Zamknij
REKLAMA

Harcerski Rajd „Wisła” tym razem w naszym mieście

23:31, 26.05.2022 | KATARZYNA NAWACKA/FOT. CHORĄGIEW MAZOWIECKA
Skomentuj
REKLAMA

W ostatni majowy weekend Sokołów Podlaski stanie się miejscem harcerskiej rywalizacji w ramach jednej z tras 45. Ogólnopolskiego Harcerskiego Rajdu „Wisła” organizowanego przez Chorągiew Mazowiecką ZHP.

W dniach 28-29 maja harcerze wezmą udział w trasie integracyjnej pn. „Król Maciuś Pierwszy” przygotowanej przez Hufiec ZHP Sokołów Podlaski. Bohaterem trasy jest jedna z najpiękniejszych postaci wśród polskich pedagogów i pisarzy - Janusz Korczak, który jest również patronem sokołowskiego hufca. Został wybrany nieprzypadkowo, ponieważ w tym roku przypada 80. rocznica jego śmierci w Obozie Zagłady w Treblince. Uczestnicy wezmą udział w całodziennej grze, a także wędrówce połączonej z zadaniami z zakresu edukacji historycznej oraz technik harcerskich.
Rajd „Wisła” skierowany jest do dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego. Jest to jedna z największych imprez na Mazowszu. Organizatorzy zapraszają na sześć tras, które zostały przygotowane dla uczestników w różnym wieku, stąd też różny poziom ich trudności. Do rywalizacji staną zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy i starszyzna. Wędrując, będą nie tylko poznawać piękno rodzimej przyrody, podziwiać królową polskich rzek, ale także wykonywać zadania z zakresu harcerskich specjalności oraz poznawać najważniejsze postacie polskiej historii.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a patronat nad trasą sokołowską - Burmistrz Miasta Bogusław Karakula.

---------------

Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego jest terenową jednostką organizacyjną ZHP i skupia ponad pięć tys. zuchów, harcerzy i instruktorów z terenu województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i okolicznych powiatów.
Historia Chorągwi sięga połowy lat dwudziestych ubiegłego wieku, a tradycje ruchu harcerskiego na Mazowszu sięgają czasów zaboru rosyjskiego. W czasie okupacji hitlerowskiej Chorągiew Mazowiecka kontynuowała swoją działalność w ramach Szarych Szeregów - konspiracyjnego ZHP, pod kryptonimem „Ul Puszcza”, obejmując swym obszarem tereny Mazowsza, które znalazły się w granicach Generalnego Gubernatorstwa. Jawną działalność Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego wznowiła w roku 1945 r, a po okresie stalinowskim, odrodziła się w 1956 roku. W 1975 roku, w związku ze zmianą podziału administracyjnego kraju Chorągiew Mazowiecka została i podzielona na chorągwie: Ciechanowską, Ostrołęcką, Płocką, Siedlecką i Radomską. Reaktywacja Chorągwi Mazowieckiej nastąpiła w marcu 1992 r.
Bohaterem Chorągwi jest Władysław Broniewski, urodzony w Płocku wybitny polski poeta i tłumacz, jeden z założycieli pierwszego płockiego zastępu skautowego, żołnierz Legionów Polskich, oficer Wojska Polskiego odznaczony krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych za walki w wonie 1920 roku, kapitan II Korpusu Polskiego gen. Andresa.
Siedziba Chorągwi mieści się w Płocku w Stanicy Harcerskiej im. Geni Majdeckiej.

(KATARZYNA NAWACKA/FOT. CHORĄGIEW MAZOWIECKA)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%