Zamknij
REKLAMA

Przedstawiciele 20 muzeów gościli w Sokołowie Podlaskim

08:26, 28.10.2021 | BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA
Skomentuj
REKLAMA

Spotkali się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, by się poznać, wymienić doświadczeniami i nawiązać współpracę. Przyjechali na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski.

W poniedziałek, 25 października, w SOK zarząd LOT WGL zorganizował spotkanie "Muzea na szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego".
Wielki Gościniec Litewski to jeden z najważniejszych lądowych traktów handlowych Rzeczypospolitej, zwany też w XVIII wieku "Wielkim traktem pocztowym". Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Biegł przez Sulejówek, Okuniew, Stanisławów, Dobre, Liw, Węgrów, Sokołów Podlaski, gdzie rozwidlał się w kierunku na: (starszą odnogę) Skrzeszew, Frankopol, Wirów i Drohiczyn (przeprawa przez Bug) i nowszą – m.in. biegnącą przez Granne (przeprawa przez Bug), Perlejewo, Ciechanowiec, Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Supraśl, Wasilków, Czarną Białostocką, Sokółkę, Kuźnicę Białostocką, Grodno do Wilna. W 2009 r. w inicjatywy Marii Koc, ówczesnej dyrektor SOK zainaugurowany został projekt „Wielki Gościniec Litewski jako szlak turystyczny”. Jego cel to wypromowanie nowego szlaku turystycznego wzdłuż historycznego traktu handlowego i pocztowego wiodącego z Warszawy do Wilna.

To wciąż ziemia nieznana
W poniedziałkowym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele 20 placówek muzealnych wschodniego Mazowsza i Podlasia: Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Społecznego Muzeum Konstantego Laszczki w Dobrem (z wójtem gminy Dobre Tadeuszem Gałązką), Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, Muzeum Klasztor z Węgrowa, Muzeum Kajakarstwa z Drohiczyna, Muzeum Regionalnego w Drohiczynie, Motocykle-drohiczyn.pl, Muzeum Rolnictwa im ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, otwartego zaledwie miesiąc temu Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, Muzeum Wojska w Białymstoku, Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku, Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, Centrum Trzech Kultur z Suchowoli oraz Ewa Mitowska – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Mitowska zagroda” i Małgorzata Pepłowska z Ruchny - prowadzącą pracownię tkaniny dwuosnowowej. Obecny był też burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

- Każdy z państwa na swoim terenie wykonuje wspaniałą pracę. Dzisiejsze spotkanie jest po to, byśmy poznali się i nawiązali współpracę. Bo każdy z państwa osobno, ale i wspólnie tworzymy ogromny potencjał – mówił, witając gości, Marcin Celiński, dyrektor SOK i członek zarządu LOT WGL. - Wschodnie Mazowsze i Podlasie to ogromne dziedzictwo historyczne, turystyczne, ale i kulinarne. Nasze placówki pokazują fragmenty tego dziedzictwa. Ciągle borykamy się jednak z tym, że nasi mieszkańcy nie wiedzą, co ciekawego mamy na naszym terenie. Często więcej mogą powiedzieć o Zakopanem, czy Władysławowie, niż o swoim regionie. Chcemy to zmienić. Mamy ciekawe miejsca, do których warto się wybrać – na zorganizowaną wycieczkę, ale i z rodziną, czy z przyjaciółmi. Warto do nas przyciągnąć gości z innych części kraju. Ale nadal jesteśmy taką ziemią nieznaną.

Pandemia stała się szansą...

Prezes LOT WGL Roman Postek podkreślił, że w działalności muzealnej należy pilnie obserwować aktualne trendy i być na nie otwartym.

- Zmienia się skład procentowy odbiorców. Ze swojego doświadczenia na Zamku w Liwie pamiętam, że dawniej 2/3 naszych gości to były wycieczki szkolne, a pozostała część – indywidualni odbiorcy. Teraz te proporcje zupełnie się odwróciły. Popularna jest zwłaszcza turystyka weekendowa i turystyka rodzinna i na te trendy musimy być otwarci – mówił. - Paradoksalnie też dla nas szansą stała się pandemia. Miejsca dotychczas mniej odwiedzane, bardziej dziewicze jeśli chodzi o cywilizację, ciekawe przyrodniczo i zdrowe – czyli wschodnie Mazowsze i Podlasie – nabrały dodatkowej wartości. Ruch turystyczny wzmógł się w ostatnich czasach. Nasza współpraca może przyczynić się do jeszcze większej popularyzacji tych terenów – dodał.

Podlasie jest na topie
Senator Maria Koc przypomniała zebranym początki projektu Wielki Gościniec Litewski. Nawiązała też do istoty poniedziałkowej konferencji.

