Zamknij
REKLAMA

Licealiści w uniwersyteckim laboratorium badali napoje gazowane

07:54, 15.05.2017 | KAROLINA MISIAK, SANDRA WOJTKOWSKA, I LO
REKLAMA
Skomentuj

21 marca pierwsza klasa politechniczna I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim wybrała się na wycieczkę do Siedlec, gdzie odbyła zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Wyjazd w ramach innowacji „Chemia w laboratorium” zorganizowała po raz kolejny pani Bożena Walenciej. 

Mogliśmy skorzystać z bardzo dobrze wyposażonej pracowni chemicznej. Przeprowadziliśmy wiele doświadczeń o różnych stopniach trudności. Na samym początku wykrywaliśmy właściwości napojów gazowanych. Do dwóch probówek wlaliśmy colę, po czym do jednej z nich włożyliśmy zardzewiały gwóźdź, a do drugiej kawałek kredy. To samo zrobiliśmy z wodą gazowaną. Druga część zadania wyglądała trochę inaczej. Do jednej probówki wlaliśmy napój typu tonic, a do drugiej wodę gazowaną, a następnie obie wprowadziliśmy do strumienia światła nadfioletowego. Chociaż było to dla nas łatwe zadanie, to kolejne etapy doświadczenia przeprowadzaliśmy ostrożnie i z uwagą. 
Kolejne doświadczenie polegało na wykrywaniu białek w produktach spożywczych – chlebie, twarożku, ugotowanym białku jaja kurzego oraz ziarnach fasoli. Na każdą próbkę tych produktów należało nanieść kroplę stężonego kwasu azotowego(V). To zadanie było trochę trudniejsze, ponieważ trzeba było uważać, aby nie oblać się kwasem. W wyniku tego eksperymentu dowiedzieliśmy się, że najwięcej białka jest w białku jaja kurzego. Wykrywaliśmy również białko w mleku za pomocą reakcji biuretowej.
Badaliśmy również rozpuszczalność tłuszczów. Do trzech probówek zawierających wodę destylowaną, etanol i benzynę dodaliśmy po kilka kropli oleju jadalnego. Podstawowym zadaniem było obserwowanie zmian zachodzących w probówkach oraz wyciągnięcie wniosków. Przeprowadziliśmy również doświadczenia dotyczące składu pierwiastkowego białek i cukrów.
Lekcja w laboratorium była bardzo pouczająca. Wykonując różne ciekawe doświadczenia, straciliśmy poczucie czasu. Zajęcia praktyczne były interesujące, poszerzyliśmy i utrwaliliśmy wiedzę zdobytą na lekcjach chemii. Teraz tylko czekamy na kolejne takie wyjazdy.

(KAROLINA MISIAK, SANDRA WOJTKOWSKA, I LO)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone