Zamknij

niedziela, 17.06, godz. 17.00

Sokołowski Ośrodek Kultury

Bilety: 1 film 11 zł, karnet 2-dniowy 40 zł

Zapraszamy na drugą edycję Sokołowskiego Festiwalu Filmowego, czyli 3-dniowe święto dla prawdziwych kinomanów! 
W programie festiwalu znajdą się głównie filmy polskich twórców: od thrillerów, przez dramaty pełno i krótkometrażowe, na dokumentach kończąc. Na pewno każdy kinoman znajdzie na naszym Festiwalu coś dla siebie!
niedziela / 17.06. / Kino "Sokół"
17:00 Młynarski. Piosenka finałowa / reż. A. Albrecht
oraz spotkanie z reżyserką
19:30 Wieża. Jasny dzień / reż. J. Szelc

Młynarski. Piosenka finałowa 
reż. Alicja Albrecht
"Wojtek, nie mam jeszcze niczego. Nie mam pieniędzy, nie mam scenariusza, ale czy zgodziłbyś się, żebym nagrała z tobą filmowy wywiad-rzekę? W słuchawce zapadła cisza…" - mówi reżyserka.
Reżyserka i dokumentalistka zdążyła zarejestrować ostatnią rozmowę z Wojciechem Młynarskim. W filmie Alicji Albrecht twórca ponad trzech tysięcy tekstów piosenek otwarcie mówi nie tylko o artystycznych sukcesach czy niespełnieniach. Udało się go również namówić na osobistą wypowiedź o własnym życiu, bliskich i tym, co czuje, walcząc od wielu lat z chorobą.
„Piosenka to jest taki drobny twór, który może bardzo sprowokować do myślenia, ale niestety nie jest w stanie go zastąpić” - mówi Wojciech Młynarski. W ponad 3500 tysiącach piosenek sportretował mu współczesnych, tworząc Kronikę Polski i Polaków. Jego „W Polskę idziemy”, „Niedziela na głównym”, „Róbmy swoje” czy „Jeszcze w zielone gramy” wciąż pozostają najtrafniejszymi i najdotkliwszymi obrazami Polski. Nieznane dotąd archiwalia, fotografie i teledyski, niektóre powstałe specjalnie na potrzeby filmu, przypominają jego najpiękniejsze piosenki. „Młynarski. Piosenka finałowa” to jednak przede wszystkim ostatni, bardzo osobisty i szczery wywiad z tytułowym bohaterem. Film dopełnia ponad 30 wypowiedzi jego najbliższych przyjaciół i rodziny – tych, którzy z nim tworzyli i dla których tworzył: wybitnych kompozytorów, aktorów, piosenkarzy. Te niezwykle uczciwe i pozbawione cenzury opowieści o Wojtku budują portret niezwykłego artysty, ale też człowieka z wyraźnym pęknięciem, zmagającego się z ludzkimi słabościami.
Alicja Albrecht - absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała w Polskim Radio, a potem w Telewizji Polskiej (1978-2010). Autorka kilkunastu filmów dokumentalnych. Są wśród nich m.in.: "Koło życia", "Dziecko z katalogu", "Wyklęci przez bogów", "Skarby ks. Jana" czy też "Maria", a także cykl dokumentalny "Zabić z miłości".

Wieża. Jasny dzień 
reż. Jagoda Szelc
Thriller psychologiczny, objawienie Festiwalu Filmowego w Gdyni, to debiut reżyserski Jagody Szelc, tegorocznej laureatki Paszportu „Polityki”. Film został zakwalifikowany do prestiżowej sekcji Forum 68. Berlinale.
Na parę dni przed uroczystością Komunii Świętej – małżeństwo Mulę (Anna Krotoska) i Michała (Rafał Cieluch) z kilkuletnim dzieckiem Niną odwiedza niecodzienny gość: niewidziana przez rodzinę od lat młodsza siostra Muli - Kaja (Małgorzata Szczerbowska), która jest biologiczną matką dziewczynki. Czy Kaja będzie starała się odzyskać dziecko? Rodzinie jej zachowanie wydaje się coraz bardziej dziwne. Wokół także dochodzi do wydarzeń, które trudno wyjaśnić. Kościelna uroczystość się zbliża, a atmosfera między siostrami gęstnieje. Wkrótce ma się okazać, że istnieje inny, ważniejszy powód, dla którego Kaja wróciła.
„Wieża. Jasny dzień” została nagrodzona podczas 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski, Nagrodą za Najlepszy Scenariusz i Nagrodą Onetu "Odkrycie Festiwalu" dla Jagody Szelc. Jagoda Szelc „jest supernową, która świeci oślepiającym, wewnętrznym światłem”, „rzadko spotyka się dziś takie kino”, „niezwykle satysfakcjonujący finał”, „z nerwową energią” – oceniają krytycy w zagranicznych mediach film „Wieża. Jasny dzień.” po projekcjach w ramach Berlinale.

Prowadzący:
Diana DĄBROWSKA – filmoznawczyni, doktorantka studiów kulturoznawczych na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie prowadzi zajęcia na kierunku Filmoznawstwo oraz Italianistyka. Specjalizuje się w kulturze filmowej i muzycznej Italii lat 60 i we włoskim kinie współczesnym. Jest stałą współpracowniczką miesięcznika KINO oraz współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia w Łodzi.
Piotr CZERKAWSKI – krytyk filmowy, dziennikarz kulturalny. Współgospodarz programu „Weekendowy Magazyn Filmowy” w TVP 1, autor nominowanego do nagrody PISF-u bloga „Cinema Enchante”. Autor wielu recenzji, artykułów i wywiadów publikowanych w mediach prasowych i internetowych. Publikuje w „Kinie”, „Filmie”, „Dzienniku”, „Odrze”, a także w portalach internetowych Filmweb.pl i Dwutygodnik.com

© zyciesokolowa.pl | Prawa zastrzeżone