- Podlasie promuje się fantastycznie. Ostatnio jest jednym z najbardziej znanych regionów Polski. Promuje się jako miejsce takiego „idyllicznego spokoju”, gdzie życie płynie wolniej, spokojniej, a ludzie są gościnni i przywiązani do tradycji i wartości. Ma dużo zabytków, widać tu wielokulturowość. Tak jest odbierane m.in. w Warszawie. Naszą rolą jest, by promować ruch turystyczny z Warszawy, przez wschodnie Mazowsze na Podlasie. Przybywa ciekawych miejsc i muzeów, które mają bogatą ofertę. Szlak WGL udało się oznakować, skłonić do współpracy wiele samorządów, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia. Na współpracy wszyscy skorzystamy – dodała.

Podczas spotkania Grzegorz Ryżewski z Narodowego instytutu Dziedzictwa (sokołowianom znany przede wszystkim jako autor i redaktor monografii naszego miasta) przybliżył uczestnikom spotkania historię Wielkiego Gościńca Litewskiego i ciekawostki z nim związane. Roman Postek opowiedział o najciekawszych miejscach i zabytkach w miejscowościach, które leżą na WGL. Natomiast historyk literatury Artur Ziontek – jak zwykle z pasją i humorem - opowiadał zebranym o relacjach zagranicznych podróżników, którzy opisywali swoje podróże Wielkim Gościńcem Litewskim”.

Współpraca przyniesie korzyści
Na spotkaniu goście mieli okazję opowiedzieć o swoich placówkach, przybliżyć ich istotę. Każdy ma coś unikalnego. Poza stałymi ekspozycjami ciekawe projekty edukacyjne, spotkania, imprezy. Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu to potężna placówka z bogatą historią i olbrzymią liczbą eksponatów. Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku otwarte zostało zaledwie miesiąc temu i dokumentuje losy Polaków w carskiej Rosji i ZSRR. Do tego dochodzą mniejsze, prywatne muzea, gospodarstwa agroturystyczne, miejsca promujące aktywny wypoczynek na łonie przyrody, czy restauracje serwujące tradycyjne, regionalne potrawy.

Zarząd LOT WGLwyszedł z propozycją utworzenia produktów turystycznych, które będą odpowiadały ofertom muzeów na szlaku - od Sulejówka aż po Supraśl i Sokółkę.

- Prowadzimy rozmowy z touroperatorem jednego z dużych Biur Turystycznych z Warszawy – mówił Marcin Celiński. - Oni mówią: owszem, wszystko możemy sobie „wygooglować”, znaleźć w Internecie. Ale brakuje nam całego programu wyjazdu na wschód: dla dzieci, grupy dorosłych, czy seniorów. Mamy przecież aktywne Uniwersytety Trzeciego Wieku. Potrzebujemy zwięzłego programu wycieczek na 1, 2 czy nawet na 5 dni – w tym ostatnim przypadku obejmujących np. Wilno. Dla dzieci, młodzieży, seniorów. Mogą to być wycieczki tematyczne – pielgrzymki obejmujące obiekty sakralne i inne miejsca. Ale w programie powinny być też lokale, gdzie większa grupa może zatrzymać się, by coś zjeść – ciekawe, fajne miejsca, a nie pizza czy kebab na stacji paliw. Touroperatorom brakuje też jasnej informacji o zasadach i godzinach prac poszczególnych placówek. Chcemy zachęcić państwa, by wspólnie przygotować ciekawe oferty dla turystów. Także dla rodzin. Współpraca będzie służyła nam wszystkim, bo staniemy się jeszcze bardziej atrakcyjni dla gości – podsumował Marcin Celiński.

Spotkanie zakończyło zwiedzanie Muzeum Stacji Sokołów – małej ekspozycji zorganizowanej w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Później goście mieli okazję skosztować regionalnych przysmaków w Restauracji Podlaskiej Chabry&Maki. Lokal postawił na kuchnię regionalną. Zbiera znakomite recenzje, a najlepszą jest ogromna popularność wśród gości.

(BOŻENA GONTARZ-GÓRZNA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

Julia Julia

2 1

Chcieli pozyskać Bodzia za mumię? 14:46, 30.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

1234512345

0 2

Te "muzeum" to jest szczyt g.ł.u.p.o.t.y. Muzeum tego, że Sokołów był zawsze dziurą. Tylko jechali przez niego do Wilna, bo nie był celem podróży. Przez każde miejsce na świecie można przejechać. Nie ma co z tego robić zagadnienia. 13:54, 02.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SokołowianinSokołowianin

0 0

Czy ty człowieku byłeś kiedykolwiek w tym muzeum? Sądząc po głupocie, jaką wypisujesz, nie masz pojęcia co tam prezentują. Lepiej rusz tyłek zamiast pisać bzdury! 01:07, 21.01.2022


REKLAMA
0%