Zamknij
REKLAMA

Młody kierowca = drogie OC. Jak to zmienić?

06:00, 28.11.2017 | Materiał partnera
Fot. Zdjęcie ilustracyjne/Depositphotos

Młodzi kierowcy nie mają lekko. Nie dość, że dopiero co zdawali trudniejszy niż w poprzednich dekadach egzamin na prawo jazdy, to jeszcze czekają ich wysokie opłaty związane z ubezpieczeniem pierwszego samochodu. Powiedzmy sobie szczerze: młody kierowca = drogie OC. Jak to zmienić? Okazuje się, że istnieją sposoby na tańszą polisę. Poznaj je i wykorzystaj w praktyce.

Dlaczego młodzi płacą więcej

Towarzystwa ubezpieczeniowe, ustalając indywidualną wysokość składki na obowiązkowe OC, biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Pytają o szczegółowe parametry auta, ale interesuje ich również sam właściciel: jego wiek, doświadczenie w roli kierowcy, miejsce zamieszkania czy wypracowane zniżki (o tym za chwilę). Nietrudno się domyślić, że nowi kierowcy są najmniej doświadczeni, a przez to, w rozumieniu towarzystw, najbardziej wypadkowi. Jednym słowem, dla towarzystwa sprzedającego polisę OC klient mający 20 lat i pierwszy samochód jest znacznie bardziej ryzykowny niż właściciel tego samego auta, który jeździ od 15 lat i udowodnił, że potrafi robić to bezpiecznie, bez szkód.

Trudno, co zrobić, OC dla młodych kierowców było, jest i zapewne będzie drogie. Nie warto się jednak w zupełności poddawać. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na choćby częściowe obniżenie ostatecznej sumy, którą trzeba zapłacić. A nie można unikać ubezpieczenia, jeśli posiada się i rejestruje pojazd na terenie Polski. Dowiedz się, jak odciążyć portfel, gdy jest się młodym kierowcą potrzebującym OC.

5 sposobów na tańsze OC dla początkujących kierowców

Jeżeli jeszcze nie kupiłeś samochodu, dokładnie rozważ swoje dotychczasowe pomysły. Pamiętaj, że towarzystwa niechętnie patrzą na silniki o dużych pojemnościach. Skojarzenie jest oczywiste: duży silnik to większe ryzyko spowodowania wypadku. Łącząc to z młodym wiekiem i brakiem doświadczenia... sam widzisz. Dlatego ze względu na spore oszczędności, również na paliwie, warto pomyśleć nad kupnem samochodu z mniejszym silnikiem. Być może nie będzie tak efektowny, ale co to obchodzi Twój portfel?

Zakres obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w Polsce jest zawsze identyczny, regulowany ustawą. Dlatego oferty poszczególnych towarzystw warto rozważać jedynie pod kątem ceny. Do wygodnego porównywania stworzono takie strony internetowe jak kalkulator-oc-ac.auto.pl. Przekonaj się, jakie to proste!

Na OC zaoszczędzisz również dzięki opłaceniu całej polisy w jednym momencie, bez rozbijania rachunku na raty. Na zniżki mogą liczyć też kierowcy, którzy wypracowali je poprzez bezpieczną jazdę. Na przestrzeni lat za niepowodowanie wypadków można zgromadzić nawet 60% ulgi, więc od pierwszego dnia staraj się jeździć bezpiecznie. Możesz również zarejestrować samochód ze współwłaścicielem, który ma wypracowane zniżki i większe doświadczenie w roli kierowcy, na przykład z ojcem czy wujkiem.

(Materiał partnera)
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 754 z późn. zm.)
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone