Zamknij

Kronika szkolna sprzed 100 lat - unikatowa historia z Kiełpińca

18:15, 21.11.2020 | INFO I FOT. STOWARZYSZENIE FALA KULTURY
Skomentuj
REKLAMA

W listopadzie ukazała się bezpłatna publikacja dla miłośników lokalnej historii Mazowsza – Kronika szkoły w Kiełpińcu, ręcznie spisywana w latach 1915–1930 przez kolejnych dyrektorów. Oryginalny dokument znajdujący się dotąd w prywatnych zbiorach został przekazany Stowarzyszeniu Fala Kultury, które podjęło się digitalizacji i wydania dzieła, czyniąc z niej atrakcyjną publikację obrazującą dzieje czterech wsi.

Jak tłumaczy Piotr Kierył, prezes Stowarzyszenia Fala Kultury, pomysł na przedstawienie kroniki szerszej publice zrodził się z chęci uratowania od zapomnienia wspólnej przeszłości mieszkańców tych terenów.

- Kiełpiniec, Białobrzegi, Młynarze i Kiezie, leżące w gminie Sterdyń powiatu sokołowskiego, to pozornie typowa ziemia bez historii. Najstarsze domy mają po kilkadziesiąt lat. Nieliczne są nagrobki na cmentarzach, które mają ponad 100 lat. Nie zachowały się żadne warte odnotowania ślady kultury materialnej z XIX czy XVIII wieku. Nikt nie spisał dziejów tych okolic, żaden pisarz nie umieścił tu akcji powieści. Można pomyśleć, że lokalna społeczność żyje poza historią, jakby nigdy nic ciekawego się tu nie wydarzyło. A przecież tak nie jest. - wyjaśnia Piotr Kierył.

Kronika, na podstawie której stworzono publikację, obok losów szkoły w Kiełpińcu (najpierw jednoklasowej, potem szkoły powszechnej, aż wreszcie – podstawowej) zawiera informacje o ważnych wydarzeniach o randze lokalnej, regionalnej, a także ogólnopolskiej.
Dzięki kronice szkolnej prowadzonej w latach 1915–1930 obecni mieszkańcy będą mieli szansę zapoznać się z lokalną historią uchwyconą w chwili, kiedy przez te ziemie przetaczał się front pierwszej wojny światowej i front wojny bolszewickiej oraz w okresie odbudowy polskiej państwowości – dodaje prezes Stowarzyszenia Fala Kultury.
Tekst publikacji dopełniają liczne materiały ilustracyjne pozyskane od dawnych i współczesnych mieszkańców gminy Sterdyń. Kronika została opatrzona słowem wstępnym prof. Janiny Kamińskiej z Uniwersytetu Warszawskiego – pedagog specjalizującej się w historii wychowania.
Książka będzie bezpłatnie rozdawana mieszkańcom wsi Kiełpiniec, Białobrzegi, Młynarze i Kiezie. Niezwykła publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej na stronie internetowej Stowarzyszenia Fala Kultury www.falakultury.pl/kronika 

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu ,,Patriotyzm Jutra”.

(INFO I FOT. STOWARZYSZENIE FALA KULTURY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

Mazowsze??Mazowsze??

0 1

Od kiedy powiat sokołowski jest na Mazowszu? Nazwa miasta sugeruje jasno i klarownie - Sokołów Podlaski. Polecam również KTÓRĄKOLWIEK książkę z mapami historycznymi. Zapewne dla autora/autorki artykułu Elbląg to Pomorze, a Częstochowa to najczystszy Śląsk, bo jedyna mapa jaką widział(a) to zwyczajny podział administracyjny. Nadzwyczajny wstyd nie znać historii swej ziemii. 18:00, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RegionRegion

0 1

Proszę uprzejmie redakcję - zmieńcie "Mazowsze" na "Podlasie", bo to jest przekłamanie i wykazywanie ignorancji wobec historii swojego regionu. Naprawdę boli ujrzenie takiego błędu w artykule o naprawdę rewelacyjnej inicjatywie dotyczącej... historii lokalnej. 18:06, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacekJacek

0 1

Zapytajcie NAJWIĘKSZEGO Historyka z Sokołowa 21:11, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz