Zamknij

W Sterdyni również pamiętali o powstańcach

23:38, 06.08.2019 | TEKST/ZDJĘCIA: STANISŁAWA MACIAK
Skomentuj
REKLAMA

W czwartek, 1 sierpnia, w Sterdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17, czyli o godz. W rozbrzmiał sygnał syreny jednostki OSP w Sterdyni i we wszystkich jednostkach OSP działających na terenie gminy Sterdyń. Mieszkańcy Sterdyni i okolic zgromadzeni przy pomniku poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej znajdującym się na skwerze w centrum miejscowości gminnej minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców. Następnie Grażyna Sikorska, wójt gminy Sterdyń serdecznie powitała mieszkańców przybyłych pod pomnik oraz przypomniała wydarzenia związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. Swoją wypowiedź zakończyła słowami: „Cześć i Chwała Bohaterom”.
Zbigniew Kolanek, prezes Gminnego Koła PiS przybliżył historię zrywu niepodległościowego oraz bohaterską walkę powstańców z hitlerowskim okupantem. Podkreślił, że w powstaniu walczyli nie tylko partyzanci, ale także harcerze, a nawet dzieci. Najmłodszy uczestnik powstania poległy w walce miał 11 lat. Wystąpienie zakończył słowami „Cześć Ich Pamięci”.
Wartę honorową przy pomniku pełniły druhny z 25 DH  im. T. Kościuszki  „Łazy” ze Szkoły Podstawowej w Łazowie. Wiązanki kwiatów złożyli delegacje: władzy samorządowych, pracowników GOKiS w Sterdyni, członków Gminnego Koła PiS. Zapłonęły liczne białe i czerwone znicze.
Kończąc uroczystości, wójt Grażyna Sikorska serdeczne słowa podziękowania skierowała do harcerzy, nauczycieli, dzieci i pracowników oświaty z Zespołu Szkół w Sterdyni, pracowników GOKiS oraz wszystkich mieszkańców za liczne przybycie i przyniesienie białych i czerwonych zniczy.
Na cmentarzu parafialnym w Sterdyni znajduje się symboliczny grób Rodziny Pieńkowskich. Na tablicy nagrobnej czytamy m.in. napis:
„ ZIĘĆ STANISŁAW BARTNIKOWSKI MĄŻ HELENY ŻYŁ LAT  41
 /ŻOŁNIERZ 406 PLUTONU AK - ZGRUPOWANIE „GUSTAW” W-WA /
ZGINĄŁ W POWSTANIU WARSZAWSKIM 1944r. ”
Na pomniku tym 1 sierpnia biały i czerwony znicz zapalili przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej.

(TEKST/ZDJĘCIA: STANISŁAWA MACIAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (1)

z Gm...z Gm...

3 0

Cześć i chwała bohaterom -- Tyle w temacie,,, 15:32, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz