Zamknij
REKLAMA

Goście z Algierii, Chile i Serbii zachwycili sokołowską publiczność!

11.29, 12.09.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

19. Spotkania z folklorem, które w ubiegłym tygodniu odbywały się w Sokołowie Podlaskim były doskonałą okazją do poznania tradycyjnej kultury bałkańskiej, północnoafrykańskiej i latynoamerykańskiej.

Po dwuletniej nieobecności spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami na mapę wydarzeń kulturalnych Sokołowa Podlaskiego powróciły Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne – w tym roku jako „19. Spotkania z folklorem”. Impreza, organizowana przez Sokołowski Ośrodek Kultury, wpisana niedawno do kalendarza prestiżowej organizacji CIOFF (Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej ) co roku zachwyca i zaskakuje tym, co prezentują jej uczestnicy.

Tydzień pełen wrażeń
Tegoroczne spotkania rozpoczęły się 5 września. W poniedziałkowe popołudnie uczestników przywitały przedstawicielki ZPiT “Sokołowianie” oraz pracownicy SOK. Przygotowali poczęstunek z regionalnych przysmaków. Były “mrowisko”, ciasteczka podlaskie, pajdki chleba ze smalcem (tradycyjnym i wegańskim) oraz piwo jałowcowe.
Na siedem wrześniowych dni do Sokołowa Podlaskiego przyjechały zespoły folklorystyczne: „La Rose d’Algerie” z Algierii, „Compania Artistica de Folclor International” z Chile i „Elektroporcelan” z Serbii.
Program festiwalu nie ograniczył się tylko do występów na scenie. We wtorek i czwartek artyści odwiedzili sokołowskie szkoły podstawowe nr 1, 2, 3, 4 i 6, I LO im Marii Skłodowskiej-Curie, Zespół Szkół Nr 1. Spotkania te były dla tancerzy nie tylko okazją do popularyzowania kultury swoich krajów, ale również okazją do integracji z sokołowską społecznością.
Na scenie SOK artystyczne umiejętności gości podziwiać mogli uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich. W czwartkowe popołudnie goście z Algierii, Chile i Serbii oraz członkowie ZPiT “Sokołowianie” spędzili na warsztatach tanecznych w SP nr 6 w Sokołowie Podlaskim. Zespoły uczyły się nawzajem ludowych tańców ze swoich krajów. Zajęcia sprawiły wszystkim wiele radości.
Środę goście spędzili w Drohiczynie. Rano wystąpili w szkole, wieczorem w M-GOK, w obu miejscach ich występy widzowie nagrodzili owacjami. A w międzyczasie tancerze wzięli udział w spływie kajakowym po Bugu i odwiedzili ciekawe miejsca w miasteczku.
W czwartek uczestnicy festiwalu i mieszkańcy bawili się na folkowej potańcówce na Trawniku Coolturalnym, a przygrywała im Śpiska Qmpanija.
W piątek natomiast wszystkie zespoły zaprezentowały swoje programy podczas konkursu. Oceniała je komisja w składzie: Marcin Bochenek – wiceprzewodniczący polskiej sekcji CIOFF, Piotr Witaszczyk z Ełku i Anna Maria Maliszewska.

[FOTORELACJA]900[/FOTORELACJA]

Muzyka, taniec i radość
W sobotę, 10 września, 19. Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne podsumowano na koncercie galowym. Poprowadził go dyrektor SOK Marcin Celiński. Wzięli w nim udział senator Waldemar Kraska, zastępca burmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztof Dąbrowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Sokołowie Podlaskim Waldemar Hardej, wiceprzewodniczący polskiej sekcji CIOFF Marcin Bochenek, prezes LGD Wielki Gościniec Litewski Roman Postek i widzowie, którzy szczelnie wypełnili salę widowiskową SOK. Gratulacje organizatorom za organizację tegorocznego festiwalu złożyła też senator Maria Koc – pomysłodawca spotkań i wieloletnia dyrektor SOK.
- Cieszę się, że po długiej przerwie udało nam się spotkać. Za rok będzie jubileuszowa, 20. edycja tego festiwalu i myślę, że wszyscy z radością obserwujemy, jak pięknie te Nadbużańskie Spotkania Folklorystyczne się rozwijają – zarówno pod względem artystycznym, jak i organizacyjnym. Dziękuję dyrekcji SOK, że możemy się tu cieszyć naszą kulturą, ale podziwiać też kulturę innych państw – podkreślił senator Waldemar Kraska.

- W ostatnim tygodniu ta scena i nasze miasto tętniły życiem. Mogliśmy oglądać wszystko co piękne w naszej kulturze, ale i podziwiać naszych gości. Dziękuję dyrekcji i pracownikom SOK za ten piękny festiwal, który gościł też w szkołach. Dziękuję naszym gościom, że tak pięknie podtrzymujecie swoje tradycje i popularyzujecie je wśród innych – mówił Krzysztof Dąbrowski.

Wiceprzewodniczący polskiej sekcji CIOFF Marcin Bochenek przypomniał, że co roku organizacja istnieje od 50 lat, co roku patronuje 330 festiwalom na całym świecie, w których uczestniczy 6 tysięcy zespołów, 140 tysięcy tancerzy i muzyków i ok. 10 mln widzów. Wręczył dyrektorowi Marcinowi Celińskiemu „Medal 50-lecia CIOFF”, który został nadany Nadbużańskim Spotkaniom Folklorystycznym za wieloletnie inicjatywy, które służą popularyzacji folkloru.
- Będziemy się starać, by nadal te tradycje kontynuować – zapewnił Marcin Celiński, odbierając wyróżnienie.

Podczas sobotniej gali wręczono nagrody konkursowe. Kryształową statuetkę, dyplom, nagrodę finansową i słodki upominek – podlaskie „mrowisko” otrzymały wszystkie zespoły: „La Rose d’Algerie” z Algierii” za pielęgnowanie tradycji i obrzędów kultury Algierii i niezwykłą charyzmę lidera grupy; „Compania Artistica de Folclor International” z Chile – za energię i radość na scenie, bogactwo formy oraz przybliżenie kultury chilijskiej i dziedzictwa przodków z Rapa Nui – Wyspy Wielkanocnej; „Elektroporcelan” z Serbii za różnorodność oraz bogactwo muzyczne i taneczne prezentacji; ZPiT „Sokołowianie” - za kultywowanie tradycji i wielopokoleniowość w prezentacjach.

Później każdy z zespołów zaprezentował swój program, zbierając za niego owacje od publiczności.
[FOTORELACJA]901[/FOTORELACJA]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

CzyliCzyli

2 2

Utylizujemy podatki? I jak skutecznie! 21:19, 13.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

HaHa

4 0

A moja żona była i była bardzo zadowolona...
07:33, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do CzyliDo Czyli

12 1

Człowiek tym różni się od krowy, świni czy małpy, że jego potrzeby nie ograniczają się do zdobycia pożywienia, przespania i rozmnożenia. Jest jeszcze coś takiego jak kultura. Książki, koncerty, festiwale, sztuka...
Pewnie gdyby to było dicho polo, poleciałbyś na koncert i jeszcze się zachwycał! 08:35, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

marcin 17marcin 17

4 0

Na szczęście Sokolów nie tylko disco polo stoi bo na koncercie KPR też było sporo osób oby w przyszlym roku byłowięcej koncertów dla młodzieży 18:24, 14.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%