
Raport będzie miał charakter doradczy przy podejmowaniu przez PKW decyzji o ostatecznym kształcie kart w wyborach samorządowych. 

(INFO/GRAFIKA: PKW)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018