Zamknij
REKLAMA

7,5 mln zł dla szkół zawodowych z powiatu sokołowskiego

20:39, 04.04.2018 | BOŻENA GONTARZ
REKLAMA
Skomentuj

Staże i praktyki zawodowe, a także nowocześnie wyposażone pracownie i atrakcyjne zajęcia lekcyjne – to wszystko jeszcze w tym roku czeka uczniów 23 szkół z subregionu siedleckiego. U nas skorzysta „Szara” i Zespół Szkół Specjalnych.

Właśnie ruszył projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. Jego wartość to ok. 120 mln zł, z czego blisko 108 mln zł to środki unijne z RPO WM 2014-2020. Umowy z przedstawicielami miasta Siedlce, a także powiatów łosickiego, sokołowskiego i węgrowskiego podpisały 4 kwietnia w Siedlcach wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska oraz członek zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc. W sumie do szkół z subregionu siedleckiego trafi ponad 12,6 mln zł.

- W ostatnich latach szkoły zawodowe przeżywają prawdziwy renesans. Młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na edukację w takich placówkach. Bo mają świadomość, że te dadzą im konkretną wiedzę i umiejętności, a to zaprocentuje dobrą pracą. Dlatego cieszę się, że na Mazowszu realizujemy tak duży program skierowany właśnie do szkół zawodowych. W naszym regionie wsparcie trafi do aż 23 placówek. Z dodatkowych szkoleń i zajęć skorzysta ponad 1500 młodych osób - mówiła wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.  

- Szkolnictwo zawodowe po latach zapaści odbudowuje się. Na Mazowszu ma nie tylko już coraz lepsze wyniki, ale też swoje własne, inteligentne specjalizacje. – dodaje Artur Andrysiak, członek zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza SA.
Zyskają szkoły, uczniowie, ale i nauczyciele. Uczniowie będą mogli liczyć na staże i praktyki zawodowe, ale także kursy specjalistyczne oraz doradztwo edukacyjno-zawodowe. Dzięki projektowi uczniowie wejdą na rynek pracy z praktycznymi umiejętnościami i odpowiednimi kwalifikacjami, tak bardzo oczekiwanymi przez pracodawców. 

Najwięcej z puli pieniędzy przeznaczonych na program – 7,5 mln zł trafi do powiatu sokołowskiego. W Zespole Szków Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim, który otrzyma większość tej kwoty, ma m.in. powstać nowoczesna baza do kształcenia mechaników pojazdów samochodowych. 
- To kierunek, który wymaga stworzenia odpowiedniej, kosztownej bazy, by kształcić uczniów na miarę XXI wieku. Do tej pory nie mieliśmy możliwości finansowych, by taka baza powstała. Ale z działań w ramach projektu skorzystają też uczniowie z innych kierunków – podkreśla dyrektor ZS Nr 1 Małgorzata Baranowska. I przypomina, że kilka lat temu dzięki unijnym funduszom w szkole udało się stworzyć m.in. nowe pracownie dla technikum logistycznego i hotelarskiego. – Pracownia logistyczna, kiedy powstawała, była drugą tak nowoczesną w Polsce. To, że młodzież ma odpowiednie warunki do kształcenia, przynosi efekty. Uczniowie technikum logistycznego wygrywają konkursy, mamy też utytułowanego olimpijczyka – podkreśla.

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II Beata Biernat wyjaśniła nam, że pieniądze z projektu przeznaczone zostaną na różne działania edukacyjne, doposażenie pracowni oraz na kształcenie nauczycieli praktycznej nauki zawodu. – Mamy najmniejszą szkołę branżową w powiecie, kształcimy w zawodzie kucharz uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie specjalnego kształcenia. Kończą oni szkołę taką, jak uczniowie w szkołach masowych, zdają taki sam egzamin, tyle że potrzebują bardziej indywidualnego podejścia ze strony nauczycieli tak na zajęciach, jak i podczas praktyk – podkreśla. – Szkoda, że wciąż jest pewne niechęć i uprzedzenie do uczniów, którzy kończą szkołę specjalną – to także zniechęca niektórych, by się u nas uczyć. Ale jeśli już pracę znajdą, to pracodawcy są z naszych absolwentów zadowoleni.
Starosta sokołowski Leszek Iwaniuk podczas spotkania w Siedlcach zwrócił uwagę, że uczniowie kształceni w ramach programu już w szkole będą mogli zdobyć dodatkowe certyfikaty i świadectwa, które zwiększą ich szanse na rynku pracy.

