Zamknij

Targi i jarmarki kiedyś i dziś w Sokołowie Podlaskim

23:45, 29.06.2019 | LUK A/PROMOCJA
REKLAMA
Skomentuj

Sokołów Podlaski wielu być może kojarzy się ze znanym szlakiem drogowym na Mazury, ale to osiemnastotysięczne miasto ma także bogatą historię handlową, po której dzisiaj pozostałością są targi czy okolicznościowe jarmarki. Sokołów leżał na szklaku handlowym i stąd rozkwit handlu w tej miejscowości – w tym słynne targi koni i bydła. Jak się przedstawiała historia Sokołowa z perspektywy handlowej?

Lokacja miasta
Sokołów Podlaski znajduje się na wschodzie Wysoczyzny Siedleckiej oraz zachodzie Równiny Sokołowskiej. Osadnictwo istniało tu już w X wieku, ale średzkie prawa miejskie nadał Sokołowowi Wielki Książe Litewski Witold w roku 1424. Była to tzw. lokacja prywatna, co oznaczało, że Sokołów miał właściciela i na przestrzeni wieków był przekazywany z rąk do rąk. W roku 1620 mieszkało tu 3 tysiące osób.

Targi i jarmarki
O rozwoju handlu w Sokołowie zadecydowała dogodna lokalizacja miasteczka. Kupcy podróżujący z Wilna do Warszawy czy Krakowa, Poznania lub Wrocławia zatrzymywali się w miasteczku. Bawili tu nawet królowie – w 1580 roku gościł Stefan Batory po drodze z Warszawy do Grodna. Miasto skupiało się wokół rynku oraz ulic Węgrowskiej, Siedleckiej, Drohickiej, Kościelnej, a także niedaleko Ruskiego Mostu. W tych okolicach organizowano targi bydła i koni, które cieszyły się sporą sławą. Na targach i jarmarkach handel nie mógł się obyć bez targowania. Co sprytniejsi mogli ugrać naprawdę dobre ceny, ale handlarze też umieli pilnować swojego biznesu i nie łatwo schodzili z ceny. Współcześnie trudno już o takie starodawne targi, gdzie można negocjować ceny i próbować sil w targowaniu się. Jeśli szukasz podobnych emocji, to sprawdź legalnych bukmacherów online i próbuj postawić na zakłady.

Przywileje rzemieślnicze
W 1771 roku Stanisław August Poniatowski nadał cechom rzemieślniczym przywileje, najpierw dla cechu kuśnierskiego, później szewskiego i garncarskiego. Co to dało rzemieślnikom? Przede wszystkim możliwość uniezależnienia się od właścicieli miasta, dzięki czemu rzemiosło mogło swobodnie się rozwijać. Jednak właściciele miasta nie zawsze byli przeszkodą w rozwoju rzemiosła i przemysłu. Niektórzy wręcz wspierali rzemieślników, jak np. Michał Kleofas Ogiński, podskarbi litewski, który sprowadził pod koniec XVII wieku rzemieślników z Francji, aby założyli fabrykę płótna, kapeluszy, chustek z jedwabiu, kobierców i pasów słuckich.

Cukrownia w Przeździatce
Niestety zabory Polski doprowadziły do upadku manufaktur magnackich, także fabryki z Sokołowa. Mimo to lata pod zaborami nie okazały się zupełnie stracone – dobra polityka gospodarcza włodarzy miasta pozwoliła na wykorzystanie faktu, że przez Sokołów przebiegał trakt z Królestwa do Cesarstwa Rosyjskiego oraz do guberni płockiej. W 1843 roku Elżbieta z Lorentzów-Hirschman została właścicielką miasta, a dwa lata później wraz ze wspólnikami zbudowała cukrownię w Przeździatce, która odegrała istotną rolę w rozwoju przemysłowym miasta, a także doprowadziła do aktywizacji rolnictwa.

Rzemiosło w Sokołowie
Co głównie wytwarzano w Sokołowie Podlaskim? Podaż na dane dobra zależała od dostępnych surowców. Główne miejsce zajmowały rzemiosła kuśnierskie oraz szewskie. W drugiej połowie XVIII wieku w mieście wytwarzano płótna, kobierce, kapelusze, pasy słuckie, a także ocet, mydło, świece, które produkowano także w XIX wieku. Powstawały w tamtych czasach również zakłady garncarskie i cegielnie, ale szybko upadały. Większą stabilnością cieszyły się warsztaty stolarskie, tkackie, olejarnie, garbarnie, wiatraki. Według historyków na koniec XIX wieku w Sokołowie pracowało 500 szewców, 200 kuśnierzy i 200 tkaczy oraz garncarzy, zaś na początku XX wieku funkcjonowały 3 wiatraki, 2 cegielnie, 2 olejarnie, browar, 2 młyny, 7 garbarni, cukrowani i wytwórnia octu oraz świec.

Jarmarki i targi dzisiaj
Dzisiaj w Sokołowie handel i rzemiosło nie zajmują już tak znamienitej roli. Targi już nie stanowią centrum, wokół którego kręci się życie miasteczka - zwłaszcza na co dzień. Znane targowisko - babski rynek, zostało niedawno wyznaczone do sprzedaży przez włodarzy miasta i pewnie niedługo przestanie działać. Jedynie okolicznościowo w Sokołowie pojawiają się targi i jarmarki, które przypominają o splendorze dawnych lat – jak np. Jarmark Bożonarodzeniowy, który miał już 18 edycji.

(LUK A/PROMOCJA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone