Zamknij

Wojskowe klimaty zagościły 1 września w Kosowie Lackim

22:49, 05.09.2019 | INFO/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI
Skomentuj
REKLAMA

Piknik militarno-wojskowy był elementem obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W niedzielę 1 września obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W Polsce uroczystości tego dnia mają już utrwaloną tradycję. Wbrew pozorom nie chodzi o celebracje klęski, czy nieustanne wytykanie oprawcom ich win – chodzi głównie o zachowanie pamięci o tych, którzy w obliczu zagrożenia utraty suwerenności i wolności ojczyzny ruszyli by jej bronić. By bronić odzyskanej niespełna dwie dekady wcześniej wolności, rodzinnych tradycji i własnej kultury.
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz władze samorządowe miasta i gminy Kosów Lacki przygotowały na ten dzień piknik militarno-wojskowy z udziałem przedstawicieli 18. Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec, 53 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Siedlcach, a także klasy mundurowej miejscowego Zespołu Szkół. Każda z jednostek miała swoje stoisko informacyjne, przy którym można było poznać zasady funkcjonowania oraz możliwość wejścia w jej szeregi. Przy namiocie Wojsk Obrony Terytorialnej można było wypróbować swój talent strzelecki na tzw. „Cyklopie”, przymierzyć się do karabinów snajperskich, a także wejść w strój wojskowy: od hełmów zaczynając, na kamizelkach kuloodpornych kończąc. Organizatorom, zależało na tym, aby pokazać lokalnej społeczności zasady funkcjonowania współczesnego Wojska Polskiego.

Impreza rozpoczęła się wyciem syren. W tym momencie burmistrz Jan Słomiak ogłosił minutę ciszy ku pamięci poległych w II wojnie światowej. Na scenie plenerowej obył się także koncert przygotowany przez Andrzeja Tchórzewskiego i jego podopiecznych z MGOK, z zespołem Kosowskie Malwy i najmłodszymi wokalistami włącznie. Po nich natomiast świetny koncert utworów patriotycznych dała Orkiestra Dęta OSP Sterdyń pod batutą Damiana Wołyńca. Tradycyjnie już wszyscy zgromadzeni goście zostali poczęstowani grochówką wydawaną z wojskowej kuchni polowej. Jej przygotowaniem zajęła się Ewa Arciechowska. Tego dnia w Kosowie Lackim była też Fundacja DKMS, zajmująca się rejestracją dawców szpiku.

Osobnym punktem przewidzianych na ten dzień uroczystości, było otwarcie wystawy „Kosowianie na frontach II Wojny Światowej” przygotowanej przez Artura Ziontka. Wystawia przedstawia losy rodowitych Kosowian walczących w szeregach Armii Krajowej oraz Wojska Polskiego na Wschodzie dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Czterech z nich walczyło pod Monte Casino... m.in. u boku dzielnego misia Wojtka. Dalsza część obchodów zaplanowana jest na przełom jesieni i zimy.

 

(INFO/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (2)

Ciekawy...Ciekawy...

1 0

A czy był st.szer. Marek A. z Bielan... 13:19, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TymekTymek

2 2

Dziękujemy Panu Przewodniczącemu 13:40, 06.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz