Zamknij
REKLAMA

Partnerska dla Sokołowa Czerwionka-Leszczyny świętowała 60-lecie

23:34, 11.06.2022 | OPR. BGG/FOT. UGiM CZERWIONKA-LESZCZYNY
Skomentuj
REKLAMA

W ubiegły weekend swój jubileusz świętował miasto i gmina Czerwionka-Leszczyny, z którą Sokołów Podlaski ma podpisaną umowę o partnerstwie.

27 maja 1975 r. do miasta Leszczyny (prawa miejskie 1962) włączono miasto Czerwionka (prawa miejskie 1962), zachowując tym samym nazwę i ciągłość prawną miasta Leszczyny, a równocześnie likwidując miasto Czerwionka. 1 stycznia 1992 r. nazwę miasta Leszczyny zmieniono na Czerwionka-Leszczyny. Dziś miasto Czerwionka-Leszczyny liczy ok. 28 tys. mieszkańców, a cała gmina – 41 tysięcy. Do 2000 r. największym zakładem na terenie miasta była Kopalnia Węgla Kamiennego „Dębieńsko”, która zatrudniała ponad 2500 mieszkańców.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. Św Józefa w Czerwionce, której przewodniczył arcybiskup koadiutor Archidiecezji Katowickiej Adrian Galbas. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz uczestników wydarzenia z kościoła na teren hali targowej. Tam zaprezentowały się zespoły artystyczne.

Gości powitał burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski:
- My, samorządowcy, pracujemy dla naszych wspaniałych mieszkańców. Dziękuję im dzisiaj - dziękuję organizacjom, stowarzyszeniom, radom dzielnic, radom sołeckim, przedsiębiorcom za cenną współpracę i ich wkład w rozwój tej miejscowości. Dziękuję także moim najbliższym współpracownikom, radnym, wszystkim, którzy działają na rzecz naszej małej ojczyzny i jej pomyślności. Wszystko, co dobre już jest, a co jeszcze lepsze - będzie! - powiedział.

Burmistrz przypominał także historię miejscowości oraz dokonania władz samorządowych poprzednich kadencji.
- Chciałbym złożyć najlepsze życzenia dla mieszkańców Czerwionki-Leszczyn oraz podziękowania dla wszystkich, którzy pracowali nad rozwojem tego regionu i naszej gminy. Życzę, aby nigdy nie zabrakło tu życzliwych osób” - dodał przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda.
W ramach jubileuszu 60-lecia nadania praw miejskich zostały także przyznane wyróżnienia honorowe w postaci pamiątkowych medali dla osób, które na przestrzeni lat szczególnie angażowały się w rozwój lokalnej wspólnoty.

W czasie gali jubileuszowej w imieniu burmistrza miasta Sokołów Podlaski, mieszkańców naszego miasta oraz swoim życzenia naszym partnerom złożył zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski. Życzył samorządowi ze Śląska wielu kolejnych lat pomyślności i sukcesów.
- Jubileusz 60-lecia nadania praw miejskich Miastu Czerwionka-Leszczyny oraz 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski to święto wszystkich mieszkańców Waszego miasta, bo to mieszkańcy tworzą historię tego miejsca, zapisują w kronikach a swoimi decyzjami i działaniem stanowią o wyjątkowości miejsca w którym żyją. Niech każda podejmowana przez władze samorządowe decyzja w doskonały sposób służy miastu Czerwionka-Leszczyny i jego mieszkańcom. Naszemu Miastu Partnerskiemu, życzę spełnienia wszystkich zamierzeń i niech ten szczególny jubileusz stanie się inspiracją do podejmowani kolejnych, wyjątkowych wyzwań – mówił Krzysztof Dąbrowski.

Podczas jubileuszu samorząd Czerwionki-Leszczyny podpisał dwa listy intencyjne dotyczące współpracy międzynarodowej z miastem Rakiszki na Litwie oraz miastem Gardabani w Gruzji. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele miast partnerskich, z którymi gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny współpracuje od lat - Sokołowa Podlaskiego oraz Dubna z Ukrainy.
- Z ogromną radością witam przedstawicieli delegacji. Dziękuję, że przyjęliście nasze zaproszenie. Współpraca z miastami partnerskimi jest ważnym obszarem działalności naszej gminy. Chciałbym, aby dzisiejszy dzień był mocnym wyrazem partnerstwa i przyjaźni, zwłaszcza w kontekście trudnej sytuacji Ukrainy. Nasza gmina solidaryzuje się z Wami, pomaga i wspiera. Muszę zaznaczyć, że dziś nasze oczy skierowane są przede wszystkim na przedstawicieli Dubna z Ukrainy. Mamy nadzieję, że okrucieństwo wojny jak najszybciej się skończy - powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski.

(OPR. BGG/FOT. UGiM CZERWIONKA-LESZCZYNY)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (15)

ObserwatorObserwator

11 1

Szacunek Panie Krzysztofie
Jest Pan wartościowym człowiekiem który godnie reprezentuje Sokołów .Boguś dobrze wybrał 07:17, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

He heHe he

9 0

60 lecie świętowali.
U nas w 2024 będzie 600-lecie Sokołowa Podlaskiego! 08:52, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AdamAdam

7 0

Mają świetną orkiestrę Dębieńsko!!!
Byłem kiedyś w naszym ośrodku kultury na koncercie i grają świeże przeboje z super wykonaiem. 09:05, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do AdamaDo Adama

5 0

Też byłam na koncercie orkiestry Dębieńsko w SOku. To był chyba 2017 rok. Grają wszystko: od muzyki poważnej do najnowszych przebojów, wszystko w swojej aranżacji. Co zapamiętałam charakterystycznego, że kopalnia Dębieńsko nie fedruje od lat ale orkiestra istnieje i rozsławia miasto. 10:15, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


Do Długi...Do Długi...

9 4

Włodek pokazałeś w tartaku u tescia jaki menedżer z Ciebie. Także weź się za robotę i nie pajacuj.
Potrafisz się tylko kłócić jak Załatwiaczka Powiatowa 12:27, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Naczelna Ondulacja Naczelna Ondulacja

2 7

Zobaczcie Państwo czytający wystarczy że ktoś zada dobre pytanie w sprawie zarobków zastępcy to przecież są nasze publiczne pieniądze,a nie ich prywatny folwark. Nie padło pytanie o rodzinę burmistrza czy zastępcy, to już Naczelna Ondulacja atakuje pana Włodzimierza i to jak niekulturalne,poniżej pasa,mieszając w to rodzinę. Źle się pani bawi, spisane będą czyny i rozmowy. Kadencja się kończy zegar tyka i późniejsze przepraszanie nic nie da, to ostatni moment proszę pani aby zawrócić z tej drogi. Ostatni. 12:59, 12.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jackjack

6 0

Do psychiatry idź, bełkoczesz. 13:02, 12.06.2022


Wesoły RomekWesoły Romek

3 0

Piękna uroczystość, gratulacje dla miasta Czerwionka-Leszczyny. 13:40, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do ilicza...Do ilicza...

6 4

Włodziu gdybyś mnie nie wyrzucił ze znajomych na Facebooku to bym z Tobą podyskutował.Odblokuj chociaż możliwość komentowania pod swoimi filmikami nierobie. 13:44, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Alibaba i 40 rozbójnAlibaba i 40 rozbójn

5 1

Dlaczego mówicie na burmistrza"nierobie" jak on rwie i czyści🤣 14:07, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

KarolinaKarolina

6 0

Niech Burmistrz i Z-ca wyprowadzą prywatę z Urzędu, to jest afera , jedna daje budować gdzie kto chce i co chce pod warunkiem ,że projekt robi wiadomo kto, teraz już drogi projektuje też pracownik . 18:14, 12.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FlagaFlaga

1 0

Co ta, robi flaga Ukraińska? 07:17, 13.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NauczycielNauczyciel

2 2

Większych fantazji burmistrza , jak wybór dyrektora szkoły nr 4 nie było, warto znać burmistrza z różnych stron, wtedy on będzie forsował najbardziej niedorzeczne pomysły a takim pomysłem jest próba wyboru aptekarki na dyrektora szkoły a dlaczego bo jest żoną kierowcy to jest sk,,,ństwo 10:03, 20.06.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

do belfrado belfra

2 0

To jest tak jak na górze tam Ziobro trzyma za mordę Kaczora , bo dużo o nim wie tak u nas kierowca Burmistrza bo wie nie mniej. 19:41, 20.06.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%