Zamknij

Niedługo otwarcie. To nie będzie typowe muzeum...

16:41, 17.11.2019 | INFO/FOT. UM SOKOŁÓW PODL.
Skomentuj
REKLAMA

W budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury powstaje „Stacja Sokołów” , czyli Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Czym będzie ta nowa placówka? Na pewno nie będzie typowym muzeum. O dziejach miasta będzie mówić nietypowo, a przez to bardzo ciekawie, bo przez pryzmat Wielkiego Gościńca Litewskiego.
Główna sala będzie przypominać bardziej izbę narracyjną, dzięki której historię Sokołowa Podlaskiego poznamy pod względem kulturalnym, historycznym, a nawet przyrodniczym.
Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest część muzealna, która o historii Sokołowa i o dziedzictwie Wielkiego Gościńca Litewskiego będzie opowiadać w formie narracyjnej.

Wielki Gościniec Litewski był głównie traktem komunikacyjnym. W muzeum znajdzie się pojazd, którym po szlaku podróżowano w czasach, kiedy kwitł handel. Kupcy zatrzymywali się w Sokołowie, by sprzedawać różne towary, m.in. skóry. Dzięki czemu kwitło rymarstwo i kuśnierstwo.
Zobaczymy też dwa stanowiska multimedialne. W głównej sali znajdzie się stanowisko, w którym za pomocą zdjęć czy tekstu na ekranie dotykowym poznamy historię WGL. Do jej poznania najmłodszych mają zachęcić gry multimedialne, które będą pokazywały, jak wyglądał charakterystyczny dla naszego regionu strój podlaski. Poza gablotami prezentującymi na manekinach stroje typowe dla kultury podlaskiej, o dziedzictwie kulturowym miasta „opowiedzą” ważne postacie związane z Sokołowem, jak Malewiczowie, czy Hirschmanowie. W zacnym gronie znajdzie się miejsce dla Georga Forstera, podróżnika z XVIII wieku, który jadąc WGL do Wilna zatrzymał się w Sokołowie, a potem go opisał. Przy stoisku pocztowym zwiedzający sprawdzą, jak na czerpanym papierze pisano listy gęsim piórem, i jak je pieczętowano.W planach jest także stworzenie mniejszych stanowisk wskazujących na wielokulturowość Sokołowa.

- Wszyscy wiedzą, że w mieście mieszkało wielu Żydów, zabrała ich II wojna światowa. Mało kto pamięta, że 100 lat temu Sokołów wyglądał inaczej, a katolików było w nim najmniej. Więcej było prawosławnych, unitów, którzy po likwidacji Unii w dużej części przeszli na katolicyzm. Po II wojnie miasto stało się jednolicie chrześcijańskim. Te fakty będą przypominać opisy, mapy, muzealia. Do poznawania historii dzieci będą zachęcać gry – mówi dyrektor SOK Marcin Celiński.
Projekt zakłada też utworzenie informacji turystyczno-kulturalnej, miejsca z którego nie tylko przyjezdni, ale i mieszkańcy miasta i regionu będą mogli dowiedzieć się, co się dzieje nie tylko w Sokołowie i w innych częściach Wielkiego Gościńca Litewskiego a także, jakie imprezy kulturalne związane z gościńcem są planowane. Będzie można nabyć bilety wskazówki i zaplanować dalszą podróż.
Schodami w dół zejdziemy do galerii - miejsca wystaw zmiennych i restauracji, która ma nowoczesną kuchnię, serwującą dziedzictwo kulinarne Gościńca. Jak będą smakować dania? Jak nowocześnie urządzone muzeum spodoba się mieszkańcom? Tego prawdopodobniej dowiemy się jeszcze w tym roku.
Trwają procedury i uzgadnianie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące pozyskanego przez miasto dofinansowania zakupu sprzętu. Pomieszczenia już zostały wyremontowane.

(INFO/FOT. UM SOKOŁÓW PODL.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej na rzecz kandydatów w jakiejkolwiek formie. Publikacja na na portalu internetowym jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny (art. 498 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 684 z późn. zm.).

komentarz (5)

Ale tytuł.Ale tytuł.

2 4

A co -- pralnia chemiczna drelichów. 17:24, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekaweCiekawe

4 2

To znaczy, że poprosimy o środki na muzeum bez eksponatów. Ciekawe. 21:38, 17.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kingakinga

6 2

Za kilka lat cały Sokołów będzie skansenem. 10:29, 18.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

widzwidz

4 1

Stagnacja, brak perspektyw i sprzedaż majątku miasta to efekt rządów Bogusia 11:28, 18.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

CiekawaCiekawa

3 0

Ciekawe czy Kosowski Lis będzie przecinał wstęgę? 17:19, 22.11.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA