Zamknij
REKLAMA

Narodowe Czytanie 2022 w powiecie sokołowskim. Gdzie i kiedy.

22.43, 01.09.2022 OPR. BGG Aktualizacja: 07.59, 05.09.2022
Skomentuj
REKLAMA

W tym roku w ramach ogólnopolskiej akcji czytać będziemy Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Do akcji włącza się wiele placówek.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Sokołów Podlaski
Wspólne czytanie Mickiewicza organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Sokołowie Podlaskim przy ul. Kolejowej 7. W programie, poza lekturą, są scenki teatralne w wykonaniu Grupy Teatralnej „Wiraż”. Oprawę muzyczną zapewni Maciej Sadłowski.

Kosów Lacki
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim zaprasza w sobotę, 3 września, na godzinę 16.00. Oprócz wspólnego czytania zaplanowano prelekcję oraz prezentację różnych wydań dzieł Adama Mickiewicza.

Gmina Bielany – Rozbity Kamień
Wójt Gminy Bielany i GBP w Bielanach zapraszają do Rozbitego Kamienia w niedzielę, 4 września. Oprócz wspólnego czytania dzieł Mickiewicza zaplanowano koncert piosenek Czesława Niemena „Niemen – Moja Ojczyzna” w wykonaniu Ambitus Trio (Radosław Świderski 0 gitara akustyczna, wokal; Krzysztof Chromiński – fortepian i Tomasz Rogalski – saksofon, instrumenty perkusyjne).

Sterdyń
Gminna Biblioteka Publiczna i Gminny Ośrodek Kultury w Sterdyni zapraszają w sobotę, 3 września, o godz. 10.00 do GOKiS na wspólne czytanie Ballad i romansów.

Gmina Sokołów Podlaski – Nowa Wieś
GBP Gminy Sokołów Podlaski z siedzibą w Skibniewie oraz Szkoła Podstawowa im. Róży Król zapraszają na Narodowe Czytanie Sobota, 3 września, godz. 15, plac przy Szkole Podstawowej w Nowej Wsi. Artystyczną oprawę zapewnią uczniowie.

 

(OPR. BGG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%