Zamknij

W Sterdyni również pamiętali o powstańcach

23:38, 06.08.2019 | TEKST/ZDJĘCIA: STANISŁAWA MACIAK
REKLAMA
Skomentuj

W czwartek, 1 sierpnia, w Sterdyni odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Punktualnie o godzinie 17, czyli o godz. W rozbrzmiał sygnał syreny jednostki OSP w Sterdyni i we wszystkich jednostkach OSP działających na terenie gminy Sterdyń. Mieszkańcy Sterdyni i okolic zgromadzeni przy pomniku poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej znajdującym się na skwerze w centrum miejscowości gminnej minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców. Następnie Grażyna Sikorska, wójt gminy Sterdyń serdecznie powitała mieszkańców przybyłych pod pomnik oraz przypomniała wydarzenia związane z wybuchem Powstania Warszawskiego. Swoją wypowiedź zakończyła słowami: „Cześć i Chwała Bohaterom”.
Zbigniew Kolanek, prezes Gminnego Koła PiS przybliżył historię zrywu niepodległościowego oraz bohaterską walkę powstańców z hitlerowskim okupantem. Podkreślił, że w powstaniu walczyli nie tylko partyzanci, ale także harcerze, a nawet dzieci. Najmłodszy uczestnik powstania poległy w walce miał 11 lat. Wystąpienie zakończył słowami „Cześć Ich Pamięci”.
Wartę honorową przy pomniku pełniły druhny z 25 DH  im. T. Kościuszki  „Łazy” ze Szkoły Podstawowej w Łazowie. Wiązanki kwiatów złożyli delegacje: władzy samorządowych, pracowników GOKiS w Sterdyni, członków Gminnego Koła PiS. Zapłonęły liczne białe i czerwone znicze.
Kończąc uroczystości, wójt Grażyna Sikorska serdeczne słowa podziękowania skierowała do harcerzy, nauczycieli, dzieci i pracowników oświaty z Zespołu Szkół w Sterdyni, pracowników GOKiS oraz wszystkich mieszkańców za liczne przybycie i przyniesienie białych i czerwonych zniczy.
Na cmentarzu parafialnym w Sterdyni znajduje się symboliczny grób Rodziny Pieńkowskich. Na tablicy nagrobnej czytamy m.in. napis:
„ ZIĘĆ STANISŁAW BARTNIKOWSKI MĄŻ HELENY ŻYŁ LAT  41
 /ŻOŁNIERZ 406 PLUTONU AK - ZGRUPOWANIE „GUSTAW” W-WA /
ZGINĄŁ W POWSTANIU WARSZAWSKIM 1944r. ”
Na pomniku tym 1 sierpnia biały i czerwony znicz zapalili przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej.

REKLAMA
(TEKST/ZDJĘCIA: STANISŁAWA MACIAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

z Gm...z Gm...

3 0

Cześć i chwała bohaterom -- Tyle w temacie,,, 15:32, 17.08.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone