Zamknij
REKLAMA

Cukrzyca ciężarnych - wykrywanie i leczenie

14:06, 14.12.2017 | INF
REKLAMA
Skomentuj

Organizm kobiety ciężarnej poddany jest rozmaitym dodatkowym obciążeniom. Wśród nich mogą się pojawić zaburzenia gospodarki węglowodanami, znane jako cukrzyca ciążowa. 

Wiąże się to z faktem, że komórki w organizmie ciężarnej stają się mniej podatne na działanie insuliny odpowiedzialnej za dostarczanie im glukozy. Insuliny potrzeba wówczas więcej i na ogół trzustka radzi sobie z takim zwiększonym zapotrzebowaniem na ten hormon, ale nie zawsze. Gdy nie daje rady, glukoza nie zostaje w odpowiedniej ilości wtłoczona do komórek, toteż wzrasta jej poziom we krwi. Można o tym przeczytać m.in. na stronie http://mamaluch.pl/cukrzyca-ciazowa-co-jesc-gdy-jestes-slodka-mama/.
Najczęściej dzieje się tak między 24. a 28. tygodniem ciąży. Istnieją pewne czynniki przesądzające o tym, które kobiety są na cukrzycę ciążową bardziej narażone od innych. Są to więc kobiety wielodzietne, kobiety powyżej 35. roku życia, kobiety, które w przeszłości urodziły za wcześnie z niewiadomych powodów albo urodziły dziecko z wadami wrodzonymi lub ważące powyżej 4 kg. Większe powody do obaw mają też kobiety, u których w rodzinie występowała cukrzyca typu II lub cukrzyca ciążowa, a także chorujące na nadciśnienie tętnicze. 

Cukrzyca ciążowa – objawy
Choroba nie ma zauważalnych objawów i właśnie przez to jest niebezpieczna. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań w rozwoju płodu, zazwyczaj skutkujących cesarskim cięciem, ponieważ cieci matek z cukrzycą osiągają zbyt dużą wagę, by poród odbywał się siłami natury. W niektórych przypadkach niekontrolowana i nieleczona cukrzyca ciążowa może poważnie odbić się na zdrowiu dziecka. Może też doprowadzić do cukrzycy typu II u matki już po porodzie. Na szczęście testy poziomu cukru w krwi są obowiązkowe w czasie ciąży, toteż choroba jest w porę wykrywana. 

Cukrzyca ciążowa – normy
Odpowiednia dieta, ruch (wystarczą spacery w odpowiedniej dawce), a w razie konieczności także leki pozwalają utrzymać poziom glukozy we krwi poniżej dopuszczalnych norm, czyli 90 mg/dl na czczo, 120-140 mg/dl w godzinę po posiłku. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza, regularnie kontrolować poziom cukru i utrzymywać go w normie, a wszystko powinno być w jak najlepszym porządku. 

Cukrzyca ciążowa – dieta
Jeśli chodzi o dietę, należy spożywać wiele (6-8) małych posiłków w ciągu dnia. Unikać cukru, białego pieczywa i mąki, słodkich owoców i soków owocowych, a także tłustego mięsa. Wskazana są kasze, nabiał, warzywa i soki warzywne, a także ryby. Pieczywo można jeść, ale ciemne, razowe. 
Więcej o problemach zdrowotnych kobiet w ciąży oraz o profilaktyce można znaleźć na stronie http://mamaluch.pl/zdrowie-w-ciazy/.

(INF)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone | 2018