Zamknij
REKLAMA

W Treblince powstanie nowoczesny budynek wystawienniczy

10:56, 16.01.2022 | INFO/GRAFIKA: UMWM
Skomentuj
REKLAMA

800 tys. zł przeznaczy samorząd województwa mazowieckiego na inwestycję na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Pod koniec ubiegłego roku rozstrzygnięty został konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną na nowy obiekt wystawienniczo-architektoniczny na terenie Muzeum Treblinka. Sąd Konkursowy, któremu przewodniczył prof. dr hab. arch. Bolesław Stelmach, przyznał I nagrodę zespołowi Bujnowski Architekci Sp. z o.o. z Warszawy.
Nowy budynek o powierzchni użytkowej 1800 m2 ma powstać do 2025 r. Będzie podzielony na kilka stref. W części ekspozycyjnej znajdą się: wystawy stała i czasowa oraz sala dla rzeźb Samuela Willenberga. W strefie obsługi zwiedzających mieścić się będzie sala wielofunkcyjna dla 100 osób oraz 3 sale edukacyjne. Dodatkowo w budynku znajdą się strefa modlitewna, strefa biurowo-administracyjna, w tym archiwum i biblioteka, a także strefa magazynowa oraz komunikacyjna z sanitariatami i zapleczem technicznym.
– Potrzeba wzniesienia nowego budynku muzealnego, o charakterze wystawienniczo-edukacyjnym wynika m.in. z braku odpowiedniego zaplecza i warunków, by sprostać oczekiwaniom zwiedzających – wyjaśnia dyrektor Muzeum Treblinka dr Edward Kopówka. – Nowy obiekt umożliwi lepsze osiąganie celów statutowych muzeum, którego głównym zadaniem jest utrwalanie historii Obozu Zagłady i Karnego Obozu Pracy poprzez dokumentowanie, upamiętnianie i rozwijanie edukacji historycznej oraz opieka nad terenami poobozowymi. Istniejące upamiętnienie w Treblince uważane jest za jedno z najtrafniejszych upamiętnień Zagłady na świecie, ale potrzebne jest mu zaplecze. Obiekt ten będzie służył również do prowadzenia zajęć edukacyjnych, tak potrzebnych w czasie, gdy już nie ma żyjących więźniów tych obozów. Kilka dni temu zmarł ostatni więzień Karnego Obozu Pracy – dodaje dyrektor Kopówka.

(INFO/GRAFIKA: UMWM)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

SokołowiankaSokołowianka

5 2

Wreszcie! Brawo
Dawno coś tam powinno powstać 15:56, 16.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Veto...Veto...

9 2

NIE z moich podatków. TO nie MY Polacy to piekło Żydom zgotowali , MY ICH jeszcze ukrywali -- Niech płacą Niemcy. 17:14, 16.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

dfsdfs

1 0

nie-wiem co \\\ postawił minusa na pewno jego dziadek był straznikem w tym obozie 06:55, 17.01.2022


Niemiec !.Niemiec !.

5 1

TO Niemiec !!!... Uciekliśmy z pod wpływów ZSRR pod Niemca - bo to ONI znów NAS cisną w UE. I wpadliśmy z pod dachu pod rynnę. Nie chcą płacić ,, reparacji ,, za II Wojnę , ale gospodarkę NASZĄ rozkładają - chodz by Turów... 08:32, 17.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%