Zamknij
REKLAMA

Można było zobaczyć, jak dawniej wyglądały żniwa

09:40, 18.07.2021 | BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA
Skomentuj
REKLAMA

Dziś w czasie żniw na pole przyjeżdża kombajn i w krótkim czasie wykonuje wszystkie czynności, które przez wieki ludzie robili ręcznie. Jak kiedyś koszono zboże, zwożono i młócono można było zobaczyć podczas pokazu w Dzierzbach Włościańskich.

Koło Gospodyń Wiejskich „Ligacze” z Dzierzb Włościańskich ze współorganizatorami - KGW Kamieńczyk, Czekanów i Wieska oraz ochotniczymi strażami pożarnymi z tych miejscowości - przygotowało w upalną sobotę, 17 lipca, imprezę - uroczyste rozpoczęcie żniw „Zarzynki 2021”.
Uczestnicy mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądało koszenie zboża sierpem, kosą i snopowiązałką.. Każdy mógł spróbować związać własnoręcznie snop, ustawić go w kuckę i poczuć klimat dawnych żniw. Pogoda była iście żniwna – w sobotnie popołudnie w Dzierzbach termometry pokazały 32 stopnie ciepła. Wśród żniwiarzy, którzy bardzo dobrze radzili sobie z posługiwaniem się kosą byli m.in. proboszcz parafii w pobliskim Łazówku ks. Robert Krasowski, wójt gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk oraz miejscowi strażacy.
- Serdecznie gratuluję tego pomysłu i tej inicjatywy. Niektórzy mogą sobie przypomnieć, jak dawniej się pracowało. Ja też należałem do tego pokolenia. A młodsi będą mogli zobaczyć coś nowego. Dziękuję organizatorom za zaangażowanie, zgromadzenie sprzętu i przygotowanie tego pokazu – mówił wójt, który ściął pierwsze kłosy pszenżyta. Pierwszy snop poświęcił ksiądz, później skoszono kosą i snopowiązałką kilkunastoarowy kawałek pola. Snopy trafiły na wóz, zostały fachowo ułożone i odwiezione do młócenia. Z tym też poszło sprawnie – wszystkie maszyny, choć miały swoje lata, działały bez zarzutu.
Spotkanie zakończył wspólny piknik w altanie nad stawem.

(BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

Pamiętam.Pamiętam.

15 0

Jako 10 - 12-sto letni chłopak robienie i podkładanie pasów pod ,, garście ,, Ojciec kosił kosą , a babcia i mama odbierały z pokosu zboże. Kosa z samym pałąkiem była do wysokich zbóż , a z płótnem do niskich , czyli jarych. Potem była kosiarka konna i zgarnianie ,, garści ,, kijem rosochatym z lasów , były też ,, żniwiarki ,, z dużym metalowym stołem gdzie grabie same zwalały ,, garście ,, A era ,, snopowiązałek ,, TO rarytas -- tylko trzeba było snopki zestawić w dziesiątki. 13:04, 18.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SąsiadkaSąsiadka

0 5

Majtki na kosie hit 🤣👩‍🌾 tradycji . Co w żniwa 🤣🤣🤣 23:25, 18.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%