Zamknij
REKLAMA

W każdym wieku można pokochać jazz

08:34, 08.10.2021 | BGG - MATERIAŁ PROMOCYJNY
Skomentuj
REKLAMA

W Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury otwarto wystawę prac, które powstały w ramach projektu „Malowany jazz”. Brali w nim udział seniorzy oraz młodzież.

Wernisaż wystawy na której obejrzeć można stworzone w ramach projektu „Malowany jazz” połączony był z inauguracją nowego roku akademickiego słuchaczy Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Koordynatorkami projektu były opiekunka SUTW Alina Simanowicz i artysta plastyk Aleksandra Rykała i to one przybliżyły gościom kulisy całego przedsięwzięcia. Myślą przewodnią projektu są słowa prof. Ireny Wojnar, specjalistki w teorii wychowania estetycznego: „Dzieła sztuki są przecież w nas, to w nas brzmi muzyka, w nas płótna malowane żyją jako obrazy, to w nas, w naszych wzruszeniach, zyskują prawdziwe istnienie zdarzenia opowiadane. Zewnętrzny świat sztuki wdziera się w wewnętrzne życie, stwarzając jego bogactwo”.

Jak Sokołów pokochał jazz
Alina Simanowicz przypomniała, jak w Sokołowie Podlaskim narodziła się miłość do jazzu i jedna z najdłuższych cyklicznych imprez w Polsce.

- Już w latach 70. zebrała się w Sokołowie grupa ludzi, którzy zachwycili się jazzem Stworzyli Klub Jazzowy, spotykali się w ośrodku kultury. Byli wśród nich Roman Domański i Henryk Rosochacki. Obaj nie żyją, obu pamiętamy, bo oni stanowili trzon, wokół którego zaczęli gromadzić się kolejni miłośnicy tej muzyki: również nieżyjący Eugeniusz Małyszka, Jerzy Mikołajczuk i inni. Były też ich żony: Alicja Domańska, Teresa Rosochacka, Mirka Bendykciuk oraz inni. W sali bilardowej słuchali muzyki jazzowej, propagowali ją i tak Sokołów pokochał jazz. Pierwsze koncerty, kameralne, odbywały się w kawiarni Niespodzianka. Jazzmani, którzy przyjeżdżali do nas, czuli że jest tu fajny klimat i szło to w Polskę. Od 42 lat w Sokołowie Podlaskim organizowane są Zaduszki Jazzowe. Nazwa wzięła się stąd, że to listopadowa impreza, a więc to czas zadumy i refleksji. Jazz to muzyka dla wszystkich, ale też muzyka wolności – dodała.

W ostatnich latach w Sokołowskim Ośrodku Kultury przygotowano kilka projektów popularyzujących ten rodzaj muzyki. Był „Jazzowy ton”, „Sokołowska strefa jazzu”, a teraz „Malowany jazz”. W tych wcześniejszych udział brały dzieci i młodzież, także z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim.

- Zauważyliśmy, że każde środowisko w tym jazzie się odnajduje. Z panią Aleksandrą Rykałą spróbowałyśmy zaprosić do kolejnego projektu słuchaczy Uniwersytetu III Wieku. I okazało się że na każdym etapie życia – czy to będąc dzieckiem, młodym i dojrzałym człowiekiem, a potem seniorem – można pokochać jazz oraz malarstwo i plastykę. Bo w tym naszym najnowszym projekcie jazz był inspiracja do powstania prac – podkreśliła Alina Simanowicz.

Sztuka i muzyka łączą pokolenia

- Projekt „Malowany jazz” zakładał spotkanie międzypokoleniowe i przenikanie się sztuki: muzyki i plastyki. Realizowaliśmy go od kwietnia: najpierw warsztaty stacjonarne z grupą młodzieży i dorosłych – słuchaczy SUTW. Podsumowaniem warsztatów i pleneru w Drohiczynie jest dzisiejsza wystawa prac – mówiła Aleksandra Rykała. - Są one różnorodne, barwne, ale spaja je jeden temat, temat muzyki. Przenika się on także z naturą. Staraliśmy się jako instruktorzy, by każdy uczestnik zachował swoją indywidualną wrażliwość, stąd widzimy tak ogromną różnorodność. Trochę obawiałyśmy się z panią Alą tego zderzenia dwóch pokoleń, odległych sobie. Ale okazało się, że sztuka i muzyka łączą pokolenia. Młodzież i seniorzy świetnie się ze sobą dogadywali, byli dla siebie inspiracją. Młodość doskonale połączyła się z życiowym doświadczeniem.

Instruktorami podczas projektu byli: Ewa Anna Rykała i Piotr Marciniak. - Każdy z uczestników oddał w tych pracach cząstkę siebie, swoich emocji. Nie baliście się poszukiwać, tworzyć, ryzykować i eksperymentować, co widać. Każda z tych prac jest artystyczną frazą, a wszystkie razem tworzą jeden ogromny utwór muzyczno-plastyczny – oceniła Ewa Anna Rykała.

Pomogły ministerstwo i SOK
Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu i dzięki temu mógł być realizowany. Wsparciem finansowym i organizacyjnym służył Sokołowski Ośrodek Kultury.

W projekcie brali udział słuchacze UTW: Irena Filipczuk, Janina Jarosz, Alicja Kryszczuk, Krystyna Kuc, Wiesława Kwiek, Danuta Krzemieniewska, Hanna Miąskiewicz, Marta Różańska, Alicja Muszyńska, Elżbieta Świsłowska, Teresa Turos oraz młodzież: Nadia Andrzejewska, Zuzanna Chmielewska, Gabriela Chabrowska, Amelia Jaroszewska, Aleksandra Maliszewska, Zuzanna Marchel, Maria Osiak, Adrian Piętka, Mikołaj Pomarański, Magdalena Rogozińska, Kamila i Kinga Rucińskie, Oliwia Sobotka, Barbara Szczygieł, Maja Zembrowska i Gabriela Cymborowska.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

(BGG - MATERIAŁ PROMOCYJNY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%