Zamknij
REKLAMA

Samorządowcy i leśnicy w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

17:57, 01.03.2021 | INFO: PREZYDENT.PL, UG BIELANY/FOT. GBP BIELANY
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek, 1 marca, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono w gminie Bielany.

Przed pomnikami w Sikorach oraz Bielanach-Żyłakach złożyli wiązanki kwiatów oraz zapalili pamiątkowe znicze: wójt gminy Bielany, delegacja z Nadleśnictwa Sokołów oraz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bielanach.
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.

(INFO: PREZYDENT.PL, UG BIELANY/FOT. GBP BIELANY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Bla, bla, blaBla, bla, bla

1 3

Chylę czoło przed Panią na prawo od Orła. Mnie na taką odwagę niestety nie stać. 20:43, 01.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo.Brawo.

4 0

Cześć i Chwała Bohaterom !!!. 07:48, 02.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

No proszę.No proszę.

3 0

Samorządowiec 2020 roku nie spoczoł na laurach - działa dalej. Brawo za pamięć o ,, Niezłomnych ,, 15:37, 03.03.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%