Zamknij

Sokołowski "Rolnik" promuje dobry chleb i zdrowy styl życia

22:28, 29.10.2019 | MAŁGORZATA STAŃSKA, WŁADYSŁAWA KICIAK
REKLAMA
Skomentuj

W tym roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego świętował 11. edycję ,,Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia”.

- Główną ideą akcji jest upowszechnianie tradycyjnych metod wypieku chleba   ,,Bo w naszej Polskiej Tradycji ,,Chleb” to symbol życia,  urodzaju i hojności BOGA”. Promujemy więc pieczywo żytnie i pszenno-żytnie przygotowane za zakwasie, drożdżach, które każdy może przygotować w domu, prowadzimy warsztaty przygotowania ciasta chlebowego i propagujemy zasady zdrowego stylu życia – podkreśla dyrektor ZS CKR w Sokołowie Podlaskim Sławomir Wróblewski.
W ciągu 11 lat szkoła w różnorodny sposób realizowała idee tej akcji.
Od 2008 r. uczniowie kierunków gastronomicznych przygotowywali wystawy połączone z degustacją pieczywa i dodatkami do niego, a wychowawcy klas poprzez pokaz uczniom prezentacji multimedialnych promowali zalety różnych rodzajów pieczywa i zasady prawidłowego żywienia. W ramach „Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia ” zorganizowano liczne, ogólnoszkolne konkursy kulinarne związane z chlebem i dodatkami do chleba. Uczniowie mogli tutaj zaprezentować swoje talenty kulinarne, przećwiczyć dekorację potraw i zaprezentować jak najciekawiej swoje stoisko. Stoiska były zawsze oceniane przez komisję konkursową, a uczniowie, którzy najlepiej zaprezentowali swoje stoiska otrzymywali nagrody. Były też gazetki informujące o zaletach pieczywa , plakaty,  które pojawiały się w klasach i na korytarzach naszej szkoły.

Aby poszerzyć wiedzę uczniów z zakresu wytwarzania zdrowego pieczywa organizowane są zajęcia w piekarniach. Największy wkład w tym zakresie ma piekarnia  ,,Samopomoc Chłopska” w Miedznie, gdzie od 11 lat uczniowie mają możliwość - pod fachowym okiem piekarzy - przygotowywać różne rodzaje pieczywa. To upieczone przez uczniów można degustować na  szkolnych wystawach. „Rolnik” współpracuje również z piekarnią w Bielanach i Korczewie.

Od kilku lat uczniowie klas gastronomicznych prowadzą warsztaty sporządzania ciasta chlebowego dla uczniów innych kierunków. Przygotowuje się tu ciasto chlebowe z różnych rodzajów mąki i z różnymi dodatkami. Każdy może przygotować takie ciasto.
W ramach promocji zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej nauczyciele wychowania  fizycznego organizują zajęcia fitness w zaprzyjaźnionym klubie Energy Fitness Family Club”
W celu poznania zasad zdrowego żywienia odbywają się spotkania z dietetykiem i psychodietetykiem, które cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Można także indywidualnie skorzystać z porad dietetyka. Osoby chętne mogą określić swoje BMI i zapoznać się z interpretacją wyników, a w gabinecie pielęgniarki szkolnej każdy uczeń może zmierzyć ciśnienie i określić poziom cukru we krwi.
W 2017 roku po raz pierwszy w szkole gościli przedstawiciele lokalnych władz, a w 2018 r. społeczność szkolna wyszła z akcją „Tygodnia Chleba i Zdrowego Stylu Życia” do środowiska lokalnego i nawiązała współpracę z Sokołowskim Ośrodkiem Kultur, gdzie organizowane są obchody Święta Chleba dla mieszkańców naszego regionu.

(MAŁGORZATA STAŃSKA, WŁADYSŁAWA KICIAK)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

PromocjaPromocja

17 5

Promocją szkoły są zdane egzaminy, odbywające się lekcje. Takie rzeczy robi się po lekcjach, a nie zamiast. Gratuluję "wychowawcom" i "dyrekcji". Parcia na szkło 19:02, 03.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oj ta zazdrość ...Oj ta zazdrość ...

5 11

Jak można przeczytać w tekście, akcja odbywa się cyklicznie już od lat i nie jest jej celem promocja szkoły, ale promocja "Dobrego chleba i zdrowego stylu życia". Są więc to dzialania spójne z tym, czym zajmuje się szkoła rolnicza. Ponadto szkoła dba o kultywowanie tradycji, co również jest bardzo wazne.
To tworzy ten niepowtarzalny klimat szkoły.


21:19, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MlodzizdolniMlodzizdolni

5 11

Dziękuję w imieniu wychowawców. Owszem. Mamy wspaniałą młodzież, która angażuje się w liczne przedsięwzięcia. A wszystkie one, jak na szkołę przygotowujacą do zawodu z tradycjami przystało, opierają się nie tylko na nauce, ale również na tak ważnej praktyce. Również w takiej, jak tu opisana formie. 21:27, 06.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WładziaWładzia

11 4

Bezradność dydaktyczna zawsze zmierza do odwrócenia istoty rzeczy, zamiast kształcić wystawiacie się. A młodzież wystawiacie do wiatru. Bo oni się nauczą, że działania pod publiczkę są ważniejsze od rzeczywistych. 21:44, 07.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone