Zamknij
REKLAMA

Uczniowie "Rolnika" w Grecji odwiedzili m.in. plantację kasztanów i kiwi

09:59, 14.07.2021 | BGG/FOT. ZS CKR SOKOŁÓW PODLASKI
Skomentuj
REKLAMA

Dwie grupy młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim wyjechały pod koniec roku szkolnego na 2-tygodniowe praktyki do Grecji. Dla uczniów była to niezwykła możliwość zdobycia nowej wiedzy, finansowana z funduszy unijnych.

Pierwsza grupa młodzieży z klas technikum kształcącego w zawodzie Technik Agrobiznesu wyjechała na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Grecji, w rejon Riwiery Olimpijskiej w maju. Staż odbyło 40 uczniów w ramach projektu „Agrobiznes – nowe możliwości na europejskim rynku pracy”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Programu Erasmus+. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim realizuje ten projekt we współpracy z greckim partnerem Golden Sun Mobility Center, z którym szkoła współpracuje od lat.
Projekt spełnia wymagania stawiane przez nowoczesne rolnictwo oraz odpowiada na potrzeby lokalnego rynku pracy. Uczestnicy projektu realizowali cele i założenia ujęte w programie właściwym dla zawodu technik agrobiznesu. Mieszkali w hotelu o wysokim standardzie w miejscowości Nei Pori, w pobliżu góry Olimp. Zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie nabywali umiejętności i kompetencje odbywały się w kompleksie Olimpus Villas w Platamonas, plantacji kasztanów, plantacji kiwi w miejscowości Leptokaria. Doświadczenie zebrane przez uczniów podczas praktyk zawodowych pozwoli na lepsze odnalezienie się na rynku pracy.

Po pracy czas wolny umożliwił integrację podczas zabaw na plaży, gry w piłkę nożną i siatkową, zwiedzanie min. Starego Pantelejmon i okolicznych miejscowości. W dni wolne od pracy odbyli dłuższe wycieczki: popłynęli statkiem na wyspę Trikeri, na której zwiedzili klasztor Św. Anny oraz poszli wąwozem Anipeas prowadzącym na szczyt Olimpu – Mytikas. W ramach programu kulturowego stażyści odbyli wycieczkę do manufaktury ikon religijnych oraz zwiedzili wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, jeden z prawosławnych klasztorów w Meteorach. Inną atrakcją połączoną ze zdobywaniem praktycznego doświadczenia była wizyta w fabryce oliwy.

30 maja w ramach Projektu pod tytułem: „Agrobiznes - nowe możliwości na europejskim rynku pracy” finansowanego ze środków programu Erasmus do Grecji na dwutygodniowe praktyki zawodowe wyjechała druga grupa uczniów sokołowskiego „Rolnika”.

- W ramach zdobywania wiedzy oraz nabywania umiejętności pracowaliśmy między innymi przy renowacji terenów zielonych (głównie gaje oliwne), poznawaliśmy technologie uprawy jabłek w 10-hektarowym sadzie zlokalizowanym miejscowości rolniczo-sadowniczej Korifi - relacjonują uczniowie. - Pracowaliśmy także w sadach nastawionych na uprawę kiwi oraz brzoskwini - dzięki czemu technologia uprawy tych roślin dotychczas dla nas dość obca, stała się kwestią nieco bliższą za sprawą Pana Paulo, który zaprezentował nam to, jak się uprawia te drzewka. Oprócz wiedzy rolniczo-sadowniczej, mieliśmy możliwość zapoznać się z technologią produkcji oliwy z oliwek dzięki wizycie w przedsiębiorstwie, które się tym zajmuje zlokalizowanym w miejscowości Skotina Iliotriwo. Właściciel przedsiębiorstwa Pan Asterios Grimuras zabrał nas w piękną, merytoryczną podróż w świat Faktorii Oliwy. Dowiedzieliśmy się,  jak wygląda cały proces produkcji oliwy z oliwek, jakie inne zastosowanie mają oliwki, bowiem jest to surowiec, który w zasadzie jest przerabiany w całości. Nic się nie marnuje, z pestkami włącznie. Dowiedzieliśmy się także, jak poznać zafałszowaną oliwę.

Uczniowie zapoznali się także z możliwościami zbytu, kanałami dystrybucji czy reklamą produktów rolniczo-sadowniczych. Mieli możliwość porównać ekonomikę rolną funkcjonującą w Grecji na tle Polskiej. Byli także na rynku lokalnym, gdzie mogli zaobserwować sprzedaż bezpośrednią.

W myśl zasady, że podróże powinny kształcić, w harmonogramie praktyk były także wycieczki. Jedną z nich były Meteory - jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na mapie Europy i Grecji. Meteory są to niesamowite formacje skalne zlokalizowane w miejscowości Kalambaki. Zostały one wpisane na listę UNESCO w 1988 r. Powstanie Meteorów związane było z odkładaniem się osadów rzecznych na brzegach prehistorycznego morza, które jakieś 25 milionów lat temu pokrywało te tereny. Ale to nie same skały są tu największą atrakcją, a pięknie położone klasztory. Natomiast podczas drugiej wycieczki uczniowie odbyli rejs na wyspę Skiathos.
W ramach integracji polsko-greckiej zorganizowano tzw. wieczór polsko-grecki. Wspaniała atmosfera w greckim stylu przy rytmach Greka Zorby zachwyciła wszystkich, poczynając od opiekunów, kończąc na młodzieży. Grupa folklorystyczna w regionalnych strojach zaprosiła gości do wspaniałej zabawy przy muzyce granej na żywo, a cały wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dzięki tym praktykom przede wszystkim zdobyliśmy nową wiedzę i umiejętności. Jednak oprócz wiedzy merytorycznej jest to również wiedza o miejscu, do którego wyjechaliśmy, o ludziach, którzy tam mieszkają, o tradycjach i zwyczajach panujących w Grecji, o kuchni, której zawsze warto spróbować, czy o kulturze, którą trzeba szanować. Otworzyliśmy umysły na nowe, dostrzegliśmy piękno Grecji. Bez wątpienia też odkryliśmy swój talent komunikacyjny i mieliśmy okazję podszlifować angielski, zwłaszcza zawodowy. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenia – mówią uczniowie.

Wszyscy uczniowie otrzymają wydane w języku angielskim certyfikaty ukończenia stażu zawodowego, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe oraz podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy.
Praktyki w Grecji uczniom dały możliwość rozwoju zawodowego. Wrócili oni nie tylko z nową wiedzą i doświadczeniami, ale także wspaniałymi wspomnieniami z pobytu.

(BGG/FOT. ZS CKR SOKOŁÓW PODLASKI)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

GratulujęGratuluję

0 8

Nauki pracy od... Greków 10:58, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

THINKTHINK

5 3

Hejtowania od...niektórych Polaków... 12:32, 14.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do think od gratulacDo think od gratulac

4 0

POzostała Ci nie znajomość faktów. Grecy to bardzo pracowity naród, który uporał się z ogromnym kryzysem gospodarczym. 14:39, 14.07.2021


EhhhEhhh

6 0

Bardzo fajny pomysł. Uczniowie mogli zobaczyć coś, czego na co dzień u nas nie mamy. 18:28, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Może.Może.

0 2

Lepiej napisać o TYM pózno niż wcale -- TA wycieczka była w drugiej połowie Maja. 09:41, 18.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

CzytajCzytaj

1 0

Uczniowie wyjechali w maju8 i w czerwcu. Czytałeś o tym gdzieś indziej? 09:48, 18.07.2021


REKLAMA
REKLAMA
0%