(BOŻENA GONTARZ)
REKLAMA

Komentarze (15)

jacekjacek

14 8

"Szkolnictwo zawodowe po latach zapaści odbudowuje się". Ktoś dobrze powiedział przez poprzedni rząd prawie nie upadło a teraz jest szansa że dobra zmiana odbuduje co nie udało się zniszczyć poprzednikom. Ostatni moment. 21:18, 04.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gość Gość

41 23

Dlaczego Burmistrz z PiS nic nie robi???Jak te szkoły podstawowe wyglądają wstyd. 08:47, 05.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

nieświadomynieświadomy

12 7

Ale o co chodzi ze szkołami podstawowymi? Przecież projekt ?Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego? dedykowany jest dla szkół zawodowych a te podlegają pod powiat. 09:35, 05.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nowoczesny Nowoczesny

18 6

A jak tam stan dróg powiatowych za które odpowiada starosta z PSL. ? 10:02, 05.04.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AdertAdert

7 0

Jeszcze trochę i żwirem wysypią 16:47, 05.04.2018


Do NowoczesnegoDo Nowoczesnego

19 13

Twój komentarz zapewnił Ci tytuł największego imbecyla tego forum w 2018 r. Jakbyś nie zrozumiał, przeczytaj jeszcze 100 razy o czym jest ten artykuł i pomyśl jak się ma do niego Twój komentarz. Przez takich jak ty to forum zeszło na dno choć na początku zapowiadało się całkiem przyzwoicie. 19:20, 05.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do poprzednika Do poprzednika

13 13

A Ty nie zrozumiałeś przytyku do Gościa. 23:18, 05.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

do Gość do Gość

19 31

Niektórzy nauczyciele ze szkół podstawowych niech lepiej się zajmą szkoleniem młodzieży a nie agitacją POlityczną ..."To jest problem i dlaczego Burmistrz z PiS nic nie robi???Jak te szkoły wyglądają wewnątrz i nikt nie reaguje.Wstyd 06:32, 06.04.2018

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

GosćGosć

1 7

Wolnosc wypływa z umysłu.Osobiscie brzydzę się partiami politycznymi bo tam nie ma wolności musisz krakać jak one.Jezeli nie inwestujemy w młodzież to jaka przysłosc będziemy mieć.Lepiej w park przemysłowy 25 baniek czy lepiej w szkoły.Przez ta kadencje co Burmistrz zrobił dla miasta ??????? 08:24, 06.04.2018


Do Gościa Do Gościa

5 1

https://sokolowpodl.pl/inwestycje 09:54, 06.04.2018


GoscGosc

1 5

Budowa drogi wewn. od ul.Gen Andersa nawierzchnie o pow.2900 m2 - 550 tys.zł. To dobry dojazd do domu ma Co???? 11:44, 06.04.2018


do Goscdo Gosc

7 1

Wspaniały dojazd - szczególnie, że tam nie mieszka, a korzystają ludzie chodzący tamtędy do kościoła, przyjeżdżający grać w piłkę itp. 12:27, 06.04.2018


GoscGosc

1 5

Za ile poszla działka po ruskich siłach dla braciszka??? 13:05, 06.04.2018


do Gość do Gość

9 2

Najlepiej te 25 baniek było wydać na premię na wiecznie niezadowolonych nauczycieli. 09:59, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Aisza Aisza

15 25

Teraz w modzie jest scalanie i jeszcze pieniądze można dostać. Wójt szkoły w gminie już "scalił" to może i na Burmistrza startować . 15:06, 06.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma BG MEDIA Bożena Gontarz, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Fabryczna 1 lok. 3/06, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez BG MEDIA Bożena Gontarz, 08-300 Sokołów Podlaski, ul. Fabryczna 1 lok. 3/06 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone