Zamknij

Seniorzy z Klubu Senior + w Sterdyni zwiedzali Tykocin

20:49, 17.05.2019 | STANISŁAWA MACIAK/FOT. MAŁGORZATA KOBRYŃ
REKLAMA
Skomentuj

Tykocin powitał wycieczkowiczów deszczem, który 15 maja towarzyszył im przez cały czas zwiedzania tego urokliwego miasteczka.

Seniorzy zwiedzili kościół pw. św. Trójcy zbudowany w latach 1742-1750 w stylu barokowym. W świątyni znajduje się przepiękny barokowo-rokokowy ołtarz główny z obrazem przedstawiającym Świętą Trójcę. Zwrócili także uwagę na bogato zdobioną ambonę, organy z rzeźbami króla Dawida i aniołów oraz polichromie przestrzenne znajdujące się na ścianach nawy głównej, które przedstawiają 12 apostołów, chrzest Jezusa i powitanie przez Abrahama trzech wysłanników Boga. Obecnie w świątyni trwają prace konserwatorskie. Następnie zwiedzali Alumnat, dom weteranów wojennych zbudowany w latach 1633-1636 z przeznaczeniem dla 12 weteranów wojennych. Wycieczkowicze mieli możliwość zwiedzenia zamku zbudowanego w połowie XV w. zrekonstruowanego na fundamentach zamku króla Zygmunta Augusta. Klasztor Bernardynów wybudowany w latach 1771-1791. Obecnie klasztor należy do kurii biskupiej w Łomży i mieści się w nim dom opieki.
Obejrzeli także okazały pomnik Stefana Czarnieckiego wzniesiony w latach 1761-1763 znajdujący się pośrodku tykocińskiego rynku. Upamiętnia bohatera potopu szwedzkiego. Odwiedzili dzielnicę  Nowe Miasto, gdzie znajduje się dworek administratora i Pomnik Orła Białego, który upamiętnia odzyskanie niepodległości państwa polskiego w 1918 r. oraz ustanowienie Orderu Orła Białego na zamku w Tykocinie w 1705 r. Seniorzy obejrzeli także świeżo odnowioną synagogę z 1642 r. Jest to obiekt drugi pod względem wielkości w Polsce. Zrobiła wrażenie na zwiedzających. Na turystycznym szlaku znalazło się także Muzeum Narwi z przedmiotami wydobytymi z dna rzeki.
Po zwiedzeniu zabytków Tykocina turyści udali się do Restauracji „Tejsza”, gdzie zjedli pyszny obiad. Na koniec odbył się rejs tramwajem wodnym „Malinka” po rzece Narwi bogatym, gdzie mogli podziwiać  zabytki miasta jak i okalającą je przyrodę. W drodze powrotnej zwiedzili wieś Pentowo, wyróżnioną tytułem Europejskiej Bocianiej Wsi, gdzie można było podziwiać kolonię bocianich rodzin.
Deszczowa pogoda podczas całej wycieczki nie pozbawiła seniorów pogody ducha i dobrego humoru.

(STANISŁAWA MACIAK/FOT. MAŁGORZATA KOBRYŃ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Popieram dobre,,,Popieram dobre,,,

5 0

I świetnie - W końcu coś IM od życia też się należy, choćby na starość ... 16:20, 18.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone