Zamknij
REKLAMA

Jak wypoczywać na słonecznym tarasie?

00:00, 07.08.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Jak wypoczywać na słonecznym tarasie? Jak korzystać ze słońca? W jaki sposób relaksować się na tarasie? Zdradzamy, co ma wpływ na wygodę tarasu.

Taras jak z marzeń

 Słoneczny taras kojarzy nam się z błogim, wakacyjnym lenistwem. Wygodne meble i my, skąpani w przyjemnych promieniach słońca. Dookoła unosi się aromat pachnących kwiatów, w oddali słychać plusk wody. Jesteśmy spokojni i zrelaksowani. Dookoła nas nasi przyjaciele i rodzina, podobnie jak my - wypoczywają . Korzystają ze słonecznej pogody, integrują się z przyrodą.

To sielski obrazek, który nie musi być jedynie mrzonką. W jaki sposób stworzyć na tarasie tak sprzyjająca wypoczynkowi aurę?i jak urządzić taras, który stanie się pretekstem do wspólnego wypoczynku? Zdradzamy w artykule.

Meble na taras

 Na tarasie powinniśmy przede wszystkim czuć się wygodnie. Dlatego meble, jakie zastosujemy, muszą być komfortowe. Na wygodę mebli mają wpływ tworzywa, z jakich je wykonano oraz ich konstrukcja. Meble wypoczynkowe powinny być wyposażone w miękkie, duże poduchy - umieszczone na siedzisku i oparciu, będą bardzo przyjemnym akcentem .

 W meblach wypoczynkowych równie istotne jest wielkość ich siedziska i oparcia. Siedzisko powinno być szerokie, zapewniając w ten sposób komfort wypoczynku każdemu. Wysokie, solidne oparcia natomiast będą mocną podporą dla zmęczonych po całym dniu pracy, pleców. Dodatkowo w meblach wypoczynkowych takich jak fotele - warto jest wykorzystać podłokietniki. Te z pozoru drobne elementy mogą znacząco poprawić wygodę naszego wypoczynku.

Leżak tarasowy będzie doskonały na słoneczne leniuchowanie.

 Doskonałym pomysłem na aranżację tarasu, szczególnie takiego słonecznego, jest wyposażenie go w wygodne, tarasowe leżaki. Aby leżak był wygodny, musi mieć takie elementy jak poducha na siedzisku, możliwość regulowania oparcia, a także kółka, które pozwolą go swobodnie przestawiać. Możliwość regulacji oparcia pozwala dopasować leżak do sytuacji - możemy na nim wygodnie czytać, a także się zdrzemnąć.

 Na tarasie możemy ustawiać nie tylko całe komplety mebli, ale również pojedyncze modele. Doskonale sprawdzą się zestawy foteli i stolików kawowych, albo meble modułowe. W tych zestawach główny narożnik zbudowany jest z modułów, jakie można użytkować zarówno jako całość, jakteż pojedynczo - w zależności od okoliczności, jestesmy w stanie dopasować meble do siebie .

 Ciekawym urozmaiceniem na tarasie, jest zastosowanie mebli unikatowych, zaskakujących. Z pewnością takim rozwiązaniem jest huśtawki, czy podwieszany kosz, który staje się siedliskiem . Huśtawka czy bujany kosz pozwolą nam poczuć wiatr we włosach, a przyjemny powiew powietrza będzie miłym urozmaiceniem na tarasie skąpanym w słońcu.

Podłoga na tarasie

 Podłoga na tarasie to podstawa udanej aranżacji. Szukając tworzywa na taras skąpany w słońcu, musimy zastosować materiał, który nie będzie nas parzył w stopy . Musi to być tworzywo odporne na nagrzewanie się. Najlepszym rozwiązaniem jest podłoga z drewna.Ten naturalny surowiec nie nagrzewa się i nie ziębi tak, jak inne materiały. Dodatkowo drewno egzotyczne jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, w tym słońce, natomiast nasze krajowe drewno, w wyniku impregnacji, również zyskuje dużą trwałość. Zaletą drewna jest jego przyjazność dla natury, a także łatwość dopasowania do otoczenia. Drewno możemy dowolnie malować, podkreślając lub zmieniając jego walory zewnętrzne.

Drewniana podłoga nie nagrzewa się nawet podczas upału.

 Obecność drewna na tarasie ma jeszcze jedną ważną cechę - kupując deski na taras, starajmy się kupować je w pewnych źródłach. Deski na skutek oddziaływania słońca, mogą puszczać żywicę, co zdecydowanie utrudni nam użytkowania tarasu.

Jakie rośliny na słoneczny taras?

 Roślinność na słonecznym tarasie, musi przede wszystkim dobrze radzić sobie z susza i nadmiarem słońca. Nie polecane, są więc gatunki o liściach ciemnozielonych i dużych - jest to cechą rozpoznawczą gatunków cieniolubnych.

Co więc sprawdzi się na tarasie słonecznym? Przede wszystkim doskonały pomysł, to posadzić na trasie rośliny egzotyczne - drzewka cytrynowe, pomarańczowe, oleandry, czy nawet dobrze znane juki. To gatunki które charakteryzują się bardzo egzotycznym wyglądem - dodatkowo większość z nich ma atrakcyjny, przyjemny zapach. Powietrze nagrzane słońcem i przesycone olejkami, będzie bardzo kuszące .

Na stanowisku słonecznym dobrze rośnie większość róż - róża to szlachetna roślina, jej piękne kwiaty często również bardzo ładnie pachną. Róże są wymagające, ponieważ potrzebują zasilania nawozem, ale potrafią się za opiekę pięknie odwdzięczyć.

W otoczeniu tarasu, który większą część dna jest skąpany w słońcu, dobrze poradzą sobie również smaczne i użyteczne rośliny - dobrze rosną wszelkie zioła, oraz pomidorki koktajlowe, czy truskawki. Będą pod ręką kiedy zgłodniejemy.

Dodatkowo na słońcu dobrze rosną takie rośliny jak : jeżówki, lawenda, budleja Dawida, rozchodniki. Gatunki tych roślin pięknie kwitną i przyciągają owady - pszczoły, motyle. Będą więc ciekawym obiektem do obserwowania życia tych małych istot.

W sąsiedztwie tarasu, lub na jego obszarze powinniśmy również sadzić rośliny przyjemnie szumiące - jak trawy ozdobne. Większość z nich poradzi sobie w warunkach słonecznych, natomiast ich bujna kępa przy lekkim nawet podmuchu wiatru, będzie nam przygrywać.

Co zrobić, kiedy słońca jest za dużo?

Czasami słońce jest bardzo silne, grzeje tak mocno, że nie można komfortowo wypoczywać na tarasie. Mimo wszystko nie chcemy jednak rezygnować z relaksu. Co wtedy zrobić?

Doskonały pomysł to tymczasowe zadaszenie tarasu. Taka osłona przed słońcem czy deszczem, którą można szybko rozłożyć, lub złożyć w razie potrzeby.

Jako tymczasowe zadaszenie o ochrona przed słońcem sprawdzi się markiza, parasole słoneczne czy też ogrodowy żagiel. Ciekawym pomysłem jest również zamocowanie na pergoli podwieszanych zasłon, które będą rozciągane, kiedy słońce zbyt mocno przypiecze.

Najważniejszą cechą zadaszenie jest duża odporność na czynniki atmosferyczne - pogoda, w tym słońce, czy deszcz, nie mogą wpływać niszcząco na tworzywo oraz konstrukcje tego zadaszenia.

Inny sposób na zmianę mikroklimatu na trasie słonecznym, to zastosowanie na nim małej fontanny, lub kaskady. Woda nawilża powietrze, obniża też jego temperaturę - dlatego jej obecność na słonecznym tarasie jest jak najbardziej wskazana. Woda również pomaga nam się zrelaksować - jej przyjemny plusk wpływa kojąco na nasze nerwy.

Słoneczny taras - taras śródziemny

Piękny, nieco śródziemny taras.

Piekne, przyjemne słońce na tarasie, przez większośc dnia to doskonałę warunki do zasplanowania stylowego tarasu. Styl tarasu jaki jest podobny do opisanych przez nas warunków kojarzy się nam z tarasami w stylu śródziemnym.

Taras śródziemny, ze względu na klimat, w jakim się znajduje, jest stworzony najczęściej z myślą o relaksie i urządzeniu na nim sjesty. Licznie więc na tarasie w stylu śródziemnym będą pojawiać się leżaki, hamaki, fotele wypoczynkowe.

Styl śródziemnomorski charakteryzuje się kilkoma cechami, jakie mogą być jego znakiem rozpoznawczym:

  • przede wszystkim znajduje się tu wiele donic z terakoty i gliny obsadzonych pachnąca roślinnością. Często donice te mają kolor niebieski.
  • pojawiają się tu takie rośliny jak drzewka oliwne, cytrusowe, pomarańczowe,
  • taras śródziemny najczęściej jest otoczony murem z cegły albo kamienia.
  • meble, najczęściej spotykane na słonecznym tarasie to meble wypoczynkowe,
  • taras śródziemny jest mały,
  • dominują tu kolory takie jak barwy ziemi, czyli pasikowie brązy, beże, oliwkowe zielenie, błękity oraz kolor pomarańczowej gliny.

 Słoneczny taras często staje się problematyczny - palące słońce jest kłopotliwym towarzyszem, jest jednak kilka sposobów, dzięki którym możemy urządzić go tak, aby możliwe było na nim wypoczywać.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma BG MEDIA Bożena Gontarz, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Fabryczna 1 lok. 3/06, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez BG MEDIA Bożena Gontarz, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Fabryczna 1 lok. 3/06 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone