Zamknij
REKLAMA

Bo dbanie o historię to nasz obowiązek...

10:28, 18.01.2022 | OPR. BGG/FOT. GBP BIELANY
Skomentuj
REKLAMA

13 stycznia w Rozbitym Kamieniu oficjalnie otwarta została Izba Pamięci i Kultury. Placówka powstała dzięki współpracy parafii pw. Świętej Trójcy w Rozbitym Kamieniu i gminy Bielany.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Trójcy w Rozbitym Kamieniu otrzymała dofinansowanie w wysokości 250 tys. zł na realizację zadania „ Dom Pielgrzyma Izbą Pamięci i Kultury”. Pieniądze przekazał Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.
Izba ma służyć propagowaniu wiedzy o historii i dziedzictwie regionu ze szczególnym uwzględnieniem historii mieszkańców parafii Rozbity Kamień, gminy Bielany i powiatu sokołowskiego. Znajduje się w niej stała ekspozycja. To zabytkowe przedmioty i dokumenty, zgromadzone w gablotach oraz plansze edukacyjne. Przedstawiają one m.in. związki Romana Dmowskiego z Podlaskiem, sylwetki osób zasłużonych dla lokalnej społeczności, informacje i dokumenty o Sybirakach.

- Składam serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w prace nad realizacją i przygotowaniem tego projektu. Obowiązkiem każdego Polaka jest kultywowanie pamięci o swoich przodkach. To miejsce jest jej trwałym wyrazem – podkreślił na otwarciu ks. proboszcz Andrzej Ułasiuk, który poświęcił wnętrza placówki.
- Dbanie o historię to nasz obowiązek. Bez pamięci o przeszłości nie będzie dobrej przyszłości – mówił z kolei wójt gminy Bielany Zbigniew Woźniak.
Katarzyna Ciemięga reprezentująca Fundusz Patriotyczny, podkreśliła, że w całym przedsięwzięciu najważniejsi są ludzie, którzy ten projekt tworzą, badają lokalną historię i kulturę. List od senatora Waldemara Kraski do twórców Izby Pamięci i Kultury, z podziękowaniami za tę cenną inicjatywę, odczytała dyrektor Biura Senatorskiego Joanna Malinowska.
Podczas otwarcia placówki, historyk i zarazem przewodniczący rady Powiatu Sokołowskiego Jacek Odziemczyk, autor książki o Sybirakach z powiatu sokołowskiego, pokrótce omówił wystawę, prezentowaną w Izbie Pamięci.
Miejscowość Rozbity Kamień zapłaciła ogromną cenę za walkę o wolność i wspieranie żołnierzy podziemia.15 lutego 1945 wieś została otoczona przez wojsko polskie i radzieckie. Aresztowano mężczyzn powyżej 15 roku życia – w sumie ponad 100 osób. Zostali oni wywiezieni do sowieckich łagrów za Uralem, zmuszani do katorżniczej pracy. Wielu nie wróciło już do domów.
Po uroczystym otwarciu odbył się koncert kolęd w Regionalnym Ośrodku Kultury w Rozbitym Kamieniu.

(OPR. BGG/FOT. GBP BIELANY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%