Zamknij
REKLAMA

Kosów Lacki. Narodowe Czytanie z wystawą plakatów.

21.55, 07.09.2021 INFO/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI
Skomentuj
REKLAMA

W sobotę, 5 sierpnia, w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyła się 10. edycja Narodowego Czytania, akcji objętej honorowym patronatem pary prezydenckiej.

W tym roku lekturą był dramat „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda, który został odczytany przez Dyrektor Szkoły Podstawowej im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Kosowie Lackim, Agnieszkę Ajdys.
Następnie Małgorzata Adamczyk, kierownik MGBP przedstawiła pokrótce życie i twórczość Gabrieli Zapolskiej, okoliczności powstania dramatu oraz wprowadziła do utworu. W dalszej części uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego odczytali fragmenty książki.
Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja różnych wydań książkowych Moralności pani Dulskiej oraz wystawa przygotowana przez Artura Ziontka „Moralność pani Dulskiej w plakatach i afiszach”.
W Kosowie, podobnie jak w latach poprzednich, organizatorami Narodowego Czytania byli: Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

(INFO/FOT. M-GOK KOSÓW LACKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%