Zamknij

Kiedy warto skorzystać z pełnomocnictwa prawnika i o czym należy pamiętać w takiej sytuacji?

08:28, 20.04.2018 | Materiały Partnera
Skomentuj
Fot. Materiał partnera

Pomoc prawnika kojarzy nam się najczęściej z dużymi procesami sądowymi. Jednak jak pokazuje życie, pomoc prawna może być potrzebna nie tylko w sądzie i nie tylko w sprawach karnych. Kiedy zatem warto udać się do prawnika po pomoc i o czym należy pamiętać, gdy chce się udzielić mu pełnomocnictwa?

Przygotowywanie pism procesowych

Jedną z czynności, w jakich może nam pomóc prawnik jest przygotowywanie pism kierowanych do organów sądowych i administracyjnych. Z pomocy prawnika warto skorzystać przede wszystkim przy bardziej skomplikowanych sprawach np. o dział spadku, podział majątku czy przygotowanie pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie jednej ze stron czy wnioskiem o przyznanie alimentów. W sprawach prostszych, takich jak stwierdzenie nabycia spadku bardzo rzadko potrzebna jest pomoc prawnika, szczególnie na etapie przygotowania wniosku, jaki kieruje się do sądu. Przy bardzo skomplikowanych sprawach, np. przy trudnościach z odnalezieniem spadkobierców albo w momencie, gdy spadkodawca miał długi można skonsultować się z prawnikiem już na etapie przygotowania pisma procesowego. Prawnik może przygotowywać również pisma procesowe, które mogą być potrzebne na późniejszych etapach procesu sądowego. Doradztwo prawne ma bardzo szeroki zakres, więcej na ten temat można dowiedzieć się między innymi w na stronie gptogatus.pl.

Pełnomocnictwo

Prawnikowi można udzielić także pełnomocnictwa. Dzięki temu będzie mógł on nas reprezentować zarówno przed sądem, jak i różnego rodzaju organami państwowymi (wszystko zależy od tego, jak szerokiego pełnomocnictwa udzieli się danej osobie). Jeżeli prawnik ma pełnomocnictwo od swojego mocodawcy może samodzielnie go reprezentować np. na rozprawie czy przed urzędnikiem państwowym, może również towarzyszyć mocodawcy w rozmowach prowadzonych z drugą stroną procesu.

O czym należy pamiętać udzielając pełnomocnictwa prawnikowi?

Przy udzielaniu pełnomocnictwa dla prawnika, należy pamiętać o tym, że od tej czynności należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Opłaty dokonuje się we właściwym Urzędzie Miejskim.

(Materiały Partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone