Zamknij

Certina to więcej niż dokładność

19:07, 27.03.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj
Fot. Materiał partnera

Kto decyduje się na zakup szwajcarskiego zegarka renomowanej firmy, powinien wiedzieć, za co płaci, skoro płaci niemało. Dziś chyba nikogo nie przekona wyłącznie argument o dokładności – zwłaszcza w erze smartfonów oraz zegarków sterowanych sygnałem radiowym. Dobry szwajcarski zegarek to nie tylko szlachetne materiały, precyzja wykonania i design: to także określona filozofia i funkcje dodatkowe, które nie każdy zna.

Podwójne bezpieczeństwo

Weźmy za przykład zegarki Certina. Przeglądając ich wybór w sklepie internetowym, nietrudno zauważyć skrót DS przy nazwie poszczególnych modeli: DS Podium, DS Trust, DS Prime i tak dalej. Są to pierwsze litery niemieckich słów doppelte Sicherheit, czyli dosłownie „podwójne bezpieczeństwo”. Tę cechę Certina nadała swoim zegarkom w 1959 roku, a chodzi o specjalne uszczelnienie obudowy i korony (pokrętła) oraz niezwykle mocne, odporne na uderzenia i zarysowania szkło szafirowe, dzięki którym zegarki te nie zawodzą nawet w ekstremalnych warunkach. Można nawet spotkać skrót DS+, oznaczający dodatkowe mocowanie śrubkami.

Oryginalny zegarek Certina ma na cyferblacie liczbę 1888, oznaczającą rok założenia firmy, a także dumne „Swiss made”, niepozostawiające wątpliwości co do tego, w jakim kraju wyrób ten został wyprodukowany. Powinna tam jeszcze być nazwa Certina oraz nazwa modelu. Tyle odnośnie do prostszych wersji. Te bardziej zaawansowane mają nie tylko koronę, ale i przyciski oraz dodatkowe funkcje.

Chronograf

Napis Chronograph na cyferblacie oznacza, że dany model wyposażony jest w mechanizm służący do pomiaru odstępów czasu, czyli chronograf. Jest to w gruncie rzeczy stoper włączany i wyłączany przyciskami. W najprostszej wersji odmierza on jedynie sekundy, ale bardziej zaawansowane modele zegarków potrafią zliczać także minuty i godziny, natomiast niektóre potrafią pracować nawet z dokładnością do 1/100 sekundy.

Tachometr

Czasami zegarek wyposażony jest w dodatkową skalę i napis Tachymeter lub Tachy. To dość niezwykła funkcja, a właściwie dwie w jednej. Chodzi tu o pomiar średniej prędkości poruszania się kogoś lub czegoś, określanej w kilometrach lub milach na godzinę, a także liczbę sztuk jakiegoś produktu, jaka powstanie w jednostce czasu. Dokonywanie takich odczytów nie jest skomplikowane, ale trzeba je najpierw opanować.

Chronometr

Jeśli zegarek Certina ma na cyferblacie oznaczenie Chronometer, to mamy do czynienia z modelem szczególnie precyzyjnym i wytrzymałym. Szwajcarzy mają od lat 70. specjalny, niezależny instytut C.O.S.C., czyli Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres. W jego laboratoriach wykonywane są testy zegarków, które sprawdzają, czy dany wyrób zasługuje na miano chronometru. Aby można go było tak nazywać, musi on sprawdzić się w różnych położeniach oraz temperaturach otoczenia i wykazywać niezwykłą dokładność. Na przykład zmiana temperatury o 1°C nie może powodować odchylenia pomiaru czasu o więcej niż 0,6 s (w mechanizmach > 20 mm) lub 0,7 s (< 20 mm). Chronometr nie powinien się spóźniać o więcej niż 4-5 s ani spieszyć o więcej niż 6-8 s dziennie.

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone