Zamknij

Jan Jakub Kolski będzie gościem DKF

21:03, 12.03.2019 | INFO: SOK
REKLAMA
Skomentuj

20 marca o godz. 19 Dyskusyjny Klub Filmowy Zbyszek zaprasza na "Ułaskawienie", najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego, jednego z najsłynniejszych polskich twórców filmowych.
 
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Janem Jakubem Kolskim. Spotkanie oraz prelekcję poprowadzi Piotr Stelmaszczuk, członek prezydium Polskiej Federacji DKF.
"Ułaskawienie" to zdobywca trzech nagród na Festiwalu w Gdyni (za scenariusz, kostiumy i najlepszą rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej), a także najlepiej oceniany film Kolskiego od lat, w którym reżyser  wraca do mitycznych Popielaw, by opowiedzieć głęboko osobistą historię.
Akcja „Ułaskawienia” osadzona jest w powojennej Polsce. Wacław „Odrowąż” Szewczyk, żołnierz Armii Krajowej, w wyniku zdrady jednego z kompanów zostaje zastrzelony przez Urząd Bezpieczeństwa. Jego nękani przez komunistów rodzice, chcąc zapewnić synowi godny pochówek, podejmują trud pięćset-kilometrowej podróży. Ciągnąc za sobą trumnę, zmierzają na piechotę do Kalwarii Pacławskiej. Rozgrywająca się na tle brutalnych realiów powojennej Polski opowieść jest zarazem metaforycznym zapisem podróży duchowej, relacją z żałobnej pielgrzymki oraz poruszającą wypowiedzią na temat daru wybaczania, a także kinem drogi korzystającym z westernowych motywów.

Jan Jakub Kolski – reżyser, scenarzysta, operator filmowy, pisarz, nauczyciel akademicki, członek polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. W dorobku zawodowym ma ponad dwadzieścia filmów dokumentalnych, osiem powieści, szesnaście filmów fabularnych. Wielokrotnie nagradzany, jego filmy brały udział między innymi w festiwalach w Cannes, Wenecji, Berlinie, Tokio, Moskwie, Montrealu.
Pochodzi z rodziny zakorzenionej w filmie od pięciu pokoleń.

Piotr Stelmaszczuk pracuje w Centrum Kultury Filmowej Zorza działającym przy Chełmskim Domu Kultury, gdzie od 2011 roku współprowadzi DKF Rewers. Od 2012 roku jest członkiem Rady Polskiej Federacji DKF, od 2015 pełni funkcję zastępcy przewodniczącego Federacji. Promuje polskie kino na Ukrainie.

(INFO: SOK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone