Zamknij
REKLAMA
09:37, 22.06.2022

W niedzielę, 19 czerwca, w Gródku nad Bugiem na terenie ośrodka Gródek Dwór Sokołowski Ośrodek Kultury zorganizował Noc Świętojańską. Wystąpiły zespoły: Jabłoniacy, Zespół Śpiewaczy Chodów, Zespół Folklorystyczny Marysieńki, Roman Brochocki i Tadeusz Goc oraz Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie.
Widzowie mogli obejrzeć piękne widowisko świętojańskie przygotowane przez „Sokołowian”: ognisko, puszczanie wianków, pieśni ludowe.
Noc Świętojańska (zwana też kupalnocką, kupałą, sobótką, Nocą Kupały) dawniej była słowiańskim świętem związanym z letnim przesileniem słonecznym, które celebrowano podczas najkrótszej nocy w roku, najczęściej w okolicy 21-22 czerwca. Z biegiem lat, wraz z rozpowszechnianiem chrześcijaństwa, charakter tego święta ulegał zmianie. Ostatecznie obchody kupalnocki przypadają w wigilię uroczystości ku czci św. Jana Chrzciciela.
ZDJĘCIA: PAWEŁ KRYSZCZUK/SOKOŁOWSKI OŚRODEK KULTURY

REKLAMA
Jeżeli Twój wizerunek przypadkowo znalazł się na tych fotografiach, a nie wyraziłeś na to zgody, prosimy zgłoś to na adres: redakcja@zyciesokolowa.pl
REKLAMA

komentarz (1)

dziadunio69dziadunio69

1 0

Jak sprzedano ośrodek w Gródku,to wszystko się rozwaliło.Dziś próby reaktywacji chyba się nie powiodą.Nie ma już tej atmosfery i zaangażowania.Smutne ale prawdziwe. 09:24, 23.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA