Zamknij

Zmarł Andrzej Markusz, znany sokołowski artysta plastyk

08:51, 18.08.2017 | BG/FOT. ARCHIWUM
REKLAMA
Skomentuj

Był współtwórcą „Gazety Powiatowej”, pierwszej gazety lokalnej, jaka ukazała się w Polsce po 1989 r., zaprojektował też obecny herb i flagę miasta.

Urodził się w Opolu, był absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach –filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach przez jakiś czas mieszkał w Warszawie – tam przeprowadzili się jego rodzice, po kilku latach trafił do Sokołowa i w naszym mieście mieszkał od ponad 30 lat. Zajmował się różnymi dziedzinami artystycznymi: malarstwem, grafiką artystyczną i użytkową, rzeźbą, fotografią, tworzeniem stron internetowych, dziennikarstwem. Niemal zawsze pracował jako wolny strzelec.
Andrzej Markusz był pomysłodawcą i przez niemal 11 lat szefem ukazującej się w Sokołowie Podlaskim „Gazety Powiatowej”. – Zaczynaliśmy jako pierwsza gazeta lokalna w kraju po 1989 roku. Były całe cyrki z organizowaniem tego. Działała jeszcze przecież cenzura. Jak już zapowiedzieli, że cenzury nie ma, to jeszcze kierowniczka drukarni sama z własnej woli próbowała cenzurować gazetę. Było trochę przepychanek. To było czarno białe, drukowane na offsecie. Makiety wyklejało się tekstami z maszyny do pisania, bo komputerów nie było przecież. Kalkotekstami dopisywało się tytuły. Ręcznie na makietach rysowało się ilustracje. Przygotowywałem całość do druku, fotografowałem to i naświetlałem matrycę – wspominał w 2004 r. na łamach „Życia Sokołowa”
Na łamach "Szpilek", „Gazety Powiatowej”, „Życia Sokołowa” oraz wielu innych gazet ukazywały się rysunki satyryczne Andrzeja Markusza. Ostrzem satyry kłuł polityków, ludzką głupotę. Pomysły do prac przynosiło życie. Jego rysunki znalazły się na wystawie w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Zaprojektował flagę i obecny herb Sokołowa Podlaskiego oraz loga wielu sokołowskich firm. Młodzi graficy cenili go za wsparcie i cenne wskazówki. 
Andrzej Markusz zmarł 17 sierpnia w wieku 60 lat, po ciężkiej chorobie. Osierocił syna.

(BG/FOT. ARCHIWUM)
REKLAMA

Komentarze (1)

DanutaDanuta

13 0

Żal i smutek,gdy tacy ludzie odchodzą. Byłeś Andrzeju wspaniałym, utalentowanym człowiekiem,dobrym kolegą,kochającym tatą.
Pozostanie pamięć i pustka.
Odpoczywaj w pokoju [*] 10:21, 18.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone