Zamknij
REKLAMA

ASF w gminie Repki. Od każdej świni pobierają i badają krew.

10:51, 31.12.2017 | BG
REKLAMA
Skomentuj

Rolnicy z gminy Repki rozmawiali z powiatowym lekarzem weterynarii Anną Boczoń-Borkowską o sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się ASF. Niestety, hodowcy muszą liczyć się z tym, że obostrzenia dotyczące hodowli i sprzedaży świń potrwają co najmniej 3 lata.

Gmina Repki na mocy decyzji Komisji Europejskiej znalazła się w strefie czerwonej ASF. Powodem były liczne przypadki zarażonych dzików odnotowane na terenie powiatu siedleckiego. Oznacza to szereg dodatkowych zobowiązań nałożonych na hodowców świń. Do tego 10 grudnia pod miejscowością Wyrozęby-Podawce odstrzelono dzika zarażonego wirusem.
W czwartek, 29 grudnia, przed sesją Rady Gminy Repki zorganizowano spotkanie poświęcone rozprzestrzenianiu się ASF i związanymi z tym restrykcjami. Przyjechała na nie Anna Boczoń-Borkowska, powiatowy lekarz weterynarii w Sokołowie Podlaskim. Przez blisko pół godziny odpowiadała na pytania dużej grupy rolników.

- Strefa czerwona to liczne dodatkowe obowiązki zarówno dla państwa, jak i dla nas. Żeby sprzedać tuczniki, trzeba złożyć u nas wniosek o zbadanie laboratoryjne krwi świń. Krew pobiera lekarz weterynarii, dr Wróblewski. Radzi sobie, ale jeśli będzie potrzeba, do pomocy skierujemy lekarzy z innych gmin - mówiła Anna Boczoń-Borkowska. - Na wynik czekamy około 3 dni, jest on ważny 15 dni od momentu pobrania krwi. We wtorki wozimy próbki krwi do laboratorium w Puławach, ale chcemy ułatwić rolnikom sprzedaż tuczników i próbki do Puław dostarczać także w piątek. Wyniki krwi zawiezionej we wtorki dostajemy w piątki i natychmiast rolnicy są informowani, że mogą odebrać świadectwo potrzebne do rzeźni. 

Rolnicy wskazywali, że ułatwieniem dla nich byłoby, gdyby nie musieli z każdym wnioskiem jeździć do Sokołowa, lecz mogli telefonicznie informować o konieczności przeprowadzenia badania krwi, a sam dokument przekazać lekarzowi, który przyjechał pobrać krew. Powiatowa lekarz weterynarii zapowiedziała, że pomysł ten rozważy.
Anna Boczoń-Borkowska poinformowała też, że na terenie gmin Jabłonna Lacka i Repki w tym roku wydała trzy rozporządzenia o odstrzale sanitarnym dzików. Myśliwi wszystkie w całości wykonali. Łącznie odstrzelono ponad 100 dzików. - Rozważam wydanie kolejnego, który obejmie te gminy – zapowiedziała. - W związku z pogarszającą się sytuacją z ASF kupiliśmy jeszcze jedną chłodnię do przechowywania odstrzelonych dzików, żeby ułatwić myśliwym pracę. Została ona zlokalizowana w miejscowości Emilianów. Dziki, które niosą ASF, przyszły do nas z powiatu siedleckiego. Udało się nam ochronić przed tymi z powiatu siemiatyckiego.
Strefa czerwona nie oznacza na szczęście, że świnie trzeba dostarczać do wyznaczonych rzeźni. Odbierają je zakłady z okolicy, nie ma z tym problemu. Rolnicy skarżyli się jednak, że problemem jest dla nich brak punktów skupu w gminie. 

Padło pytanie, jak długo obowiązywać będzie strefa czerwona na terenie gminy Repki. I tu odpowiedź nie była optymistyczna. –Czerwona strefa obowiązywać będzie co najmniej 3 lata. UE zdejmuje ją, jeśli właśnie przez taki okres nie było przypadku zachorowania u dzika. To bardzo długo. W strefie niebieskiej natomiast, czyli tam gdzie wystąpiły zachorowania w gospodarstwach, jeśli nie było zachorowania u świń, to po upływie roku UE te restrykcje zdejmuje. Tak było np. w powiecie hajnowskim, gdzie strefę niebieską zamieniono na czerwoną, bo nie było przez rok zachorowania – tłumaczyła pani doktor.

W styczniu prawdopodobnie odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie, władze gminy chcą na nie zaprosić przedstawicieli ARiMR, która realizuje program rekompensat za rezygnację z hodowli. Do tego programu mogą przystąpić jednak tylko gospodarstwa, które rocznie hodowały nie więcej jak 50 tuczników. Jeśli ktoś jednak zechce kontynuować  hodowlę, będzie musiał spełniać restrykcyjnie warunki określone przez ministra rolnictwa.

(BG)
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone