Zamknij

Spotkanie z poetką Ireną Filipczuk i jej twórczością w Sterdyni

09:58, 11.02.2020 | TERESA STYŚ
REKLAMA
Skomentuj

2 lutego w świeżo odnowionej sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Sterdyni odbyło się spotkanie z poetką i malarką, Ireną Filipczuk, pochodzącą z pobliskiej Tchórznicy.

Inicjatorzy i organizatorzy spotkania to Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, Zespół Szkół w Sterdyni oraz miejscowy GOKiS. W spotkaniu uczestniczyli członkowie rodziny i przyjaciele Pani Filipczuk oraz sterdyńscy miłośnicy Jej poezji. Samorząd lokalny reprezentował przewodniczący Rady Gminy Andrzej Pogorzelski. Członkini TMZS Stanisława Maciak, która zajmowała się sprawami organizacyjnymi, otrzymała brawa od zebranych. Z kolei Anna Kur, dyrektor Ośrodka Kultury, zwróciła się do zebranych z prośbą o uczczenie minutą ciszy zmarłego przed dwoma dniami sołtysa Sterdyni Wojciecha Paska.
Spotkanie autorskie przebiegało w pięknym, lirycznym nastroju, podkreślonym wystawą obrazów Ireny Filipczuk, która z właściwą sobie wrażliwością na piękno przyrody oraz talentem utrwala podlaskie pejzaże. Zebrani wysłuchali koncertu przygotowanego i prowadzonego przez nauczycielkę języka polskiego, Teresę Styś. Wystąpili absolwenci i obecni uczniowie sterdyńskiego Zespołu Szkół. Soliści – Liwia Długosz, utalentowana uczennica klasy VII, wykonała piosenkę „ Muzyka twoje imię ma”. Marzena Pytlak i Michał Pieńkowski zachwycili zebranych pieśniami Bułata Okudżawy oraz opracowanymi muzycznie przez Marka Kołodziejskiego wierszami Juliusza Słowackiego, Franciszka Kobryńczuka i  Leny Szczeć.
Wspaniała muzyka towarzyszyła poezji Ireny Filipczuk, prezentowanej również przez absolwentów i uczniów sterdyńskiej szkoły. Wśród czytających była, znana w środowisku, pisarka i poetka, Wiesława Kwiek oraz jej mąż Waldemar. Słuchacze w skupieniu wysłuchali utworów o wysokiej wartości literackiej i emocjonalnej. Trzeba przyznać, że wiersze Pani Ireny Filipczuk nikogo nie pozostawiają obojętnym. Wzruszają, wprawiają w zadumę i podziw dla bogactwa uczuć i emocji, które Autorka niezwykle sugestywnie w nich przekazuje. Zadziwia Jej empatia i umiejętność kreowania sytuacji lirycznych w sposób pozwalający na wzruszające odnalezienie się w treści jej wierszy.
Pani Irena Filipczuk w skromnych słowach mówiła o sobie, o swojej artystycznej drodze. Zainteresowanie wzbudziła informacja o znajomości i przyjaźni z aktorką Teresą Lipowską. Pani Lipowska czytała wiersze Pani Filipczuk w telewizji, dzięki czemu Poetka zaistniała w przestrzeni ogólnopolskiej. Liryki wzbudziły zainteresowanie i spowodowały liczne prośby o książki.
Brawami na stojąco uczestnicy autorskiego spotkania podziękowali Pani Irenie Filipczuk za możliwość obcowania z jej niepowtarzalną twórczością. Podpisała wiele swoich książek. Czekamy na kolejne zbiory wspaniałych utworów.

(TERESA STYŚ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Mieszkanka TchórznicMieszkanka Tchórznic

0 0

Wspaniała poetka. Tylko wstyd, że gmina Sabnie czegoś takiego nie zorganizowała👎👎 bo w końcu Pani Irena pochodzi z Tchórznicy. Wielkie brawa dla Sterdyni 🙂wiedzą jak 12:41, 11.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka TchórznicMieszkanka Tchórznic

0 0

Zorganizowac taka uroczystość. Szacun 12:43, 11.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone