Zamknij
REKLAMA

Odwiedzili ciekawe miejsca w regionie

17:08, 26.05.2022 | INFO/FOT. SOK
Skomentuj
REKLAMA

We wtorek, 24 maja, słuchacze Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wybrali się na sesję wyjazdową z Piotrem Szymonem Łosiem – dziennikarzem, radiowcem, pasjonatem historii regionu Mazowsza i Podlasia.

Pierwszym punktem wycieczki była Ruchna, a tam zwiedzanie pracowni tkaniny dwuosnowowej na Mazowszu u p. Małgorzaty Pepłowskiej. Pani Małgorzata to twórczyni ludowa, która zajmuje się tkactwem dywanów dwuosnowowych, wycinankami opłatkowymi, a także wytwarzaniem rekwizytów obrzędowych i kwiatów z bibuły. W Ruchnie słuchacze SUTW y również park dworski Łubieńskich.

Kolejnym punktem zwiedzania był malowniczy Wyszków nad Liwcem. Dawniej własność Ossolińskich, którzy mieli tu swój pałac. Ciekawym zabytkiem, który dane nam było zobaczyć był późnobarokowy kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Ufundowany w 1788 r. przez Aleksandra Macieja Ossolińskiego. Piękne wnętrze barokowo – klasycystyczne. W Wyszkowie była okazja zobaczyć również niezwykle interesujące, murowane, przydrożne kapliczki z końca XVIII w., z figurkami świętych: św. Jana Nepomucena, św. Floriana.

Następnie uczestnicy wyjazdu odwiedzili Mokobody, aby zwiedzić kościół Św. Jadwigi – Sanktuarium Maryjne. W Cegłowie zwiedzili kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który powstawał w latach 1441-1444.

Ostatnim punktem wyjazdu było zwiedzanie dworu w Gałkach którym opiekuje się małżeństwo Małgorzata i Waldemar Gujscy. To właśnie pan Waldemar oprowadzał studentów SUTW po pięknym dworze. Zarówno sam dwór, jak i zgromadzone w nim kolekcje pasów kontuszowych, tkanin buczackich, lamp naftowych, obrazów, mebli itp.

(INFO/FOT. SOK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%