Zamknij

Teatry ze szkół salezjańskich integrowały się w Sokołowie

20:28, 10.03.2019 | KLARA FRĄKAŁA, ITP LUBLIN
REKLAMA
Skomentuj

W tym roku odbyła się już siódma edycja Przeglądu Inicjatyw Teatralnych – wydarzenia, podczas którego młodzieżowe grupy teatralne  ze szkół salezjańskich prezentują owoce swojej aktorskiej i reżyserskiej pracy.

Tym razem PIT, jak go powszechnie nazywamy, miał miejsce  w Sokołowie Podlaskim. Większość spektakli uczestnicy przeglądu przedstawili na scenie w szkolnej sali gimnastycznej, niektóre zaś wystawione zostały w sali widowiskowej w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
W piątek, 1 marca 2019 roku, do Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie przybyły zespoły teatralne  z całej Inspektorii Warszawskiej, na czele ze swoimi instruktorami. Pojawiły się zatem: Teatr Beznazwy z Łodzi, Teatr Do Trzech Razy Sztuka z Mińska Mazowieckiego, Teatr T.A.W. z Ostródy, a także Teatr ITP z Lublina. Oczywiście obecny był przez cały ten czas również Teatr Od A do Z, jako gospodarz wydarzenia. Po zakwaterowaniu się do sal lekcyjnych, które na te trzy dni stały się naszymi sypialniami, zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby oficjalnie rozpocząć Przegląd Inicjatyw Teatralnych. Po kilku słowach wstępu przyszedł czas na pierwszy spektakl. Była to „Laleczka z porcelany” salezjańskiego teatru Od A do Z. Ta opowieść o młodej dziewczynie, która zrobiłaby wszystko, aby zdobyć zainteresowanie rówieśników, skłania do refleksji. Daje ona odpowiedź na pytanie: ile jesteśmy zdolni poświęcić, aby przypodobać się innym? Być może, tak jak tytułowa laleczka, borykamy się z niskim poczuciem własnej wartości i zagubieniem w świecie. Kolejny spektakl prezentował zespół teatralny z Mińska Mazowieckiego. Była to inscenizacja romantycznego dzieła Mickiewicza. Dziady II w wykonaniu teatru Do Trzech Razy Sztuka w sposób żywy i ciekawy opowiadają o dawnym obrzędzie zadusznym. Piękna scena z pasterką Zosią – subtelnie i finezyjnie zagrana przez aktorkę z mińskiego teatru, była godna wyróżnienia. Podobnie jak ostatnia scena z Widmem wpatrującym się milcząco i z uporem w jedną z kobiet – była statyczna, lecz bardzo wymowna. Niezwykle pozytywnych doznań dostarczył nam ostatni spektakl tego wieczoru – Pastorałka zwierzęca teatru Beznazwy. Była to zabawna, lekka i przyjemna historia o poszukiwaniu przez aniołów idealnych zwierząt do stajenki betlejemskiej, w której ma się urodzić Chrystus. Aktorzy – pełni energii i kreatywności – wcielili się w grupę awanturniczych baranów, powolnych leniwców, różnorodnych owadów  oraz ssaków z rodziny koniowatych. Role Żuczka, Osła czy Konia, a także innych młodych twórców zostały docenione przez publiczność gromkimi oklaskami.
 
Drugiego dnia PIT-u obyły się warsztaty z ruchu scenicznego, tańca oraz wokalu dla uczestników przeglądu. Poprowadzili je doświadczeni instruktorzy: Weronika Rutkowska (absolwentka teatru Beznazwy, debiutantka w reżyserii), Urszula Kosieradzka (nauczyciel j.polskiego w I LO   w Sokołowie Podlaskim, założycielka i opiekun grupy teatralnej Preteksty), Justyna Orzechowska (instruktor tańca nowoczesnego BCDS w SOK), Bożena Kaczmarek (założycielka i kierownik muzyczny chóru Voci, prowadząca zajecia wokalne w SOK).
Następnie w Domu Kultury można było obejrzeć spektakl Sobowtóry Teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Była to współczesna opowieść o tym, jak tworzone przez bohaterów awatary, zaczynają żyć własnym życiem i przedostają się do świata prawdziwych ludzi. A to wszystko ujęte w formie barwnego musicalu. Vita ars Est, kolejne przedstawienie, tym razem zaprezentowane gościnnie przez teatr Preteksty z sokołowskiego Liceum Ogólnokształcącego, to pięknie namalowana wyrazistym ruchem i gestem aktorów historia o tym, czym jest sztuka i czy można ją kupić. Niezwykłą rolę w spektaklu odegrało światło oraz poruszająca muzyka. Po przerwie obiadowej, już w szkole salezjańskiej odbył się krótki, radosny spektakl oparty w głównej mierze na tańcu - Pan lasu teatru Beznazwy opowiadał o niezwykłych przygodach, jakie napotkała grupka harcerzy w lesie. Następnie grupa Od A do Z pokazała nam swoją wersję opowiadania Sienkiewicza  pt. Sachem – pełną żywych, grupowych scen tętniącego życiem indiańskiego miasteczka. Marionetki teatru T.A.W. zabrały nas na gwarny targ, na którym sprzedaje się drogocenny, lecz przynoszący wiele złego produkt – odbiera on pasję i ogranicza wolność ludzi. Na szczęście młodzi potrafią odrzucić te oplatające ich sznurki dla marionetek i obrać własną drogę. Ostatnim przedstawieniem teatru Beznazwy były Sztuki – napisane i wyreżyserowane przez samą młodziutką aktorkę grupy teatralnej. Dlatego też spektakl ten był pełen naturalności, spontaniczności i prawdy o młodych ludziach, którzy szukają własnej tożsamości i celu w życiu. Tym, co w wyjątkowy sposób uwieńczyło tegoroczny PIT, był Oskar i Róża – kameralne przedstawienie teatru ITP zagrane przez dwie osoby. Spektakl był do głębi poruszający i inspirujący do cieszenia się każdą chwilą życia.
Poza oglądaniem i wystawianiem mnóstwa przedstawień, nie zabrakło czasu również na wymianę zdań i spostrzeżeń, nawiązywanie nowych znajomości oraz wspólne spędzanie czasu na grach i zabawach. Podsumowaniem Przeglądu Inicjatyw Teatralnych było wręczenie drobnych upominków aktorom wyróżnionym przez grono instruktorów oraz dyplomów dla każdej grupy. Pełni zadowolenia i nadziei na spotkanie się za rok, możemy uznać tegoroczny PIT za jak najbardziej udany.

(KLARA FRĄKAŁA, ITP LUBLIN)
REKLAMA

Komentarze (1)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone