Zamknij

„ONA”, czyli jaki jest portret młodych Polaków?

21:58, 20.12.2018 | URSZULA KOSIERADZKA - ILO/FOT. JANUSZ MAZUREK ? SOK
REKLAMA

Grupa teatralna Preteksty i zespół wokalny Preludium z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie przygotowały przedstawienie „ONA”. Projekt wyzwolił w młodych twórcach wiele pozytywnej energii, skonfrontował młodzieńczy zapał z nowymi technikami i narzędziami pracy. Realizacja nie byłaby możliwa bez współpracy Sokołowskiego Ośrodka Kultury z Mazowieckim Instytutem Kultury. Młodzież została bowiem zgłoszona do Mazowieckiego Funduszu Teatralnego. Koordynatorem programu jest Anna Mizińska.

Program od lat wspiera właśnie lokalne inicjatywy artystyczne dla młodych artystów. Z województwa mazowieckiego wybrano po osiem grup młodzieżowych i dziecięcych. Finał zaplanowano na 08 grudnia w Małej Warszawie. Wówczas zespoły zaprezentowały przygotowane w ramach projektu spektakle. Wstępne spotkania z przedstawicielami Mazowieckiego Instytutu Kultury miały charakter koncepcyjny, pozwalający zaplanować poszczególne etapy pracy nad spektaklem. Licealiści jeszcze w czerwcu wybrali repertuar i opracowali tematykę etiud. Wówczas odbyły się również pierwsze próby, ale najbardziej intensywna praca prowadzona była od ostatniego tygodnia sierpnia. W ramach projektu grupie towarzyszył opiekun artystyczny – Bartłomiej Ostapczuk, z którym młodzież współpracowała również w ramach Inspiracji. To nie tylko doskonały specjalista, aktor teatru ruchu, ale również reżyser i autor scenariuszy, założyciel Teatru Pantomimy Mimo, jak i Warszawskiego Centrum Pantomimy w Teatrze Na Woli. Służył pomocą w pracy nad działaniem aktorskim, wspierał przy poszukiwaniu ciekawych rozwiązań technicznych. 
Premiera spektaklu „ONA” odbyła się 04 grudnia w sali widowiskowej Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Autorami scenariusza i reżyserami są uczniowie I Liceum i Urszula Kosieradzka. Zespół wokalny przygotowała Izabela Staręga. 

Projekt jest odpowiedzią na próbę zweryfikowania tożsamości narodowej. Młodzi aktorzy poszukują bowiem własnych sposobów określania swojego stosunku do ojczyzny, unikają przesadnego w ich odczuciu patosu. Celem spektaklu jest próba uchwycenia pasji młodzieży, kierunku poszukiwań miejsca dla siebie, zadanie pytania – jak młodzi widzą swoje miejsce w otaczającej ich rzeczywistości? Aktorzy manifestują chęć optymistycznego patrzenia w przyszłość, chcą opowiedzieć o swoich planach, marzeniach, ale też lękach. 

Tytuł jest personifikacją – ONA to ojczyzna, więc celem jest dociekanie, jakie są więzi z miejscem, w którym młodzi żyją oraz jaka jest ich pamięć historyczna. ONA to również młoda Polka – reprezentatywny głos pokolenia. W spektaklu nie zabrakło utrwalonego od wielu pokoleń zapytania: „Kto Ty jesteś? …”, ważnych dla aktorów słów Juliana Tuwima, formy wyrazu typowej dla teatru ruchu czy przejmujących aranżacji muzycznych.
Skład grupy teatralnej PRETEKSTY: Antonina Adamyan-Lis, Karolina Bagłaj, Milena Bogucka, Gabriela Burzyńska, Karolina Gołębiewska, Daria Grodkowska,  Julia Kamińska, Patryk Kisieliński, Adrianna Kosińska, Karolina Królikowska, Paulina Leoniec, Irena Prylepa, Ewa Sawicka, Dominika Strzała, Aleksandra Topolińska, Katarzyna Trębicka
Skład zespołu wokalnego PRELUDIUM: Milena Andrzejewska , Marta Chmiel, Ewelina Cieciera, Luca Cresceri, Paulina Gryz, Ewelina Kierył, Martyna Kożuchowska, Katarzyna Niszcz, Izabela Sarnecka, Sandra Sikorska, Kamila Toczyska, Izabella Tomczuk, Angelika Trendziuk, Małgorzata Trusiak, Julia Uszyńska, Karolina Wawrzyniak, Aneta Wierzbicka, Patrycja Zawadzka

(URSZULA KOSIERADZKA - ILO/FOT. JANUSZ MAZUREK ? SOK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone