Zamknij

Ceny prądu pójdą w górę? Sasin: Podwyżka jest...

18:16, 08.09.2021 | Piotr Barbachowski / TVN24
Skomentuj fot. pixabay.com/gov.pl
REKLAMA

Jacek Sasin podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu został zapytany o wzrost cen prądu. Jego zdaniem podwyżka cen energii jest nieuchronna - podaje TVN 24.

Jak informuje TVN 24, wicepremier Sasin w kuluarach powiedział dziennikarzom o podwyżkach. 

- Nie chciałbym przesądzać. Oczekiwania spółek energetycznych zostaną określone przez same spółki we wnioskach taryfowych do URE (Urzędu Regulacji Energetyki). Spółki prawa handlowego nie mogą dokładać do swojego biznesu, muszą też inwestować, żeby w przyszłości ceny energii mogły być niższe. Nieuchronna logika jest taka, że ten wzrost musi nastąpić - mówił. 

Wicepremier twierdził też, że spółki energetyczne są w trudnej sytuacji. Ponieważ muszą obniżać koszty działalności, żeby skala podwyżek cen energii była jak najniższa.

Stawki za energię są ustalane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. PGE, Tauron, Enea i Energa przedstawiają wnioski taryfowe na dany okres, jednak szef URE może nie zgodzić się na zaproponowane stawki. Dopóki nowe taryfy nie zostaną zaakceptowane, obowiązują poprzednie.

O podwyżki został zapytany także Mateusz Morawiecki na antenie RMF FM. Premier w odpowiedzi na pytanie poruszył temat polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

- Dzisiaj ceny uprawnień do emisji CO2 oscylują wokół 50 euro (przekroczyła 60 euro - red.), są bardzo drogie. To koszt polityki Unii Europejskiej, koszt polityki klimatycznej będzie w rachunkach klientów. Następnie firmy energetyczne biorą ten koszt Unii Europejskiej, przedkładają propozycje taryf do niezależnego regulatora i gdybyśmy my zrobili jakąś ingerencję wobec tego regulatora, byłoby to naruszenie przepisów - tłumaczył Morawiecki.

Według niektórych mediów ceny prądu mogą skoczyć nawet o 40 procent. Szef rządu zaprzeczył takim informacjom. 

- To jest oczywiście straszenie, ale jestem przekonany, że obywatele mają prawo wiedzieć, że koszt polityki Unii Europejskiej jest wysoki, tej polityki klimatycznej - mówił premier.

Jak podaje TVN 24, z wyliczeń Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w tym roku rachunki za prąd dla gospodarstw domowych wzrosły średnio o 8 zł miesięcznie, czyli około 10 proc.

Według doniesień prasowych w przyszłym roku mogą również należy spodziewać się podwyżek.

(Piotr Barbachowski / TVN24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%