W środę, 17 listopada, w restauracji Chabry&Maki odbyło się spotkanie promocyjne pierwszej płyty CD Chóru Kameralnego KOE „Auxilium Christianorum”. Zawiera ona trzy współczesne kompozycje muzyki chóralnej (w sumie 14 utworów).
Chór Kameralny KOE powstał w lutym 2016 r. i w ciągu pierwszych pięciu lat swojego istnienia wystąpił ponad 100 razy. Brał udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.
- Poprzez swą intensywną i bogatą działalność chór promuje miasto Sokołów Podlaski, zdobywając czołowe nagrody na festiwalach ogólnopolskich, jak i międzynarodowych. Zespół skupia ludzi w różnym wieku: młodzież licealną, studentów oraz osoby dorosłe wielu zawodów, których łączy zamiłowanie do muzyki. Na uznanie zasługuje fakt, że z grupy amatorów udało się uczynić chórzystów o profesjonalnym brzmieniu, chcących podtrzymywać i upowszechniać tradycje muzyki chóralnej oraz poszerzać dziedzictwo kultury - mówili prowadzący uroczystość Alicja Iwanowicz i Przemysław Sawicki. - Chór bierze udział w próbach i warsztatach, konkursach i festiwalach, ale także w uroczystościach państwowych i innych wydarzeniach, skłaniając do integracji mieszkańców. Jako czterogłosowy chór mieszany, Chór Kameralny KOE wykonuje a capella dzieła zarówno należące do kanonu chóralistyki, jak i współczesne, a także utwory muzyki rozrywkowej. Pięknym prezentem na jubileusz 5-lecia jest wydanie nowej płyty.
Jesienią ukazał się krążek, który jak podkreślają chórzyści – kosztował ich wiele wysiłku. Projekt rozpoczął się jeszcze w 2019 r., pierwsze nagrania miały miejsce w lipcu, kolejne w sierpniu 2020 r., a ostatnie – w lipcu tego roku. Zrealizowała je profesjonalna łódzka firma. Nagrania odbywały się w kościele salezjańskim w Lutomiersku, przyklasztornej świątyni słynnych Salezjańskich Szkół Muzycznych. Zresztą cały projekt wiąże się z salezjańskimi szkołami kształcenia muzycznego w Polsce. Projekt graficzny płyty przygotował Szymon Grochowski z SOK.
Płyta „Auxilium Christianorum” prezentuje utwory trzech znakomitych polskich kompozytorów: nieżyjącego już Feliksa Rączkowskiego, Mariana Sawy oraz współczesnego artysty, profesora UM im F Chop Michała Sławeckiego, który powierzył swoje dzieło „Missa in Honorem Beatae Mariae Virginis”do prawykonania Chórowi KOE.
Dyrygent i założycielka Chóru KOE Aneta Mroczek na promocji płyty mówiła o utworach, które znalazły się na płycie, ale i o duchu salezjańskim, obecnym podczas pracy chórzystów. - Wiem, że uprawiamy muzykę należącą do niszowej, ale mam nadzieję, że serca i wrażliwość naszych odbiorców są na nią otwarte – dodała na zakończenie. Dyrygent i chórzyści indywidualnie podziękowali wszystkim sponsorom, dzięki którym całe przedsięwzięcie było możliwe.
Gratulacje chórzystom złożył burmistrz Bogusław Karakula. - Miałem już okazję posłuchać tej płyty w zaciszu domowym. Jest znakomita – mówił. - Gdy w 2016 r. powstawał Chór KOE, niewielu było opytmistów, którzy wierzyli, że w tak krótkim czasie można dojść do tak wysokiej pozycji. Jednak dzięki determinacji pani Anety i całego chóru dotarliście na szczyt. Robicie to z wielkim profesjonalizmem, ale i z olbrzymim wdziękiem. Bardzo doceniam to, co robicie i co osiągnęliście do tej pory. Dziękuję, żę w tak wspaniały i godny sposób reprezentujecie miasto Sokołów Podlaski. Życzę sukcesów, bo wciąż macie wiele przed sobą – dodał.
Płytę „ można kupić w punkcie informacji SOK oraz w Informacji Turystyczno-Kulturalnej Wielki Gościniec Litewski „Stacja Sokołów”.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz